REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownikowi można wymierzyć karę porządkową za niską liczbę pozyskanych klientów

Jadwiga Krukowska

REKLAMA

Jeden z pracowników działu marketingu w wyznaczonym przez przełożonego okresie pozyskał dla naszej firmy o połowę mniej klientów niż inni pracownicy zatrudnieni na takich samych warunkach. Wykazał przy tym duży brak inicjatywy w pozyskiwaniu klientów. Czy możemy wobec niego zastosować karę upomnienia?

RADA

Autopromocja

Nie można ukarać pracownika karą upomnienia za brak inicjatywy w pozyskiwaniu klientów. Kara porządkowa, jaką jest kara upomnienia, może być nałożona na pracownika tylko wówczas, gdy jego zachowanie jest bezprawne, zawinione i polega na naruszeniu obowiązków o charakterze porządkowym. Warunki te nie zostały spełnione.

UZASADNIENIE

Pracodawca może wymierzać pracownikom 3 rodzaje kar porządkowych, tj. karę upomnienia, nagany i pieniężną. Mogą one być stosowane tylko za naruszenie przepisów dotyczących odpowiedzialności porządkowej. Uregulowanie to ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że nie jest możliwe jego rozszerzające czy zawężające stosowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nałożenie kary porządkowej może mieć miejsce niezależnie od tego, czy pracownik wyrządził szkodę czy nie. Aby otrzymać karę porządkową, pracownik musi naruszyć swoje obowiązki w zakresie porządku pracy i musi być winny tego naruszenia. Z całą pewnością braku wystarczającego zaangażowania w pozyskiwaniu klientów nie można uznać za naruszenie porządku w procesie pracy. Przedstawionego postępowania pracownika nie można także zakwalifikować do żadnego innego przypadku, który pozwala ukarać go karą porządkową. Opisane przez Państwa zachowanie pracownika nie może być więc podstawą do zastosowania wobec niego odpowiedzialności porządkowej. Można jednak zastosować inne środki, które powinny zmobilizować pracownika do osiągania lepszych wyników w pracy. Słabe wyniki w pracy mogą być podstawą do nieprzyznania pracownikowi premii, podwyżki lub powierzenia innej pracy.

PRZYKŁAD 1

Pracownik zatrudniony na stanowisku handlowca swoje obowiązki wykonuje rzetelnie. Bez zarzutu wypełnia polecenia pracodawcy dotyczące obsługi klientów. Spotyka się z klientami zgodnie z planem, kompleksowo przedstawia im ofertę swojej firmy. Jednak po upływie każdego kwartału okazuje się, że jego wyniki są o wiele gorsze niż współpracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach. Pracodawca wypowiedział mu z tego powodu warunki pracy i płacy proponując nowe stanowisko pracownika administracyjnego i niższą pensję. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

PRZYKŁAD 2

Pracownik nie przedstawił oferty firmy swojemu klientowi, mimo polecenia wydanego przez jego bezpośredniego przełożonego. W związku z tym klient ten zrezygnował z usług firmy. W tym przypadku można ukarać pracownika karą porządkową za niewykonanie polecenia.

Jeśli pracownik osiąga słabe wyniki w pracy, mogą mu Państwo także z tego powodu definitywnie wypowiedzieć umowę o pracę.

• art. 30 § 1 pkt 2, art. 42, art. 108 § 1-2, art. 111 Kodeksu pracy.

Jadwiga Krukowska

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

    Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

    Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

    Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

    Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami "Wstyd i hańba"

    Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

    Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

    Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

    REKLAMA

    Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

    Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

    ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

    W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

    KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

    Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

    Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

    Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

    REKLAMA

    Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

    Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

    Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

    Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

    REKLAMA