Kategorie

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Karolina Jagielska
Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?

Zatrudnionemu przez Pana młodocianemu nie przysługuje urlop na żądanie, ponieważ pracuje dopiero 3 miesiące.

Kodeks pracy w dziale dotyczącym zatrudniania młodocianych nie reguluje sposobu udzielania urlopów. Tym samym zastosowanie mają przepisy ogólne Kodeksu pracy dotyczące urlopów. Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni przysługuje wszystkim pracownikom uprawnionym do urlopu wypoczynkowego. Pracownik może go wykorzystać do końca roku kalendarzowego. Jeżeli pracownik młodociany po raz pierwszy podjął pracę, nie będzie mu przysługiwał urlop na żądanie. Pracownicy młodociani nabywają prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 6 miesięcy w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do tego urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat (art. 205 k.p.). Należy pamiętać, że wielkości te są sumowane, tak więc po pierwszym roku pracy młodocianemu przysługuje urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 38 dni roboczych.

W przypadku gdy pracownik nie wykorzystał urlopu na żądanie w ogóle, ma prawo wykorzystać go w całości (4 dni jednorazowo), w częściach (np. 3 dni pod rząd i później 1 dzień), po jednym dniu, a nawet jeśli nie zachodzi taka potrzeba, może go wcale nie wykorzystywać.

Przykład

Pracownik młodociany uprawniony do 12 dni urlopu wypoczynkowego poprosił o udzielenie urlopu na żądanie 29 października br. Pracownik ma ukończone 16 lat. Tego dnia ma do przepracowania 4 godziny w zakładzie oraz 4 godziny nauki w szkole. Rozliczając wymiar urlopu godzinowego, należy ściągnąć z puli urlopowej 4 godziny urlopu, ponieważ nie udzielamy urlopu na czas nauki w szkole pracownika młodocianego, mimo że czas nauki wliczamy do czasu pracy tego pracownika. Czas pracy pracownika młodocianego, który ukończył 16 lat, nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Oznacza to, że w przedstawionym przypadku 1 dzień urlopu wypoczynkowego młodocianego będzie odpowiadał 8 godzinom pracy. W omawianej sytuacji postępujemy następująco:

• odejmujemy 1 dzień z puli dni urlopu na żądanie. Pozostanie do wykorzystania:

- 3 dni urlopu na żądanie,

• odejmujemy 4 godziny z puli godzin urlopu wypoczynkowego:

- 12 dni urlopu x 8 godzin = 96 godz. urlopu - 4 godz. wykorzystanego urlopu = 92 godz. urlopu do wykorzystania.

Rozliczając urlop na żądanie, trzeba dokonać dwóch potrąceń. Należy odjąć dzień wykorzystanego urlopu na żądanie z puli 4 dni kalendarzowych tego urlopu, jak również odjąć wymiar urlopu godzinowego z godzinowej puli urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Pracownikowi zawsze odejmuje się cały dzień urlopu na żądanie z puli 4 dni tego urlopu bez względu na to, ile godzin miał do przepracowania w dniu, na który udzielono mu urlopu na żądanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kontrola BHP za pomocą drona

  Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?