Odwołanie z urlopu na żądanie
REKLAMA
Obowiązkiem pracownika było stawienie się do pracy. Skoro pracownik nie wykonał polecenia, można ukarać go karą porządkową, a nawet rozwiązać z nim umowę o pracę.
REKLAMA
Urlop na żądanie jest rodzajem urlopu wypoczynkowego, przy czym od „zwykłego” urlopu wypoczynkowego różni się jedynie trybem udzielenia. W odniesieniu do obu rodzajów urlopu stosuje się te same zasady dotyczące odwołania pracownika z urlopu. Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko wówczas, gdy nastąpią okoliczności, których nie można było przewidzieć w momencie rozpoczęcia urlopu lub gdy pracodawca nie mógł przewidzieć, że obecność pracownika będzie konieczna, a powrót pracownika jest niezbędny z uwagi na posiadaną wiedzę lub umiejętności (art. 167 k.p.).
Decydując o odwołaniu pracownika z urlopu, pracodawca powinien dokonać obiektywnej oceny, czy okoliczności stanowiące podstawę odwołania z urlopu w dostateczny sposób uzasadniają takie działanie. Sąd Najwyższy stwierdził, że odwołanie pracownika z urlopu, gdy nie istniały przesłanki dopuszczalności odwołania, a rzeczywistym celem działania pracodawcy było wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, kwalifikuje się do uznania za niezgodne z zasadami współżycia społecznego (uchwała z 9 lutego 1967 r., III PZP 22/66, OSNC 1967/6/100).
O odwołaniu z urlopu – także urlopu na żądanie – pracodawca powinien powiadomić bezpośrednio pracownika. Pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika o powodach odwołania z urlopu, jednak udzielenie takiej informacji może się okazać przydatne na wypadek sporów z pracownikiem. Pracownik powinien określić termin, w którym pracownik ma obowiązek stawić się do pracy. Wyznaczony termin powinien zostać ustalony w taki sposób, aby pracownik mógł go dotrzymać. Pracodawca musi uwzględnić miejsce pobytu pracownika i dostępne środki komunikacyjne.
Pracownik nie ma prawa do odmowy powrotu z urlopu. Niewykonanie polecenia stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. W szczególności powoduje powstanie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nieobecność taka w zależności od okoliczności może być podstawą do ukarania karą porządkową lub rozwiązania umowy o pracę – nawet bez wypowiedzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat