reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Świadczenia dla kształcących się nauczycieli

Świadczenia dla kształcących się nauczycieli

Nauczyciel skierowany do dalszej nauki może liczyć na przywileje w pracy. Jednak brak postępów w nauce może spowodować poważne konsekwencje, m.in. utratę płatnego urlopu na czas pobierania nauki.

Każdy pracodawca jest zobowiązany ułatwiać swoim pracownikom podnoszenie kwalifikacji oraz zapewnić pewne świadczenia tym, którzy podjęli taką decyzję. Jednak niektóre przywileje przysługują wyłącznie nauczycielom, którzy otrzymali skierowanie od dyrektora w celu odbycia nauki w szkole wyższej lub zakładzie kształcenia nauczycieli.

Gwarancje otrzymania omawianych poniżej świadczeń zostały zawarte w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania.

Urlopy szkoleniowe

Nauczyciel, który otrzymał od dyrektora skierowanie na dalsze kształcenie, korzysta zarówno z płatnego zwolnienia od pracy, jak też z urlopów szkoleniowych. Z pierwszego płatnego zwolnienia od pracy nauczyciel może skorzystać już w chwili ubiegania się o przyjęcie na studia w szkole wyższej lub wyższej szkole zawodowej. Wówczas na wniosek nauczyciela dyrektor udziela zwolnienia w wymiarze łącznie do 6 dni roboczych, które są przeznaczone na załatwienie formalności związanych z przyjęciem na studia i na przystąpienie do egzaminów wstępnych.

Nauczycielowi skierowanemu do odbywania nauki w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania bądź miejsce pracy przepisy rozporządzenia gwarantują zwrot kosztów przejazdu. Nauczyciel korzysta więc ze zwrotu kosztów przejazdu na obowiązkowe zajęcia i egzaminy oraz z ryczałtu na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w czasie obowiązkowych zajęć dydaktycznych. Zasady wypłaty powyższych świadczeń określone są w przepisach dotyczących należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Należy pamiętać, że przed realizacją tego uprawnienia dyrektor może zobowiązać nauczyciela do przedstawienia zaświadczenia o uczestnictwie w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych w szkole wyższej.

Kolejnym świadczeniem, z którego korzysta nauczyciel odbywający naukę na podstawie skierowania, jest urlop szkoleniowy.

Nauczycielowi odbywającemu studia zaoczne lub wieczorowe w szkole wyższej przysługują płatne urlopy szkoleniowe w każdym roku studiów. Urlopy przeznaczone są na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama