REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciele, Urlop na żądanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Jestem dyrektorem niewielkiej szkoły podstawowej. Jeden z naszych nauczycieli przejdzie w 2009 r. na świadczenie kompensacyjne. Czy temu nauczycielowi należy wypłacić odprawę emerytalną i czy będzie on mógł korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Jak ustalać plan urlopów

Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Zaległy urlop na żądanie

Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok jako dni urlopu wypoczynkowego.

Świadczenia przysługujące nauczycielom

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą.

REKLAMA

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela

Jestem przewodniczącym związku zawodowego działającego w zespole szkół, którego organem prowadzącym jest gmina, i chciałbym się dowiedzieć, czy każdy zatrudniony w szkole nauczyciel musi otrzymać dodatek motywacyjny? Nadmieniam, że obowiązujący w naszej gminie regulamin wynagradzania określa minimalną wysokość dodatku przyznawanego nauczycielom.

Urlop na żądanie (art. 167 (2) i (3))

Każdemu pracownikowi przysługuje w ciągu roku 4 dni urlopu na żądanie.

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że chce skorzystać w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi stawiać się w pracy, ponieważ ma urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia zaliczane do wynagrodzeń. Nie wlicza się jedynie składników o charakterze nieperiodycznym.

REKLAMA

Nowe zasady wynagradzania egzaminatorów

Za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów końcowych w szkołach egzaminatorzy będą otrzymywać wynagrodzenie od jednego zdającego. Wynagrodzenie egzaminacyjne liczy się jako procent od stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, posiadającego tytuł zawodowy magistra i przygotowanie pedagogiczne.

Czy urlop na żądanie może zostać zgłoszony przez żonę pracownika

Żona jednego z pracowników zatelefonowała do nas z prośbą o udzielenie temu pracownikowi urlopu na żądanie. Poinformowała nas, że pracownik sam nie mógł zgłosić prośby o udzielenie tego urlopu. Czy powinniśmy udzielić urlopu zgłoszonego przez żonę pracownika?

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Dodatek za wysługę lat u drugiego pracodawcy

Jednym ze składników wynagrodzenia, który otrzymują nauczyciele szkół publicznych, jest dodatek za wysługę lat. Jest on jednak różnie liczony, gdy nauczyciel podejmuje pracę w kilku placówkach.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ze względu na charakter pracodawcy jest niezgodne z Konstytucją RP – takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiającego przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli przedszkoli niepublicznych.

Czy pracujący emeryt – nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady

W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne?

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.

Prawo do "trzynastki" dla nauczyciela

25 września 2008 r. podjąłem pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego i pracuję do chwili obecnej. Nie otrzymałem jednak za rok 2008 przysługującej mi nagrody, tzw. trzynastki. Pracodawca twierdzi, że nie mam do niej prawa. Kto ma rację?

Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?

Czy zgłaszając wniosek o urlop na żądanie musimy ustalać z pracodawcą termin urlopu. Czy możemy dowolnie wyznaczyć sobie terminy urlopu na żądanie.

Czy można ustnie złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Pracownik ma prawo złożyć wniosek o urlop na żądanie 4 dni w ciągu roku. Tyle bowiem dni urlopu na żądanie ma pracownik każdego roku. Czy wniosek o urlop na żądanie musi zostać złożony na piśmie?

Prawo do nagrody jubileuszowej

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Nowy rok szkolny i nowe kwalifikacje nauczycieli

Po 1 września br. dyrektor szkoły będzie miał możliwość bardziej elastycznego doboru kadry, gdyż zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu? - pyta Czytelnik z Katowic.

Ustalenie istnienia stosunku pracy

Co do zasady z nauczycielem zawiera się umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak z nauczycielem stażystą podejmującym pierwszą pracę w szkole zawiera się umowę o pracę na okres jednego roku szkolnego.

Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, w tym również uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Ze względu na nasilenie prac w dziale księgowości powiadomiliśmy wszystkie pracownice o konieczności przyjścia do pracy na 8 godzin w wolną sobotę. Jedna z pracownic złożyła w przeddzień wniosek o udzielenie jej urlopu na żądanie i nie przyszła do pracy. Czy w tym przypadku możliwe jest ukaranie pracownicy karą porządkową?

Zatrudnianie pracowników uczelni

Pracownikami uczelni są zarówno nauczyciele akademiccy, jak i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. Tylko nauczycieli można zatrudniać na podstawie mianowania.

Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca

Mam pracownika zatrudnionego w wymiarze 1/4 etatu od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Jego wymiar urlopu wypoczynkowego jest wyliczany od 26 dni i wynosi 56 godzin. Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w takiej sytuacji?

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela

Uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, jakie na nauczyciela nakłada Karta Nauczyciela, powoduje odpowiedzialność dyscyplinarną.

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Czy urlop na żądanie przepada? Co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik w roku kalendarzowym tego urlopu nie wykorzysta?

Czy można odwołać z urlopu na żądanie?

Wziąłem dwa dni urlopu na żądanie. Jednak pracodawca pod koniec pierwszego dnia wezwał mnie z urlopu do pracy. Czy miał prawo tak postąpić. 

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie?

Urlop na żadanie nie jest dodatkowym urlopem jaki przysługuje pracownikowi. Jest on wliczany do ogólnej liczby dni urlopu jakie przysługują pracownikowi.

W jaki sposób pracownik powinien zażądać urlopu?

Pracownik nie musi uzasadniać decyzji zażądania urlopu. Powinien dokonać zgłoszenia urlopu na żądanie najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. 

Do kiedy pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym udzielić mu nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Zgłoszenie przez pracownika żądania udzielenia urlopu powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. 

Czy każdy pracownik ma prawo do urlopu na żądanie?

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w terminie przez niego wskazanym. Wymiar urlopu na żądanie to 4 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Czy urlop na żądanie to dodatkowy urlop?

Ostatnio z przyczyn osobistych nie mogłem stawić się w pracy. Skorzystałem z „urlopu na żądanie”. Po kilku dniach rozmawiałem z szefem na temat urlopu. Poinformował on mnie, że nie przysługuje mi 26 dni urlopu a jedynie 25. Szef wyjaśnił, że „Urlop na żądanie” obniżył mi normalny urlop. Czy to prawda? 

Świadczenia dla kształcących się nauczycieli

Nauczyciel skierowany do dalszej nauki może liczyć na przywileje w pracy. Jednak brak postępów w nauce może spowodować poważne konsekwencje, m.in. utratę płatnego urlopu na czas pobierania nauki.

Czy mogę zgłosić urlop na żądanie e-mailem?

Każdemu pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie. W jakiej formie pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?

Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie

Nowo przyjmowany pracownik zgodnie z informacją zawartą w świadectwie pracy skorzystał już w tym roku z 3 dni urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z treścią tego dokumentu było to aż 36 godzin urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji w naszej firmie przysługuje mu jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie?

Odprawa emerytalna od dwóch pracodawców

Nasz pracownik jest zatrudniony równocześnie w dwóch zakładach pracy, w naszej gminnej bibliotece na 1/2 etatu i w gimnazjum jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Od 1 września pracownik przechodzi na emeryturę nauczycielską - bez względu na wiek. Równocześnie poinformował nas, że chce rozwiązać umowę o pracę z biblioteką. W związku z rozwiązaniem umowy z gimnazjum pracownik otrzyma odprawę emerytalną z Karty Nauczyciela. Spełnia tam wymagane kryteria. Czy drugi zakład pracy - biblioteka może wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Moim zdaniem pracownik nie nabył u nas prawa do odprawy emerytalnej. Pracownik nie ma prawa do emerytury w związku z zatrudnieniem w naszym zakładzie, bo ma dopiero 58 lat.

Zatrudnienie w szkole nauczyciela, u którego stwierdzono chorobę zawodową

Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?

Kiedy przysługuje świadczenie urlopowe w pełnej wysokości

Od 15 grudnia 2007 r. zatrudniliśmy nauczyciela w pełnym wymiarze czasu pracy. W jakiej wysokości powinniśmy mu wypłacić w tym roku świadczenie urlopowe? Czy przysługuje mu świadczenie w takiej samej kwocie jak nauczycielom, którzy w tym roku szkolnym pracowali od września 2007 r. do czerwca 2008 r., czy świadczenie urlopowe dla tego nauczyciela trzeba proporcjonalnie zmniejszyć do okresu pracy w naszej szkole? Jeżeli tak, to czy zaokrąglić grudzień do pełnego miesiąca?

Czy nauczycielom należy się wynagrodzenie za strajk

Część nauczycieli wzięła udział w strajku zorganizowanym w naszej szkole 27 maja 2008 r. Po zakończonym proteście dyrektor szkoły i związek zawodowy, który u nas działa, uzgodnili, że nauczyciele za dzień strajku otrzymają wynagrodzenie jak za pracę. Czy na podstawie takiego porozumienia ze związkiem zawodowym możemy wypłacić nauczycielom wynagrodzenie, czy porozumienie powinno być zawarte z wójtem gminy? Chcemy równocześnie poprosić nauczycieli o złożenie oświadczenia, że jeżeli wynagrodzenie nie będzie im przysługiwało, to wyrażają zgodę na jego potrącenie z wynagrodzenia za pracę.

Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Dwaj nauczyciele zatrudnieni w naszym gimnazjum byli wraz z uczniami na początku czerwca na wycieczce szkolnej. Czy w związku z tym, że nauczyciele ci opiekowali się klasą 24 godziny na dobę przez 3 dni, należą się im jakieś dodatkowe świadczenia (za podróż służbową, inne)?

Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym przysługuje podwyżka

Zatrudniamy nauczyciela języka polskiego. Od 1 września 2007 r. do 20 czerwca 2008 r. polonista korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Od 1 stycznia 2008 r. nauczycielom podniesiono stawki wynagrodzenia zasadniczego. Nie objęliśmy nią nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia. Nauczyciel ma wątpliwości, czy mieliśmy takie prawo i domaga się podwyżki. Czy jego roszczenia są słuszne?

Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Prowadzę kadry w szkole podstawowej. Zatrudniona w szkole nauczycielka, która urodziła się 3 grudnia 1958 r., w tym roku skończy 50 lat. Wówczas będzie miała 24 lata 9 miesięcy i 20 dni pracy w szkole i do tego jeszcze 5 lat 2 miesiące i 15 dni okresów nieskładkowych. Chce przejść na emeryturę nauczycielską dopiero w 2010 r., ale jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Czy nauczycielka będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy? Czy w 2010 r. będzie mogła złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa? Warunki stażu ogólnego i stażu nauczycielskiego spełni do 31 grudnia 2008 r. Czy wniosek o przekazanie składek z otwartego funduszu musi złożyć do końca 2008 r.? Czy w świetle obowiązujących przepisów fakt, że nauczycielka jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego uniemożliwi jej przejście na wcześniejszą emeryturę w późniejszych latach (po 2008 r.)?

Nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole

Od 4 lutego 2008 r., czyli po feriach zimowych, zatrudniliśmy nauczyciela, który został skierowany do pracy w naszej placówce. Nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwość pracy. Dodatek ten nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w okresach, za które nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał wykonywania pracy w szkole w związku ze skierowaniem. W okresie niewykonywania pracy z powodu choroby dodatek przysługuje za okres pierwszych 33 dni w roku kalendarzowym, za które nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Nauczyciel zachorował 7 kwietnia 2008 r. Wcześniej chorował przez 33 dni w styczniu i lutym i wykorzystał już prawo do wynagrodzenia chorobowego w 2008 r. Czy podstawę zasiłku chorobowego w kwietniu powinniśmy ustalić na nowo w związku ze zmianą miejsca pracy i dodatkiem za uciążliwość pracy?

REKLAMA