reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu? - pyta Czytelnik z Katowic.

Tak, w omawianym przypadku pracownik będzie miał prawo do urlopu na żądanie. Pracodawca jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym (art. 1672 k.p.). Tak więc urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, pod warunkiem że posiada on prawo do urlopu wypoczynkowego oraz jeśli nie skorzystał już z niego w całości w danym roku.

Należy pamiętać, że urlop na żądanie nie stanowi uprawnienia dodatkowego i mieści się w puli przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. A zatem każdy wykorzystany przez pracownika dzień urlopu na żądanie pomniejsza przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy. Jeśli więc pracownik wykorzystałby cały należny mu w danym roku urlop wypoczynkowy, nie będzie mógł już w tym roku skorzystać z urlopu na żądanie.

Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Gdyby więc pracownik wykorzystał cały urlop na żądanie u poprzedniego pracodawcy, u nowego pracodawcy nie będzie mógł już z niego skorzystać w tym samym roku kalendarzowym.

Warto też dodać, że niewykorzystany urlop na żądanie nie przechodzi na kolejny rok. Nie jest to urlop uwzględniany w planie urlopowym, ma charakter nieprzewidywalny, nagły. Został celowo tak pomyślany, aby umożliwić pracownikom skorzystanie z dnia wolnego w razie pojawienia się niespodziewanych okoliczności.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 k.p.). W omawianym przypadku po przepracowaniu roku pracownik nabędzie prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Ponieważ aktualnie przepracował 3 miesiące, może skorzystać z 5 dni urlopu wypoczynkowego (3/12 x 20). Skoro więc pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie.

Pracodawca powinien umożliwić pracownikowi skorzystanie z 2 dni urlopu na żądanie, o które wnioskował. Przy czym pracownik powinien zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia tego urlopu. Przepisy prawa pracy nie precyzują formy, w jakiej powinno nastąpić zgłoszenie żądania, można zatem uczynić to w dowolny sposób. Właściwe będzie zarówno zgłoszenie osobiste, jak też telefonicznie, e-mailem czy faksem bądź przez kolegę z pracy. Najistotniejsze, aby nastąpiło to jak najwcześniej jak to możliwe, pracodawca mógł zapewnić ewentualne zastępstwo i uniknął dezorganizacji pracy.

Reasumując, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie pracownikowi, dla którego praca ta jest pierwszym zatrudnieniem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama