| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Jak rozliczyć się z nauczycielem, który opiekował się uczniami na wycieczce szkolnej

Dwaj nauczyciele zatrudnieni w naszym gimnazjum byli wraz z uczniami na początku czerwca na wycieczce szkolnej. Czy w związku z tym, że nauczyciele ci opiekowali się klasą 24 godziny na dobę przez 3 dni, należą się im jakieś dodatkowe świadczenia (za podróż służbową, inne)?

RADA

Nauczyciele ci powinni otrzymać od dyrektora szkoły należności z tytułu odbycia podróży służbowej. Ponadto przysługuje im wynagrodzenie zasadnicze (według tabeli) i wynagrodzenie za zaplanowane godziny ponadwymiarowe (liczone według stawki osobistego zaszeregowania).

UZASADNIENIE

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. Na tygodniową normę czasu pracy nauczyciela składają się pensum oraz inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły i związane z obowiązkiem samokształcenia lub doskonalenia zawodowego.

W ramach 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciel nie tylko realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, ale również wykonuje inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, np. bierze udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, ocenia prace uczniów czy uczestniczy w wycieczkach szkolnych.

Przepisy prawa pracy gwarantują każdemu pracownikowi, w tym nauczycielom, prawo do odpoczynku zarówno dobowego, jak i tygodniowego. Z uwagi na to, że problematyka ta nie jest regulowana przez Kartę Nauczyciela, do nauczyciela będą miały zastosowanie zapisy art. 132-133 Kodeksu pracy. I tak, nauczycielowi przysługuje w każdej dobie prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku oraz w każdym tygodniu do 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, nauczyciele opiekowali się uczniami w czasie wycieczki szkolnej. Również w tym okresie powinny być zachowane zasady dobowego odpoczynku. Praktycznym rozwiązaniem jest poinformowanie nauczycieli przez dyrektora szkoły, aby tak organizowali opiekę nad klasą, by każdy z nich miał zapewniony dobowy odpoczynek.

Wycieczki szkolne są to zajęcia, które nauczyciel realizuje poza obowiązkowym pensum, ale w ramach czynności należących do zadań statutowych szkoły, o których mówi art. 42 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela i za które otrzymuje miesięczne wynagrodzenie.

Nauczyciel powinien więc otrzymać za czas wycieczki normalne wynagrodzenie (takie, jakby w tym dniu realizował pensum) oraz wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe.

PRZYKŁAD

Nauczyciel języka polskiego uczestniczący w wycieczce szkolnej miał w planie organizacyjnym ustalonych 5 godzin zajęć wynikających z pensum oraz 3 godziny ponadwymiarowe. Dlatego dyrektor rozliczając delegację będzie miał obowiązek zapłacić temu nauczycielowi wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym dniu realizował przydzielone zajęcia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »