Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe
REKLAMA
Nie można dopuścić do pracy pracownika nieposiadającego aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku. Czas oczekiwania na badania specjalistyczne powinien zostać uznany za nieobecność usprawiedliwioną. Natomiast kwestia wynagrodzenia za ten okres jest dyskusyjna, ale bezpieczniej dla pracodawcy będzie wypłacać pracownikowi wynagrodzenie.
Jeśli ważność dotychczasowych badań okresowych już się skończyła, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, dopóki nie dostarczy aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 229 § 4 k.p.). Lekarz medycyny pracy może skierować pracownika na dodatkowe badania specjalistyczne. W przedstawionej sytuacji czas oczekiwania na takie badania powinien być traktowany jak nieobecność usprawiedliwiona. Pracodawca wie bowiem, co się dzieje w tym czasie z pracownikiem i z jakiego powodu nie stawia się w pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat