reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym przysługuje podwyżka

Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym przysługuje podwyżka

Zatrudniamy nauczyciela języka polskiego. Od 1 września 2007 r. do 20 czerwca 2008 r. polonista korzysta z urlopu dla poratowania zdrowia. Od 1 stycznia 2008 r. nauczycielom podniesiono stawki wynagrodzenia zasadniczego. Nie objęliśmy nią nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia. Nauczyciel ma wątpliwości, czy mieliśmy takie prawo i domaga się podwyżki. Czy jego roszczenia są słuszne?

RADA

Roszczenia pracownika są uzasadnione. Nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje wynagrodzenie zasadnicze takie, jakby w tym czasie pracował. Oznacza to, że obejmują go podwyżki wynagrodzenia przewidziane dla nauczycieli w rozporządzeniu płacowym.

UZASADNIENIE

Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, czyli wiejskiego i mieszkaniowego. Nie ma dodatkowych warunków w zakresie zasad i sposobu wypłacania wynagrodzenia zasadniczego. Wypłata wynagrodzenia nie jest również uzależniona od świadczenia lub nieświadczenia przez nauczyciela pracy. Należy zwrócić uwagę również na fakt, że nauczyciel zachowuje prawo do wynagrodzenia zasadniczego, a nie do stawki wynagrodzenia.

Wynagrodzenia otrzymywanego przez nauczyciela w okresie urlopu zdrowotnego nie można utożsamiać z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym. Wysokość tych świadczeń jest ustalana zgodnie z zasadami określonymi przez przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia choroby.

WAŻNE!

Podwyżka wynagrodzenia przypadająca w okresie nieobecności nauczyciela w pracy z powodu choroby nie ma wpływu na przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń otrzymywanych w czasie zwolnienia lekarskiego.

Inaczej jest w przypadku wynagrodzenia wypłacanego nauczycielowi w czasie urlopu zdrowotnego. Jak wspomniano wyżej, nauczyciel zachowuje w tym czasie m.in. prawo do wynagrodzenia zasadniczego.

Stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje i stopnie awansu zawodowego określa rozporządzenie z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.). Rozporządzenie to obejmuje wszystkich nauczycieli zatrudnionych w danej szkole, bez względu na to, czy świadczą pracę, przebywają na urlopach zdrowotnych, czy są w stanie nieczynnym. Wskazując na powyższe, każda zmiana wynagrodzenia zasadniczego powoduje konieczność zmiany wynagrodzenia nauczycieli będących na urlopie zdrowotnym czy w stanie nieczynnym. Nauczyciele ci powinni więc zostać objęci podwyżką wynagrodzeń przewidzianą od 1 stycznia 2008 r. na podstawie § 2 rozporządzenia z 11 marca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 42, poz. 257).

Podstawa prawna:

• art. 73 ust. 5 Karty Nauczyciela,

• § 2 rozporządzenia z 11 marca 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 42, poz. 257).

Joanna Skrobisz

radca prawny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama