| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Czy nauczyciel będzie mógł przejść na emeryturę w 2010 r. na starych zasadach

Prowadzę kadry w szkole podstawowej. Zatrudniona w szkole nauczycielka, która urodziła się 3 grudnia 1958 r., w tym roku skończy 50 lat. Wówczas będzie miała 24 lata 9 miesięcy i 20 dni pracy w szkole i do tego jeszcze 5 lat 2 miesiące i 15 dni okresów nieskładkowych. Chce przejść na emeryturę nauczycielską dopiero w 2010 r., ale jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Czy nauczycielka będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy? Czy w 2010 r. będzie mogła złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na dochody budżetu państwa? Warunki stażu ogólnego i stażu nauczycielskiego spełni do 31 grudnia 2008 r. Czy wniosek o przekazanie składek z otwartego funduszu musi złożyć do końca 2008 r.? Czy w świetle obowiązujących przepisów fakt, że nauczycielka jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego uniemożliwi jej przejście na wcześniejszą emeryturę w późniejszych latach (po 2008 r.)?

RADA

Nauczycielka zatrudniona w Państwa szkole będzie mogła przejść na emeryturę nauczycielską w 2010 r. bez względu na wiek. Będzie musiała jednak złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy oraz wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na konto budżetu państwa, za pośrednictwem ZUS.

UZASADNIENIE

Zatrudniona u Państwa nauczycielka jest osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 r. W 2010 r. nie ukończy 55 roku życia, dlatego z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę będzie mogła skorzystać, jeżeli spełni warunki określone w art. 88 Karty Nauczyciela. Nauczyciel może przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli nie później niż do 31 grudnia 2008 r. udokumentuje co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej. Dodatkowy warunek do spełnienia to rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy nauczycielskiej. Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić po 31 grudnia 2008 r. Ponadto z możliwości przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek może skorzystać nauczyciel, który nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego lub który złoży wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym za pośrednictwem ZUS na konto budżetu państwa.

Zatrudniona u Państwa nauczycielka, jeżeli będzie zatrudniona przez cały 2008 r., to do końca grudnia 2008 r. spełni warunek 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego. Już dzisiaj spełnia drugi warunek, czyli ma co najmniej 20-letni okres pracy nauczycielskiej udokumentowany nie później niż do 31 grudnia 2008 r. Nauczycielka nie musi w 2008 r. składać wniosku o emeryturę nauczycielską, może to zrobić zgodnie ze swoimi planami w 2010 r. Dopiero wówczas musiałaby, na swój wniosek, rozwiązać stosunek pracy nauczycielskiej, a także wraz z wnioskiem o emeryturę złożyć wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na konto budżetu państwa.

Zatrudniona u Państwa nauczycielka nie ukończy 55 lat do 31 grudnia 2008 r., dlatego nie może przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze na podstawie art. 46 w związku z art. 32 ustawy emerytalnej. Tylko osoba, która spełnia warunki do przyznania wcześniejszej emerytury, mogłaby zwrócić się o przekazanie środków zgromadzonych w ofe na konto budżetu państwa.

Przystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego jest przeszkodą do przyznania emerytury w wieku 55 lat na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.

Podstawa prawna:

art. 88 Karty Nauczyciela,

art. 46 i art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Mikołaj Tomaszewski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »