Kategorie

Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Odpowiedziała Katarzyna Wrońska-Zblewska
Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?

Nie można dopuścić do pracy pracownika nieposiadającego aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku. Czas oczekiwania na badania specjalistyczne powinien zostać uznany za nieobecność usprawiedliwioną. Natomiast kwestia wynagrodzenia za ten okres jest dyskusyjna, ale bezpieczniej dla pracodawcy będzie wypłacać pracownikowi wynagrodzenie.

Jeśli ważność dotychczasowych badań okresowych już się skończyła, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, dopóki nie dostarczy aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 229 § 4 k.p.). Lekarz medycyny pracy może skierować pracownika na dodatkowe badania specjalistyczne. W przedstawionej sytuacji czas oczekiwania na takie badania powinien być traktowany jak nieobecność usprawiedliwiona. Pracodawca wie bowiem, co się dzieje w tym czasie z pracownikiem i z jakiego powodu nie stawia się w pracy.

Brak możliwości wykonywania pracy przez pracownika z powodu przeprowadzania badań okresowych należy uznać za nieobecność usprawiedliwioną.

Reklama

Natomiast w kwestii wypłaty wynagrodzenia za taką nieobecność w pracy wśród praktyków zdania są podzielone. Część specjalistów prawa pracy uważa, że nieobecność w pracy wynikająca z oczekiwania na badania specjalistyczne przeprowadzane w ramach badań okresowych powinna być płatna. Podkreślają oni, że Kodeks pracy wyraźnie przyznaje pracownikowi prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami profilaktycznymi (w tym również badaniami okresowymi). Wynika to z art. 229 § 6 k.p. Ich zdaniem przepis ten dotyczy również sytuacji, w której pracownik nie może uzyskać jakiegokolwiek orzeczenia od lekarza medycyny pracy (zarówno o braku przeciwwskazań, jak i o istnieniu przeciwwskazań do określonej pracy) ze względu na fakt, że badania profilaktyczne trwają określony czas. Kilkumiesięczna przerwa między poszczególnymi badaniami wynikająca z przyczyn niezależnych od pracownika nie powinna pozbawiać go prawa do wynagrodzenia za ten czas. W rzeczywistości bowiem pracownik nie może podjąć pracy w związku z przeprowadzaniem badań profilaktycznych, gdyż jeszcze nie zakończył tych badań z przyczyn od niego niezależnych.

Przeciwnicy takiego stanowiska argumentują jednak, że kilkumiesięczną przerwę między badaniami profilaktycznymi trudno uznać za przeprowadzanie badań profilaktycznych. Ich zdaniem żaden przepis prawa pracy nie gwarantuje pracownikowi takiego wynagrodzenia w okresie, w którym oczekuje on na badanie specjalistyczne i nie świadczy pracy. Taki okres nie jest bowiem urlopem wypoczynkowym, chorobą ani także przestojem w pracy. Wynagrodzenie może być pracownikowi wypłacone jedynie w sytuacji, gdy gwarantują mu je korzystniejsze wewnątrzzakładowe przepisy płacowe, np. regulamin wynagradzania.


Reklama

Ostateczna decyzja w kwestii wypłaty wynagrodzenia pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, należy do pracodawcy. Zanim jednak podejmie decyzję w tej sprawie, warto rozważyć jeszcze kilka innych możliwości. W okresie oczekiwania na badanie specjalistyczne można powierzyć pracownikowi inną pracę. Jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy lekarz medycyny pracy orzeknie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na nowym stanowisku. W praktyce będzie to więc dotyczyło pracy wykonywanej w innych warunkach niż dotychczasowe (np. praca w innym miejscu pracy, przy innych urządzeniach czy praca innego rodzaju).

Można również podjąć decyzję o wykonaniu zleconych przez lekarza medycyny pracy badań specjalistycznych w innej placówce zdrowia (nawet w innej miejscowości). Możliwe, że w innym miejscu dostępność badań zleconych przez lekarza medycyny pracy będzie większa. Koszty takich badań specjalistycznych wykonywanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej ponosi pracodawca. Pracodawca ponosi również koszty dojazdów pracownika na takie badania do innej miejscowości. Pracownikowi przysługują wówczas należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych (art. 229 § 3 k.p.).

Jeżeli pracownik musi dojechać na badania profilaktyczne do innej miejscowości, koszty tego dojazdu pokrywa pracodawca.

Zdaniem części ekspertów prawa pracy w czasie oczekiwania na profilaktyczne badania lekarskie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy jest niezbędne do dopuszczenia pracownika do pracy, nie jest zaś wymagane, gdy pracownik nie podejmuje pracy, lecz wykorzystuje przysługujący mu urlop wypoczynkowy.

Jeżeli jednak wykorzystają Państwo wszystkie przedstawione możliwości, a na badanie specjalistyczne nadal trzeba będzie czekać, należy podjąć decyzję w kwestii wypłaty wynagrodzenia pracownikowi za pozostały okres oczekiwania na badanie, w którym pracownik nie wykonuje innej pracy ani nie korzysta z urlopu wypoczynkowego. Mimo podzielonych opinii wśród praktyków wypłata wynagrodzenia jest dla pracownika korzystniejsza, a zatem dopuszczalna. Ponadto sytuacja, w której znalazł się pracownik, nie wystąpiła z jego winy.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?