reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?


Zatrudnionemu przez Pana młodocianemu nie przysługuje urlop na żądanie, ponieważ pracuje dopiero 3 miesiące.

Kodeks pracy w dziale dotyczącym zatrudniania młodocianych nie reguluje sposobu udzielania urlopów. Tym samym zastosowanie mają przepisy ogólne Kodeksu pracy dotyczące urlopów. Urlop na żądanie w wymiarze 4 dni przysługuje wszystkim pracownikom uprawnionym do urlopu wypoczynkowego. Pracownik może go wykorzystać do końca roku kalendarzowego. Jeżeli pracownik młodociany po raz pierwszy podjął pracę, nie będzie mu przysługiwał urlop na żądanie. Pracownicy młodociani nabywają prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu 6 miesięcy w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni roboczych. W roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do tego urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat (art. 205 k.p.). Należy pamiętać, że wielkości te są sumowane, tak więc po pierwszym roku pracy młodocianemu przysługuje urlop wypoczynkowy w łącznym wymiarze 38 dni roboczych.

W przypadku gdy pracownik nie wykorzystał urlopu na żądanie w ogóle, ma prawo wykorzystać go w całości (4 dni jednorazowo), w częściach (np. 3 dni pod rząd i później 1 dzień), po jednym dniu, a nawet jeśli nie zachodzi taka potrzeba, może go wcale nie wykorzystywać.

Przykład

Pracownik młodociany uprawniony do 12 dni urlopu wypoczynkowego poprosił o udzielenie urlopu na żądanie 29 października br. Pracownik ma ukończone 16 lat. Tego dnia ma do przepracowania 4 godziny w zakładzie oraz 4 godziny nauki w szkole. Rozliczając wymiar urlopu godzinowego, należy ściągnąć z puli urlopowej 4 godziny urlopu, ponieważ nie udzielamy urlopu na czas nauki w szkole pracownika młodocianego, mimo że czas nauki wliczamy do czasu pracy tego pracownika. Czas pracy pracownika młodocianego, który ukończył 16 lat, nie może przekraczać 8 godzin na dobę. Oznacza to, że w przedstawionym przypadku 1 dzień urlopu wypoczynkowego młodocianego będzie odpowiadał 8 godzinom pracy. W omawianej sytuacji postępujemy następująco:

• odejmujemy 1 dzień z puli dni urlopu na żądanie. Pozostanie do wykorzystania:

- 3 dni urlopu na żądanie,

• odejmujemy 4 godziny z puli godzin urlopu wypoczynkowego:

- 12 dni urlopu x 8 godzin = 96 godz. urlopu - 4 godz. wykorzystanego urlopu = 92 godz. urlopu do wykorzystania.

Rozliczając urlop na żądanie, trzeba dokonać dwóch potrąceń. Należy odjąć dzień wykorzystanego urlopu na żądanie z puli 4 dni kalendarzowych tego urlopu, jak również odjąć wymiar urlopu godzinowego z godzinowej puli urlopu przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Pracownikowi zawsze odejmuje się cały dzień urlopu na żądanie z puli 4 dni tego urlopu bez względu na to, ile godzin miał do przepracowania w dniu, na który udzielono mu urlopu na żądanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2021 (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama