Kategorie

Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Jadwiga Krukowska
Ze względu na nasilenie prac w dziale księgowości powiadomiliśmy wszystkie pracownice o konieczności przyjścia do pracy na 8 godzin w wolną sobotę. Jedna z pracownic złożyła w przeddzień wniosek o udzielenie jej urlopu na żądanie i nie przyszła do pracy. Czy w tym przypadku możliwe jest ukaranie pracownicy karą porządkową?

RADA

Pracownica miała prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę. Powinna to jednak uzgodnić z przełożonym. Wobec pracownicy możliwe jest zastosowanie kary porządkowej, jeżeli pracownica wzięła urlop na żądanie bez Państwa zgody.

UZASADNIENIE

Pracownica miała prawo wystąpić z wnioskiem o udzielenie jej urlopu na żądanie. Jeżeli wolna sobota była wyznaczona dla księgowej jako dzień pracy, to mogła ona wystąpić o urlop na ten dzień. Urlopu należy bowiem udzielać wyłącznie na dni pracy pracownika (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy). Urlopu udziela się w takiej liczbie godzin, jakie przypadają do przepracowania w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu.

WAŻNE!

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w sobotę, jeżeli sobota jest dla pracownika dniem pracy.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli pracownikowi wyznaczono pracę w sobotę, na którą następnie udzielono mu urlopu, to w okresie rozliczeniowym należy ustalić w uzgodnieniu z pracownikiem inny dzień wolny do odbioru za urlop udzielony w sobotę. W przeciwnym razie udzielenie pracownikowi urlopu w sobotę może spowodować jego pracę ponad tygodniową normę czasu pracy i w konsekwencji wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Urlop wypoczynkowy powinien obniżyć wymiar czasu pracy pracownika, jaki ma on do przepracowania w okresie rozliczeniowym. W omawianej sytuacji, ponieważ urlop był udzielony w dodatkowym dniu pracy, to jeżeli pracownik nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego, przepracuje tyle godzin, ile powinien, gdyby nie korzystał z urlopu. Przepracuje zatem o 8 godzin za dużo. Wymiar czasu pracy ze względu na udzielony pracownikowi urlop w sobotę w wymiarze 8 godzin powinien zostać obniżony właśnie o te 8 godzin.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownica pracuje po 8 godzin od poniedziałku do piątku. W kwietniu br. pracodawca wyznaczył jej pracę w sobotę w wymiarze 8 godzin. Pracownica wzięła w tym dniu urlop na żądanie. Pracodawca powinien wyznaczyć pracownicy dodatkowy dzień wolny z powodu urlopu udzielonego w sobotę. Pracownica, pracując we wszystkie pozostałe dni robocze, w kwietniu br. wypracuje bowiem 168 godzin. Wymiar czasu pracy w kwietniu br. wynosi 168 godzin. Ze względu na udzielony urlop wymiar ten powinien zostać pracownicy obniżony do 160 godzin.

Pracownica nie musiała uzasadniać swojego wniosku o urlop na żądanie i podawać przyczyn. Powinna jednak upewnić się, czy otrzymała zgodę na urlop. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2008 r. (II PK 26/08) stwierdził, że pracownik nie może skutecznie udzielić sobie urlopu na żądanie. Dokonuje tego zawsze tylko pracodawca. Co więcej, pracownik, nie upewniwszy się, czy pracodawca zgadza się na żądany urlop, ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki pracownicze. W szczególnych okolicznościach pracodawca może nawet odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie, jeżeli wymaga tego wyjątkowy interes firmy. Stanowisko Sądu Najwyższego oznacza, że obowiązek udzielenia urlopu na żądanie pracownikowi nie ma charakteru bezwzględnego. Pracownica nie mogła więc być na urlopie na żądanie, skoro nie wyrazili Państwo akceptacji.

Reklama

Karę porządkową można zastosować tylko w sytuacji, gdy występuje wina pracownika i bezprawność jego zachowania. Bezprawność rozpatrujemy pod kątem obowiązujących przepisów np. w regulaminie pracy, a także poleceń przełożonych. Polecenie w tym przypadku polegało na wyznaczeniu wolnej soboty jako dnia pracy księgowej ze względu na nasilenie się prac w księgowości. Zatem polecenie pracodawcy o wyznaczeniu pracy w sobotę nie było bezprawne. Pracownik natomiast wnioskując o urlop na żądanie skorzystał ze swojego prawa. Pracodawca nie może go zatem ukarać karą porządkową za wystąpienie o urlop na żądanie w sobotę. Kara porządkowa będzie jednak uzasadniona, jeżeli pracownik skorzystał z urlopu na żądanie bez zgody pracodawcy.

Zakład pracy jest zobowiązany udzielić 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku kalendarzowego w terminie wskazanym przez pracownika (art. 1672 Kodeksu pracy). Nie jest zatem konieczne, aby urlop ten był wcześniej uzgadniany z przełożonym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia przed podjęciem pracy. Dopuszczalne jest zgłoszenie żądania ustnie, telefonicznie, mailem czy faksem. Nieuzasadniona odmowa udzielenia urlopu na żądanie przez pracodawcę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

Podstawa prawna:

 • art. 108 § 1, art. 1672 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?