Czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie?
REKLAMA
REKLAMA
Urlopu wypoczynkowego udziela pracownikowi pracodawca. Zdarzają się jednak sytuację, w których pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu zgodnie z jego wnioskiem. Jest wnioskiem pracownika związany.
REKLAMA
Wyjątkiem takim jest tzw. urlop na żądanie.
Cechą charakterystyczną urlopu na żądanie jest fakt, że pracownik ma prawo żądać udzielenia go w terminie przez siebie wskazanym.
Pracownik ma prawo do cztery dni urlopu na żądanie w roku kalendarzowym. Pracownik sam może zdecydować czy zażąda cztery dni naraz, czy w częściach.
Zobacz: Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?
Pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie w każdym czasie. Nie musi uzasadniać swojej decyzji, a pracodawca jest obowiązany udzielić żądanego urlopu.
Pracownik powinien złożyć wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej pierwszego dnia wypoczynku.
Nie określono szczególnej formy składania wniosku o urlop. Możliwe jest jego złożenie w każdej formie, nawet telefonicznie czy przez e-mail.
Zgody na urlop na żądanie udziela pracodawca. Zgoda pracodawcy na wniosek pracownika nie musi być wyraźna (może być dorozumiana). Jeżeli więc pracodawca nie odpowiada na wniosek pracownika, pracownik ma prawo rozpocząć urlop.
Jeśli zaistnieje, wcześniej nie przewidziana, potrzeba obecności pracownika w zakładzie pracy, pracodawca będzie mógł sprzeciwić się wykorzystaniu urlopu na żądanie i zażądać obecności pracownika w pracy.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat