reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Wynagrodzenie pracownika podczas oczekiwania na specjalistyczne badania okresowe

Długoletni pracownik naszej firmy dostał skierowanie na badania okresowe. Podczas tych badań lekarz uznał, że trzeba przeprowadzić badania specjalistyczne. Bez tych badań nie może bowiem wydać żadnego orzeczenia (ani o zdolności, ani o niezdolności do pracy). Na zlecone badania do specjalisty pracownik musi czekać 2 miesiące, ponieważ wszystkie terminy są już zajęte. Jak potraktować tak długą nieobecność w zakładzie pracy? Czy należy się pracownikowi za ten czas wynagrodzenie?

Nie można dopuścić do pracy pracownika nieposiadającego aktualnego orzeczenia lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku. Czas oczekiwania na badania specjalistyczne powinien zostać uznany za nieobecność usprawiedliwioną. Natomiast kwestia wynagrodzenia za ten okres jest dyskusyjna, ale bezpieczniej dla pracodawcy będzie wypłacać pracownikowi wynagrodzenie.

Jeśli ważność dotychczasowych badań okresowych już się skończyła, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, dopóki nie dostarczy aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 229 § 4 k.p.). Lekarz medycyny pracy może skierować pracownika na dodatkowe badania specjalistyczne. W przedstawionej sytuacji czas oczekiwania na takie badania powinien być traktowany jak nieobecność usprawiedliwiona. Pracodawca wie bowiem, co się dzieje w tym czasie z pracownikiem i z jakiego powodu nie stawia się w pracy.

Brak możliwości wykonywania pracy przez pracownika z powodu przeprowadzania badań okresowych należy uznać za nieobecność usprawiedliwioną.

Natomiast w kwestii wypłaty wynagrodzenia za taką nieobecność w pracy wśród praktyków zdania są podzielone. Część specjalistów prawa pracy uważa, że nieobecność w pracy wynikająca z oczekiwania na badania specjalistyczne przeprowadzane w ramach badań okresowych powinna być płatna. Podkreślają oni, że Kodeks pracy wyraźnie przyznaje pracownikowi prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami profilaktycznymi (w tym również badaniami okresowymi). Wynika to z art. 229 § 6 k.p. Ich zdaniem przepis ten dotyczy również sytuacji, w której pracownik nie może uzyskać jakiegokolwiek orzeczenia od lekarza medycyny pracy (zarówno o braku przeciwwskazań, jak i o istnieniu przeciwwskazań do określonej pracy) ze względu na fakt, że badania profilaktyczne trwają określony czas. Kilkumiesięczna przerwa między poszczególnymi badaniami wynikająca z przyczyn niezależnych od pracownika nie powinna pozbawiać go prawa do wynagrodzenia za ten czas. W rzeczywistości bowiem pracownik nie może podjąć pracy w związku z przeprowadzaniem badań profilaktycznych, gdyż jeszcze nie zakończył tych badań z przyczyn od niego niezależnych.

Przeciwnicy takiego stanowiska argumentują jednak, że kilkumiesięczną przerwę między badaniami profilaktycznymi trudno uznać za przeprowadzanie badań profilaktycznych. Ich zdaniem żaden przepis prawa pracy nie gwarantuje pracownikowi takiego wynagrodzenia w okresie, w którym oczekuje on na badanie specjalistyczne i nie świadczy pracy. Taki okres nie jest bowiem urlopem wypoczynkowym, chorobą ani także przestojem w pracy. Wynagrodzenie może być pracownikowi wypłacone jedynie w sytuacji, gdy gwarantują mu je korzystniejsze wewnątrzzakładowe przepisy płacowe, np. regulamin wynagradzania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama