REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem na żądanie?

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Niewykorzystany urlop na żądanie - czy przepada?
Niewykorzystany urlop na żądanie - czy przepada?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy urlop na żądanie przepada? Co się dzieje w sytuacji, gdy pracownik w roku kalendarzowym tego urlopu nie wykorzysta?

Urlop na żądanie - część urlopu wypoczynkowego

Po pierwsze należy pamiętać, że urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem. Jeżeli pracownikowi przysługuje przykładowo 26 dni urlopu oznacza to, że 22 dni wykorzystuje np. zgodnie z planem urlopów, natomiast pozostałe 4 dni może wykorzystać „na żądanie”. Może jednak w ogóle nie wykorzystywać urlopu na żądanie, a wszystkie przysługujące dni jako zwyczajny urlop wypoczynkowy.

REKLAMA

Autopromocja

Zasadą jest, że urlop jest udzielany w bieżącym roku kalendarzowym, zasadniczo najpóźniej do końca września roku następnego. Jeżeli pracownik mimo to nie wykorzysta urlopu, to prawo do niego przedawnia się dopiero z upływem 3 lat, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent pieniężny. Należy pamiętać, że zasady te nie dotyczą urlopu na żądanie.

Zobacz: Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?

Czy urlop na żądanie przepada?

Jeżeli pracownik nie skorzysta ze swojego prawa i nie będzie żądał 4 dni urlopu na żądanie, należnych mu z ogólnej liczby dni urlopu, to urlop ten nie przechodzi na następny rok. Z dniem 1 stycznia następnego roku będzie zwyczajnym zaległym urlopem wypoczynkowym.

Nie może zatem dojść do sytuacji, że w roku następnym pracownikowi będzie przysługiwało np. 8 dni urlopu na żądanie z ogólnej liczby dni urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Pan Tomek pracuje w biurze rachunkowym od dnia 1 stycznia 2008 r. Przysługuje mu 20 dni urlopu. W roku 2008 wykorzystał on 10 dni urlopu wypoczynkowego, w tym 3 dni urlopu na żądanie. Chcąc w 2009 roku wykorzystać urlop zaległy, Pan Tomek będzie mógł wziąć jeszcze 10 dni urlopu wypoczynkowego, ale już żadnego dnia na żądanie, gdyż ten urlop nie przechodzi na następny rok i nie wlicza się do zaległego urlopu. Gdyby jednak Pan Tomek chciał wziąć urlop na żądanie, to może wykorzystać 4 dni z urlopu bieżącego, jaki przysługuje mu w roku 2009, nawet pomimo niewykorzystania urlopu zaległego.

Podstawa prawna: Art. 167 (2), 168 Kodeksu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA