Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym udzielić mu nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Stanowi część urlopu wypoczynkowego w ramach wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi.
REKLAMA
Zgłoszenie przez pracownika żądania udzielenia urlopu powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Urlop na żądanie jest udzielany przez pracodawcę pracownikowi na jego wniosek.
Urlop na żądanie jest prawem pracownika. Oznacza to, że pracodawca musi pracownikowi udzielić urlop, we wskazanym przez pracodawcę terminie. Tryb udzielania urlopu na żądanie różni się od udzielania zwykłego urlopu wypoczynkowego. Pracownik decyduje, kiedy chce skorzystać z czterech dni urlopu na żądanie. Może żądać udzielenia wszystkich czterech dni na raz lub jego części - jednego lub dwóch dni.
Zobacz: Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?
Aby pracownik mógł skorzystać z urlopu na żądanie musi zgłosić pracodawcy swoje żądanie. W przepisach prawa pracy nie wskazano w jakiej formie pracownik musi zażądać dnia wolnego. Oznacza to, że nie jest wymagana forma pisemna.
Zawiadomić pracownik może pracodawcę za pomocą:
- wniosku złożonego osobiście
- zawiadomienia telefonicznie,
- faksem,
- pocztą elektroniczną,
- SMS.
Pracownik musi wyraźnie wyrazić swoją wolę co żądania urlopu.
Zobacz serwis: Urlop na żądanie
Pracownik musi zgłosić żądanie urlopu najpóźniej przed rozpoczęciem wykorzystania go. Zgłoszenie w ciągu trwania dnia roboczego jest niedopuszczalne.
Po zgłoszeniu przez pracownika żądania urlopu, pracodawca udziela mu urlopu. Jeśli jednak zaistnieje, wcześniej nie przewidziana, potrzeba obecności pracownika w zakładzie pracy, pracodawca będzie mógł sprzeciwić się wykorzystaniu urlopu na żądanie i zażądać obecności pracownika w pracy.
Pomimo, że urlop na żądanie jest uprawnieniem pracownika, pracownika sam nie może sobie udzielić urlopu. Pracodawca musi otrzymać żądanie urlopu i wtedy co do zasady udziela mu urlopu.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat