W jaki sposób pracownik powinien zażądać urlopu?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik musi zgłosić żądanie niespodziewanego urlopu. Zgłoszenie żądania przed rozpoczęciem urlopu i niestawienie się w pracy usprawiedliwia jego nieobecność.
REKLAMA
Zdarzają się sytuację, kiedy obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna, pracodawca może wtedy odmówić pracownikowi urlopu na żądanie. Niestawienie się w takim przypadku pracownika do pracy stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych. Nieobecność pracownika jest wtedy nieusprawiedliwiona.
W przypadku braku wyraźnego sprzeciwu pracownik po zgłoszeniu żądania może skorzystać z urlopu, bez konieczności dopełniania jakichkolwiek innych formalności, niż zgłoszenie żądania dnia wolnego.
Zobacz: Czy można ustnie złożyć wniosek o urlop na żądanie?
W przepisach prawa pracy nie wskazano w jakiej formie pracownik musi zażądać dnia wolnego. Oznacza to, że nie jest wymagana forma pisemna.
Zawiadomić pracownik może pracodawcę za pomocą:
- wniosku złożonego osobiście
- zawiadomienia telefonicznie,
- faksem,
- pocztą elektroniczną,
- SMS,
Pracownik musi wyraźnie wyrazić swoją wolę co żądania urlopu.
Pracownik musi zgłosić żądanie urlopu najpóźniej przed rozpoczęciem wykorzystania go. Zgłoszenie w ciągu trwania dnia roboczego jest niedopuszczalne.
Zobacz serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat