REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola PIP, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia pracownikom?

Pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia pracownikowi w określonym terminie. Termin wypłaty wynagrodzenia powinien być stały i z góry określony.

Jaka powinna być treść zakazu konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji musi mieć precyzyjnie określony przedmiot (rodzaj działalności objętej zakazem) i nie może być zawarta warunkowo. W przeciwnym razie taka umowa jest nieważna. W stosunku do kierowników średniego szczebla i specjalistów niebędących członkami zarządu zakaz konkurencji powinien ograniczać się tylko do tych rodzajów działalności, jakimi zajmuje się pracownik na danym stanowisku (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2008 r., I PK 97/08).

Czy należy opłacać składki na Fundusz Pracy za pracownika w pierwszym roku pracy

Od 1 stycznia br. zatrudniliśmy na pełny etat pracownika na stanowisku pomocnika magazyniera. Wynagrodzenie za styczeń 2009 r., które wynosi brutto 1020,80 zł, otrzyma 30 stycznia. Jest to pierwsza w życiu praca pracownika i jedyne źródło dochodu. Czy od wynagrodzenia pracownika powinniśmy naliczyć i opłacić składki na Fundusz Pracy? Czy 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy traktować tak samo jak minimalne wynagrodzenie za pracę?

Jak wypłacić wynagrodzenie pracownikowi, który nie posiada konta, jeśli w układzie zbiorowym pracy jest zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników

W układzie zbiorowym pracy mamy zapis, że wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników. Jeden z pracowników nie ma konta i nie chce go założyć. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzenia. Co w takiej sytuacji mamy zrobić? Czy możemy wstrzymać mu wypłatę do czasu, aż założy konto? Czy można takiego pracownika ukarać za brak konta? Co zrobić, gdy poda nam numer konta np. matki, ojca, żony lub innego członka rodziny, którego nie jest współwłaścicielem? Czy wtedy wynagrodzenie należy przelać na wskazane konto?

REKLAMA

Wypowiedzenie zmieniające warunki prawa i pracy

Pracodawca poinformował mnie pisemnie, że zamierza od przyszłego miesiąca zmienić mój wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu ze względu na ograniczenie zleceń w firmie. Zmiana ta będzie się również wiązała się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Czy dopuszczalna jest taka zmiana i czy muszę wyrazić na nią zgodę?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Czy pracodawca może rozwiązać bez wypowiedzenia umowę o pracę na czas nieokreślony pracownikowi świadczącemu pracę na stanowisku kierowcy, w przypadku utraty przez niego prawa jazdy? Pracownik utracił dokument, gdyż prowadził samochód w stanie nietrzeźwym i spowodował wypadek drogowy. Zdarzenie to nastąpiło poza godzinami jego pracy - 30 czerwca 2008 r. Pracodawca dowiedział się o zaistniałym zdarzeniu 30 lipca 2008 r. Pracownik od 25 lipca do 31 sierpnia 2008 r. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca uzyskał także wiadomość, że Sąd Rejonowy w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. orzekł o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych i utracie przez pracownika prawa jazdy na okres 3 lat.

Obliczanie współczynnika urlopowego za 2009 r.

Nowy rok kalendarzowy niesie ze sobą obowiązek ustalenia nowego współczynnika do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Zawał serca jako wypadek przy pracy

Mój mąż dostał zawału serca w trakcie wykonywania pracy. Czy po powrocie do pracy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

REKLAMA

BHP dla pracowników tymczasowych

Pracodawca użytkownik jest zobowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do jej wykonywania. Powinien zatem zadbać, aby kwestie te zostały odpowiednio uregulowane w umowie z agencją pracy.

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pracodawca może nałożyć na pracownika karę za naruszenie obowiązków pracowniczych. Karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.

Uprawnienia stażysty

Stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy. Nie przysługuje mu m.in. prawo do urlopu okolicznościowego.

Dodatek wyrównawczy

Dodatki wyrównawcze są szczególną formą rekompensaty. Nie każdy pracownik, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu, jest uprawniony do jego otrzymania. Jedynie określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Wliczanie okresów zatrudnienia do okresów mających wpływ na wysokość odprawy emerytalnej

Jesteśmy pracownikami Zarządu Dróg i Komunikacji, którzy w wyniku reorganizacji zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę. Mamy więc prawo do odprawy emerytalnej. Wysokość tego świadczenia jest uzależniona od lat pracy. Powstaje jednak pytanie, czy do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość odprawy emerytalnej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia czy wyłącznie staż pracy u danego pracodawcy?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy to różnica między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy.

Na jakie składniki ma wpływ zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wyższa pensja minimalna to również wyższe dodatki za pracę w porze nocnej, wyższa minimalna podstawa zasiłków czy też wyższa kwota wolna od potrąceń.

Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, który nie zgłasza do ZUS wymaganych danych albo zgłasza dane nieprawdziwe, mające wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia - popełnia przestępstwo karne.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Czy pracodawca powinien udzielić bankowi informacji przez telefon

Pracownik banku zadzwonił do mnie z prośbą o potwierdzenie wysokości zarobków mojego pracownika w związku z ubieganiem się przez niego o kredyt mieszkaniowy. Czy mogę udzielić takiej informacji bankowi nie pytając o zgodę pracownika? Czy nie naruszę w ten sposób przepisów o ochronie danych osobowych?

Czy w trakcie przeprowadzania kontroli ZUS jej zakres może zostać zmieniony

Mamy w firmie kontrolę ZUS. Inspektor, który przeprowadza u nas kontrolę, powiedział nam, że rozszerza kontrolę ze szczególnej na ogólną. Czy jest to możliwe w trakcie kontroli? Czy możemy się temu sprzeciwić? Osoba, która przyszła na kontrolę, jest moim dalszym sąsiadem, z którym miałem kiedyś konflikt. Podejrzewam go o brak obiektywizmu. Czy mogę zwrócić się do ZUS o wyłączenie tego inspektora z kontroli?

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Wynagrodzenie chorobowe pracownika po zmianie wymiaru czasu pracy

Pracownik od 1 stycznia do 16 grudnia 2007 r. pracował na 1/2 etatu. Od 17 grudnia 2007 r. jest zatrudniony na pełny etat. Zachorował 6 października 2008 r. Ma prawo do stałego wynagrodzenia za pracę oraz premii kwartalnej. Premii za III kwartał 2008 r. jeszcze nie naliczyliśmy. Zostanie ona wypłacona pracownikom w listopadzie 2008 r. Jak w tym przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika?

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Właściwość sądu pracy

Siedziba naszej spółki mieści się w Krakowie. Pracownik wykonywał pracę w Częstochowie. Jaki sąd pracy właściwy do wystąpienia o sprostowanie świadectwa musimy wskazać pracownikowi w świadectwie pracy?

Od kiedy student przestaje podlegać ubezpieczeniom

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

Ograniczenia związane z pracą kobiet w ciąży

Przepisy prawa pracy szczególną ochroną otaczają kobiety w ciąży. Ochrona ta dotyczy wszystkich elementów stosunku pracy (rodzaju, miejsca, czasu oraz wynagrodzenia za pracę) i trwa przez cały okres ciąży.

Opodatkowanie pakietów medycznych

Objęcie danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie uzasadnia opodatkowania tego świadczenia.

Powierzenie wykonywania innej pracy

Pracodawca, chcąc zmienić pracownikowi warunki umowy o pracę, musi zastosować wypowiedzenie zmieniające. Należy również pamiętać, że w określonych warunkach pracodawca może przenieść pracownika do innej pracy, bez wypowiedzenia zmieniającego.

Regulacje europejskie w zakresie zwolnień grupowych

Aby ustalić, czy dane zwolnienie ma charakter zwolnienia grupowego, należy brać pod uwagę liczbę zwalnianych pracowników. Przepisy dyrektywy pozostawiają w tej materii swobodę decyzji państwom członkowskim.

Tajemnica wynagrodzenia

Pracodawca, ujawniając wysokość zarobków pracownika, może narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Tajemnica wynagrodzenia

Pracodawca, ujawniając wysokość zarobków pracownika, może narazić się na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Wymagania dla pomieszczeń pracy

Jakie są wymagania dla pomieszczeń pracy? Stanowisko pracy powinno być dostosowane zarówno do rodzaju wykonywanych przez pracownika prac, jak i do jego cech osobowych.

Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych warunkach pracy i płacy niż pracownicy zatrudniani przez pracodawcę użytkownika na tych samych lub podobnych stanowiskach.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Czy za zleceniobiorcę należy opłacać składkę na Fundusz Pracy, mimo że otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

Kontrola PIP u przedsiębiorcy

Dokumentem upoważniającym inspektora do przeprowadzenia kontroli może być legitymacja służbowa. O swojej obecności na terenie kontrolowanego zakładu pracy inspektor nie musi informować pracodawcy.

Wina pracownika

Winę nieumyślną można przypisać pracownikowi, który powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jego zachowanie doprowadzi do wadliwego wykonania pracy, a mimo to bezpodstawnie przypuszcza, że tego uniknie.

Wynagrodzenie pracownicy powracającej do pracy po urlopie wychowawczym

Do ustalenia uprawnień płacowych pracownika powracającego z urlopu wychowawczego za punkt odniesienia należy przyjmować zarobki pracownika zajmującego w dniu powrotu do pracy korzystającego z urlopu wychowawczego to samo stanowisko, co powracający pracownik przed urlopem (wyrok Sądu Najwyższego z 29 stycznia 2008 r., II PK 143/07)

Opłata za zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W wyniku niedawnej fuzji nasza firma przejęła część innej firmy. W związku z tym doszło do powstania międzyzakładowej organizacji związkowej obejmującej swoim zasięgiem działania dwóch pracodawców. Firma, której część przejęliśmy, wystąpiła do nas o partycypowanie w kosztach zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy członków zarządu tej międzyzakładowej organizacji związkowej. Partycypacja ta ma nastąpić proporcjonalnie do liczby członków związku zatrudnionych u poszczególnych pracodawców. Znaczna większość jest zatrudniona u nas, w związku z czym dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli opłacać dużą część wynagrodzenia osób, które nie są naszymi pracownikami. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z prawem?

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej

Od 1 października 2007 r. członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia tej funkcji do dnia zaprzestania jej pełnienia.

Czy pracodawca ma obowiązek informować pracowników o przyjętych kryteriach oceny ich pracy

Jako szef niewielkiej firmy chcę wprowadzić system ocen pracy pracowników. Czy muszę o tym zawiadomić zatrudnionych pracowników? Czy pracownicy muszą być systematycznie informowani o tych ocenach, czy mogę zachować je do swojej wiadomości?

Czy pracownikowi można wymierzyć karę porządkową za niską liczbę pozyskanych klientów

Jeden z pracowników działu marketingu w wyznaczonym przez przełożonego okresie pozyskał dla naszej firmy o połowę mniej klientów niż inni pracownicy zatrudnieni na takich samych warunkach. Wykazał przy tym duży brak inicjatywy w pozyskiwaniu klientów. Czy możemy wobec niego zastosować karę upomnienia?

Ilu godzinom urlopu wypoczynkowego odpowiadają 4 dni urlopu na żądanie

Nowo przyjmowany pracownik zgodnie z informacją zawartą w świadectwie pracy skorzystał już w tym roku z 3 dni urlopu na żądanie. Jednak zgodnie z treścią tego dokumentu było to aż 36 godzin urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji w naszej firmie przysługuje mu jeszcze 1 dzień urlopu na żądanie?

Jak często ZUS dolicza do emerytury nowy staż

Nasz pracownik uprawniony do emerytury wciąż prosi nas o wydawanie mu zaświadczeń w celu złożenia w ZUS. Jak często istnieje możliwość doliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia i jak często powinniśmy składać w ZUS zaświadczenia o przychodach naszych pracowników? Czy są jakieś specjalne druki, które by nam ułatwiły wywiązywanie się z tego obowiązku?

Jak wyliczyć podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Od 1 marca 2007 r. zatrudniamy pracownika na cały etat. Od 1 czerwca br. pracownik ten przebywa na zwolnieniu lekarskim, które jest wystawione aż do końca trwania jego terminowej umowy o pracę. Z tego tytułu pobiera zasiłek chorobowy. Wynagrodzenie miesięczne pracownika jest ustalone w umowie w stałej stawce 2600 zł brutto. W marcu br. otrzymał także premię kwartalną 500 zł brutto. Dodatkowo za godziny nadliczbowe pracownik otrzymał w maju br. 168 zł brutto i kwietniu br. 124 zł brutto. W jakiej kwocie mamy wypłacić temu pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli umowa terminowa rozwiąże się 30 września br., a nie wykorzystał on za 2008 r. 20 dni urlopu wypoczynkowego?

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników

Pracodawcy coraz częściej decydują się kontrolować swoich pracowników. Zagadnienia dotyczące zakresu tej kontroli nie zostały uregulowane wprost w przepisach prawa pracy. Dlatego kontrolując pracowników pracodawcy powinni uważać, aby nie naruszać przy tym ich prywatności.

Na jakich zasadach wypłaca się odprawę emerytalno-rentową

Pracownikowi przysługuje jednorazowa odprawa emerytalno-rentowa w przypadku, gdy stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje tylko raz w życiu. Pracownik, który otrzymał taką odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Przeniesienie pracowników do pracy u innego pracodawcy

Ze względu na okresowe wahania zbytu naszych produktów, w pewnych okresach roku dysponujemy nadmiarem pracowników, ale nie chcemy ich zwalniać. Czy możemy przenosić naszych pracowników, zatrudnionych w dziale produkcji, na pewien czas do innej firmy, z którą stale współpracujemy? Przeniesienie to odbywałoby się w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę i maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym.

Umowa o zakazie konkurencji

Coraz częściej pracodawcy starają się zabezpieczyć przed działaniami nieuczciwej konkurencji podpisując z pracownikami umowy zobowiązujące do niepodejmowania działań konkurencyjnych wobec działalności prowadzonej przez pracodawcę. Skutki zawarcia takiej umowy w czasie trwania stosunku pracy różnią się od tych, jakie wywołuje zawarcie umowy o zakazie konkurencji obowiązującej po ustaniu zatrudnienia.

REKLAMA