reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Czy pracownik ma prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę

Ze względu na nasilenie prac w dziale księgowości powiadomiliśmy wszystkie pracownice o konieczności przyjścia do pracy na 8 godzin w wolną sobotę. Jedna z pracownic złożyła w przeddzień wniosek o udzielenie jej urlopu na żądanie i nie przyszła do pracy. Czy w tym przypadku możliwe jest ukaranie pracownicy karą porządkową?

RADA

Pracownica miała prawo wziąć urlop na żądanie w wolną sobotę. Powinna to jednak uzgodnić z przełożonym. Wobec pracownicy możliwe jest zastosowanie kary porządkowej, jeżeli pracownica wzięła urlop na żądanie bez Państwa zgody.

UZASADNIENIE

Pracownica miała prawo wystąpić z wnioskiem o udzielenie jej urlopu na żądanie. Jeżeli wolna sobota była wyznaczona dla księgowej jako dzień pracy, to mogła ona wystąpić o urlop na ten dzień. Urlopu należy bowiem udzielać wyłącznie na dni pracy pracownika (art. 1542 § 1 Kodeksu pracy). Urlopu udziela się w takiej liczbie godzin, jakie przypadają do przepracowania w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu.

WAŻNE!

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu na żądanie w sobotę, jeżeli sobota jest dla pracownika dniem pracy.

W przedstawionej sytuacji, jeżeli pracownikowi wyznaczono pracę w sobotę, na którą następnie udzielono mu urlopu, to w okresie rozliczeniowym należy ustalić w uzgodnieniu z pracownikiem inny dzień wolny do odbioru za urlop udzielony w sobotę. W przeciwnym razie udzielenie pracownikowi urlopu w sobotę może spowodować jego pracę ponad tygodniową normę czasu pracy i w konsekwencji wypłatę dodatkowego wynagrodzenia. Urlop wypoczynkowy powinien obniżyć wymiar czasu pracy pracownika, jaki ma on do przepracowania w okresie rozliczeniowym. W omawianej sytuacji, ponieważ urlop był udzielony w dodatkowym dniu pracy, to jeżeli pracownik nie otrzyma dodatkowego dnia wolnego, przepracuje tyle godzin, ile powinien, gdyby nie korzystał z urlopu. Przepracuje zatem o 8 godzin za dużo. Wymiar czasu pracy ze względu na udzielony pracownikowi urlop w sobotę w wymiarze 8 godzin powinien zostać obniżony właśnie o te 8 godzin.

PRZYKŁAD

Pracownica pracuje po 8 godzin od poniedziałku do piątku. W kwietniu br. pracodawca wyznaczył jej pracę w sobotę w wymiarze 8 godzin. Pracownica wzięła w tym dniu urlop na żądanie. Pracodawca powinien wyznaczyć pracownicy dodatkowy dzień wolny z powodu urlopu udzielonego w sobotę. Pracownica, pracując we wszystkie pozostałe dni robocze, w kwietniu br. wypracuje bowiem 168 godzin. Wymiar czasu pracy w kwietniu br. wynosi 168 godzin. Ze względu na udzielony urlop wymiar ten powinien zostać pracownicy obniżony do 160 godzin.

Pracownica nie musiała uzasadniać swojego wniosku o urlop na żądanie i podawać przyczyn. Powinna jednak upewnić się, czy otrzymała zgodę na urlop. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 września 2008 r. (II PK 26/08) stwierdził, że pracownik nie może skutecznie udzielić sobie urlopu na żądanie. Dokonuje tego zawsze tylko pracodawca. Co więcej, pracownik, nie upewniwszy się, czy pracodawca zgadza się na żądany urlop, ciężko narusza swoje podstawowe obowiązki pracownicze. W szczególnych okolicznościach pracodawca może nawet odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie, jeżeli wymaga tego wyjątkowy interes firmy. Stanowisko Sądu Najwyższego oznacza, że obowiązek udzielenia urlopu na żądanie pracownikowi nie ma charakteru bezwzględnego. Pracownica nie mogła więc być na urlopie na żądanie, skoro nie wyrazili Państwo akceptacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama