reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie chorobowe za część miesiąca

Wynagrodzenie chorobowe za część miesiąca

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to pracodawca powinien wypłacić za ten okres wynagrodzenie chorobowe, natomiast za pozostałą część miesiąca normalne wynagrodzenie.

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego w trybie określonym w ustawie (art. 6 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Zasada ta nie dotyczy wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy. Wysokość wynagrodzenia takiego pracownika nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W 2012 r. kwotę minimalnego wynagrodzenia ustalono na poziomie 1500 zł brutto. Oznacza to, że pracodawca nie może określić w umowie o pracę pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy niższego wynagrodzenia, a pracownik nie może otrzymać niższej pensji „na rękę” niż 1111,86 zł. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na zarzut popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Zasady obliczania wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Kwestie te reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jeżeli pracownik przez część miesiąca był niezdolny do pracy, to w celu obliczenia przysługującego mu wynagrodzenia chorobowego pracodawca powinien pomniejszyć kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego (ustalonego przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczonego przez liczbę miesięcy, w których to wynagrodzenie zostało osiągnięte, czyli przez 12 lub mniej miesięcy) o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, a następnie tak otrzymaną kwotę podzielić przez 30. Otrzymaną kwotę będącą wynagrodzeniem za 1 dzień choroby należy pomnożyć przez liczbę dni choroby, a następnie przez 80% lub 100%. Otrzymana kwota jest kwotą wynagrodzenia chorobowego przysługującego pracownikowi za dni, w których był niezdolny do pracy.

Wynagrodzenie za część miesiąca

Natomiast sposób obliczania wynagrodzenie za pozostałą, przepracowaną część miesiąca określa § 11 ust. 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Zgodnie z ww. przepisem w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 k.p., miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama