Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny
REKLAMA
Nowa matura, zwana zewnętrznym egzaminem maturalnym, składa się z dwóch części: ustnej – ocenianej w szkole oraz pisemnej – ocenianej przez zewnętrznych egzaminatorów wpisanych na listy prowadzone przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Ponieważ część ustna matury jest oceniana w szkole, egzaminy te będą przeprowadzane w ramach obowiązującego nauczyciela pensum, czyli godzin pracy dydaktycznej.
REKLAMA
Jeżeli natomiast egzaminowanie uczniów spowoduje przekroczenie pensum, wówczas nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia ustalanego jak za godziny ponadwymiarowe. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 22 marca 2007 r. (III PZP 1/07) orzekając, że uczestnictwo nauczyciela w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego stanowi realizację zajęć dydaktycznych w rozumieniu art. 42 ust. 2 pkt 1 Karty Nauczyciela. Praca ta może być świadczona (w celu realizacji programu nauczania) w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z art. 35 ust. 1 i 2 ww. ustawy.
Tak więc nauczyciel, który świadczy pracę w komisjach egzaminacyjnych w większej liczbie godzin, niż wynosi jego pensum, otrzymuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie za przepracowane godziny ponadwymiarowe. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
WAŻNE!
Nauczyciel, który pracując w maturalnych komisjach egzaminacyjnych przekroczy liczbę godzin pracy określonych w obowiązującym go pensum, ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia za godziny przekraczające to pensum, takiego jak za godziny ponadwymiarowe.
REKLAMA
Nadzorowanie przebiegu części pisemnej egzaminu zdawanego przez absolwentów szkoły nie spowoduje dodatkowego obciążenia nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której odbywa się matura. Nie ma więc podstaw do odrębnego wynagradzania nauczycieli za udział w przeprowadzeniu pisemnego egzaminu maturalnego, gdyż będą oni wykonywali swoje czynności w ramach zadań wynikających ze statutu szkoły oraz ustalonego wynagrodzenia.
Nauczyciel, który jest członkiem zespołu egzaminacyjnego w innej szkole, ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu do pracy na podstawie delegacji służbowej wystawionej przez dyrektora szkoły, w której jest zatrudniony. Kosztów tych delegacji nie pokrywa z własnego budżetu organ prowadzący szkołę, np. gmina. Koszt przeprowadzenia egzaminu maturalnego obciąża właściwą okręgową komisję egzaminacyjną na podstawie zbiorczej noty wystawionej przez organ prowadzący szkołę.
Organ prowadzący szkołę nie ponosi również kosztów związanych z zapewnieniem warunków do przeprowadzenia egzaminu maturalnego z uwagi na to, że podstawowe koszty z tym związane, np. opracowanie, recenzowanie, druk i dystrybucja arkuszy na egzamin pisemny, szkolenie i wynagrodzenie egzaminatorów zewnętrznych, wypisanie i wydruk świadectw dojrzałości ponoszą Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne.
Podstawa prawna
- § 54 rozporządzenia z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (DzU nr 83, poz. 562 ze zm.),
- art. 35 ust. 1–3, art. 42 ust. 2 pkt 1, ust. 2b Karty Nauczyciela,
- art. 9a, art. 9c ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat