reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Dwaj nauczyciele zatrudnieni w naszym gimnazjum byli wraz z uczniami na początku czerwca na wycieczce szkolnej. Czy w związku z tym, że nauczyciele ci opiekowali się klasą 24 godziny na dobę przez 3 dni, należą się im jakieś dodatkowe świadczenia (za podróż służbową, inne)?

RADA

Nauczyciele ci powinni otrzymać od dyrektora szkoły należności z tytułu odbycia podróży służbowej. Ponadto przysługuje im wynagrodzenie zasadnicze (według tabeli) i wynagrodzenie za zaplanowane godziny ponadwymiarowe (liczone według stawki osobistego zaszeregowania).

UZASADNIENIE

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Na tygodniową normę czasu pracy nauczyciela składają się pensum oraz inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły i związane z obowiązkiem samokształcenia lub doskonalenia zawodowego.

W ramach 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciel nie tylko realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, ale również wykonuje inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, np. bierze udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, ocenia prace uczniów czy uczestniczy w wycieczkach szkolnych.

Przepisy prawa pracy gwarantują każdemu pracownikowi, w tym nauczycielom, prawo do odpoczynku zarówno dobowego, jak i tygodniowego. Z uwagi na to, że problematyka ta nie jest regulowana przez Kartę Nauczyciela, do nauczyciela będą miały zastosowanie zapisy art. 132-133 Kodeksu pracy. I tak, nauczycielowi przysługuje w każdej dobie prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku oraz w każdym tygodniu do 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nauczyciele opiekowali się uczniami w czasie wycieczki szkolnej. Również w tym okresie powinny być zachowane zasady dobowego odpoczynku. Praktycznym rozwiązaniem jest poinformowanie nauczycieli przez dyrektora szkoły, aby tak organizowali opiekę nad klasą, by każdy z nich miał zapewniony dobowy odpoczynek.

Wycieczki szkolne są to zajęcia, które nauczyciel realizuje poza obowiązkowym pensum, ale w ramach czynności należących do zadań statutowych szkoły, o których mówi art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela i za które otrzymuje miesięczne wynagrodzenie.

Nauczyciel powinien więc otrzymać za czas wycieczki normalne wynagrodzenie (takie, jakby w tym dniu realizował pensum) oraz wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe.

PRZYKŁAD

Nauczyciel języka polskiego uczestniczący w wycieczce szkolnej miał w planie organizacyjnym ustalonych 5 godzin zajęć wynikających z pensum oraz 3 godziny ponadwymiarowe. Dlatego dyrektor rozliczając delegację będzie miał obowiązek zapłacić temu nauczycielowi wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym dniu realizował przydzielone zajęcia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama