reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Każdemu pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze zależnym od jego stażu pracy i może to być 20 lub 26 dni. Oprócz tego, pracownikowi przysługuje 4 dni urlopu na żądanie. Co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik w roku kalendarzowym tego urlopu nie wykorzysta?


Po pierwsze należy pamiętać, że urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem. Jeżeli pracownikowi przysługuje przykładowo 26 dni urlopu oznacza to, że 22 dni wykorzystuje np. zgodnie z planem urlopów, natomiast pozostałe 4 dni może wykorzystać „na żądanie”. Może jednak w ogóle nie wykorzystywać urlopu na żądanie, a wszystkie przysługujące dni jako zwyczajny urlop wypoczynkowy.

Zasadą jest, że urlop jest udzielany w bieżącym roku kalendarzowym, zasadniczo najpóźniej do końca pierwszego kwartału (do 31 marca) roku następnego. Jeżeli pracownik mimo to nie wykorzysta urlopu, to prawo do niego przedawnia się dopiero z upływem 3 lat, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent pieniężny. Należy pamiętać, że zasady te nie dotyczą urlopu na żądanie.

Zobacz: Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?

Jeżeli pracownik nie skorzysta ze swojego prawa i nie będzie żądał 4 dni urlopu na żądanie, należnych mu z ogólnej liczby dni urlopu, to urlop ten nie przechodzi na następny rok. Z dniem 1 stycznia następnego roku będzie zwyczajnym zaległym urlopem wypoczynkowym.

Nie może zatem dojść do sytuacji, że w roku następnym pracownikowi będzie przysługiwało np. 8 dni urlopu na żądanie z ogólnej liczby dni urlopu.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Pan Tomek pracuje w biurze rachunkowym od dnia 1 stycznia 2008 r. Przysługuje mu 20 dni urlopu. W roku 2008 wykorzystał on 10 dni urlopu wypoczynkowego, w tym 3 dni urlopu na żądanie. Chcąc w 2009 roku wykorzystać urlop zaległy, Pan Tomek będzie mógł wziąć jeszcze 10 dni urlopu wypoczynkowego, ale już żadnego dnia na żądanie, gdyż ten urlop nie przechodzi na następny rok i nie wlicza się do zaległego urlopu. Gdyby jednak Pan Tomek chciał wziąć urlop na żądanie, to może wykorzystać 4 dni z urlopu bieżącego, jaki przysługuje mu w roku 2009, nawet pomimo niewykorzystania urlopu zaległego.

Podstawa prawna: Art. 167 (2), 168 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niewykorzystany urlop na żądanie.
Niewykorzystany urlop na żądanie.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama