REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie istnienia stosunku pracy

Beata Kaczmarek

REKLAMA

Co do zasady z nauczycielem zawiera się umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak z nauczycielem stażystą podejmującym pierwszą pracę w szkole zawiera się umowę o pracę na okres jednego roku szkolnego.

Przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm., zwanej dalej ustawą) dopuszczają w niektórych sytuacjach możliwość nawiązania stosunku pracy z nauczycielami kontraktowymi, mianowanymi i dyplomowanymi na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale tylko w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Na czas określony zatrudnia się także osobę, która nie posiada wymaganych kwalifikacji, a na jej zatrudnienie wyraził zgodę organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

REKLAMA

Autopromocja

Z nauczycielem posiadającym stopień nauczyciela mianowanego stosunek pracy nawiązuje się na podstawie mianowania (art. 10 ustawy).

Stosunek pracy na podstawie mianowania z nauczycielem zawiera się wówczas, gdy oprócz odbycia stażu i zdania egzaminu spełnia on również następujące warunki:

  • posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych,
  • nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne o ubezwłasnowolnienie lub dyscyplinarne,
  • nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie (zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego przed nawiązaniem stosunku pracy na podstawie mianowania dostarcza sam nauczyciel),
  • posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska,
  • istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

Przepisy ustawy - Karta Nauczyciela dopuszczają w niektórych sytuacjach możliwość nawiązania stosunku pracy z nauczycielami kontraktowymi, mianowanymi i dyplomowanymi na podstawie umowy o pracę na czas określony, ale tylko w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 ustawy).


Stan faktyczny

Nauczycielka mianowana języka polskiego została zatrudniona w Zespole Szkół na podstawie umowy o pracę na czas określony - 1 roku szkolnego, tj. od 1 września 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. Dyrektor, zatrudniając tę nauczycielkę, wyjaśnił, że zawarcie umowy na czas określony jest spowodowane organizacją nauczania i stopniową likwidacją szkoły średniej wchodzącej w skład Zespołu Szkół. Nauczycielka początkowo wyraziła zgodę na zawarcie tego typu umowy, ale pod koniec zajęć szkolnych zaczęła kwestionować decyzję dyrektora i domagać się zawarcia umowy na czas nieokreślony. Dyrektor nie przedłużył jednak nauczycielce umowy, uznając, że zatrudnieni w szkole nauczyciele w pełni zapewnią należyte wykonanie zadań szkoły. Nauczycielka wystąpiła z pozwem do sądu pracy, wnosząc o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.001.jpg@RY2@

@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.002.jpg@RY2@


Odpowiedź na pozew

Dyrektor szkoły w uzasadnieniu swojej decyzji o nieprzedłużeniu umowy o pracę z powódką podniósł, że zespół szkół od 5 lat ulega stopniowej likwidacji, w związku z tym systematycznie zmniejszany był nabór do szkoły ponadgimnazjalnej. Ostatnie klasy liceum opuściły szkołę w 2008 r. Pomimo pism, które dyrektor kierował do organu prowadzącego, nie otrzymał zgody na przeprowadzenie naboru do pierwszych klas liceum. Ponadto w okolicy otworzono nowe gimnazjum i część uczniów z rejonu zapisuje się do nowej szkoły. Z uwagi na powyższe okoliczności dyrektor nie mógł przewidzieć do końca sierpnia, ile ostatecznie zostanie utworzonych pierwszych klas gimnazjum i w związku z tym, ilu nauczycieli będzie musiał zatrudniać. Dlatego w 2007 r. dyrektor szkoły nie mógł zawrzeć umowy o pracę z powódką na czas nieokreślony. Stąd też w ocenie dyrektora pozwanej szkoły roszczenie nauczycielki jest bezzasadne i nie zasługuje na uwzględnienie.

@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.003.jpg@RY2@

@RY1@i26/2009/017/i26.2009.017.000.0025.004.jpg@RY2@

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA