| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym przysługuje podwyżka

Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym przysługuje podwyżka

Zatrudniamy nauczyciela języka polskiego. Od 1 września 2007 r. do 20 czerwca 2008 r. polonista korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Od 1 stycznia 2008 r. nauczycielom podniesiono stawki wynagrodzenia zasadniczego. Nie objęliśmy nią nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia. Nauczyciel ma wątpliwości, czy mieliśmy takie prawo i domaga się podwyżki. Czy jego roszczenia są słuszne?

RADA

Roszczenia pracownika są uzasadnione. Nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje wynagrodzenie zasadnicze takie, jakby w tym czasie pracował. Oznacza to, że obejmują go podwyżki wynagrodzenia przewidziane dla nauczycieli w rozporządzeniu płacowym.

UZASADNIENIE

Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, czyli wiejskiego i mieszkaniowego. Nie ma dodatkowych warunków w zakresie zasad i sposobu wypłacania wynagrodzenia zasadniczego. Wypłata wynagrodzenia nie jest również uzależniona od świadczenia lub nieświadczenia przez nauczyciela pracy. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego, a nie do stawki wynagrodzenia.

Wynagrodzenia otrzymywanego przez nauczyciela w okresie urlopu zdrowotnego nie można utożsamiać z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym. Wysokość tych świadczeń jest ustalana zgodnie z zasadami określonymi przez przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia choroby.

WAŻNE!

Podwyżka wynagrodzenia przypadająca w okresie nieobecności nauczyciela w pracy z powodu choroby nie ma wpływu na przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń otrzymywanych w czasie zwolnienia lekarskiego.

Inaczej jest w przypadku wynagrodzenia wypłacanego nauczycielowi w czasie urlopu zdrowotnego. Jak wspomniano wyżej, nauczyciel zachowuje w tym czasie m.in. prawo do wynagrodzenia zasadniczego.

Stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje i stopnie awansu zawodowego określa rozporządzenie z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.). Rozporządzenie to obejmuje wszystkich nauczycieli zatrudnionych w danej szkole, bez względu na to, czy świadczą pracę, przebywają na urlopach zdrowotnych, czy są w stanie nieczynnym. Wskazując na powyższe, każda zmiana wynagrodzenia zasadniczego powoduje konieczność zmiany wynagrodzenia nauczycieli będących na urlopie zdrowotnym czy w stanie nieczynnym. Nauczyciele ci powinni więc zostać objęci podwyżką wynagrodzeń przewidzianą od 1 stycznia 2008 r. na podstawie § 2 rozporządzenia z 11 marca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 42, poz. 257).

Podstawa prawna:

• art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela,

• § 2 rozporządzenia z 11 marca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 42, poz. 257).

Joanna Skrobisz

radca prawny

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »