Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop na żądanie - część urlopu wypoczynkowego
Po pierwsze należy pamiętać, że urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem. Jeżeli pracownikowi przysługuje przykładowo 26 dni urlopu oznacza to, że 22 dni wykorzystuje np. zgodnie z planem urlopów, natomiast pozostałe 4 dni może wykorzystać „na żądanie”. Może jednak w ogóle nie wykorzystywać urlopu na żądanie, a wszystkie przysługujące dni jako zwyczajny urlop wypoczynkowy.
REKLAMA
Zasadą jest, że urlop jest udzielany w bieżącym roku kalendarzowym, zasadniczo najpóźniej do końca września roku następnego. Jeżeli pracownik mimo to nie wykorzysta urlopu, to prawo do niego przedawnia się dopiero z upływem 3 lat, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent pieniężny. Należy pamiętać, że zasady te nie dotyczą urlopu na żądanie.
Zobacz: Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?
Czy urlop na żądanie przepada?
Jeżeli pracownik nie skorzysta ze swojego prawa i nie będzie żądał 4 dni urlopu na żądanie, należnych mu z ogólnej liczby dni urlopu, to urlop ten nie przechodzi na następny rok. Z dniem 1 stycznia następnego roku będzie zwyczajnym zaległym urlopem wypoczynkowym.
Nie może zatem dojść do sytuacji, że w roku następnym pracownikowi będzie przysługiwało np. 8 dni urlopu na żądanie z ogólnej liczby dni urlopu.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
Pan Tomek pracuje w biurze rachunkowym od dnia 1 stycznia 2008 r. Przysługuje mu 20 dni urlopu. W roku 2008 wykorzystał on 10 dni urlopu wypoczynkowego, w tym 3 dni urlopu na żądanie. Chcąc w 2009 roku wykorzystać urlop zaległy, Pan Tomek będzie mógł wziąć jeszcze 10 dni urlopu wypoczynkowego, ale już żadnego dnia na żądanie, gdyż ten urlop nie przechodzi na następny rok i nie wlicza się do zaległego urlopu. Gdyby jednak Pan Tomek chciał wziąć urlop na żądanie, to może wykorzystać 4 dni z urlopu bieżącego, jaki przysługuje mu w roku 2009, nawet pomimo niewykorzystania urlopu zaległego.
Podstawa prawna: Art. 167 (2), 168 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat