Ustalenie istnienia stosunku pracy
REKLAMA
Przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm., zwanej dalej ustawą) dopuszczają w niektórych sytuacjach możliwość nawiązania stosunku pracy z nauczycielami kontraktowymi, mianowanymi i dyplomowanymi na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale tylko w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Na czas określony zatrudnia się także osobę, która nie posiada wymaganych kwalifikacji, a na jej zatrudnienie wyraził zgodę organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
REKLAMA
Z nauczycielem posiadającym stopień nauczyciela mianowanego stosunek pracy nawiązuje się na podstawie mianowania (art. 10 ustawy).
Stosunek pracy na podstawie mianowania z nauczycielem zawiera się wówczas, gdy oprócz odbycia stażu i zdania egzaminu spełnia on również następujące warunki:
- posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,
- nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne o ubezwłasnowolnienie lub dyscyplinarne,
- nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie (zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego przed nawiązaniem stosunku pracy na podstawie mianowania dostarcza sam nauczyciel),
- posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,
- istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Przepisy ustawy - Karta Nauczyciela dopuszczają w niektórych sytuacjach możliwość nawiązania stosunku pracy z nauczycielami kontraktowymi, mianowanymi i dyplomowanymi na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale tylko w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy).
Stan faktyczny
Nauczycielka mianowana języka polskiego została zatrudniona w Zespole Szkół na podstawie umowy o pracę na czas określony - 1 roku szkolnego, tj. od 1 września 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. Dyrektor, zatrudniając tę nauczycielkę, wyjaśnił, że zawarcie umowy na czas określony jest spowodowane organizacją nauczania i stopniową likwidacją szkoły średniej wchodzącej w skład Zespołu Szkół. Nauczycielka początkowo wyraziła zgodę na zawarcie tego typu umowy, ale pod koniec zajęć szkolnych zaczęła kwestionować decyzję dyrektora i domagać się zawarcia umowy na czas nieokreślony. Dyrektor nie przedłużył jednak nauczycielce umowy, uznając, że zatrudnieni w szkole nauczyciele w pełni zapewnią należyte wykonanie zadań szkoły. Nauczycielka wystąpiła z pozwem do sądu pracy, wnosząc o ustalenie istnienia stosunku pracy.
@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.001.jpg@RY2@
@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.002.jpg@RY2@
Odpowiedź na pozew
Dyrektor szkoły w uzasadnieniu swojej decyzji o nieprzedłużeniu umowy o pracę z powódką podniósł, że zespół szkół od 5 lat ulega stopniowej likwidacji, w związku z tym systematycznie zmniejszany był nabór do szkoły ponadgimnazjalnej. Ostatnie klasy liceum opuściły szkołę w 2008 r. Pomimo pism, które dyrektor kierował do organu prowadzącego, nie otrzymał zgody na przeprowadzenie naboru do pierwszych klas liceum. Ponadto w okolicy otworzono nowe gimnazjum i część uczniów z rejonu zapisuje się do nowej szkoły. Z uwagi na powyższe okoliczności dyrektor nie mógł przewidzieć do końca sierpnia, ile ostatecznie zostanie utworzonych pierwszych klas gimnazjum i w związku z tym, ilu nauczycieli będzie musiał zatrudniać. Dlatego w 2007 r. dyrektor szkoły nie mógł zawrzeć umowy o pracę z powódką na czas nieokreślony. Stąd też w ocenie dyrektora pozwanej szkoły roszczenie nauczycielki jest bezzasadne i nie zasługuje na uwzględnienie.
@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.003.jpg@RY2@
@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.004.jpg@RY2@
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA