reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

Tak, pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, lecz zastosowanie będą tu miały przepisy odrębne od Kodeksu pracy.

Pracownik tymczasowy zatrudniany jest przez agencję pracy tymczasowej. Pracodawca jedynie takiego pracownika wypożycza, aby świadczył na jego rzecz pracę, dlatego też określany jest mianem pracodawcy użytkownika. Agencja i pracodawca użytkownik zawierają umowę cywilnoprawną, na mocy której agencja kieruje do pracy na ściśle określony czas pracownika tymczasowego do pracodawcy użytkownika, a ten ostatni wypłaca jej za to określone wynagrodzenie.

Zasady zatrudniania pracowników tymczasowych i kierowania tych pracowników do wykonywania pracy tymczasowej, a więc również kwestie związane z uprawnieniami urlopowymi określają przepisy ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.).

Zasady i tryb udzielania urlopu wypoczynkowego powinny być ustalone w umowie zawieranej między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem. Agencja pracy tymczasowej i pracodawca użytkownik mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz tego pracodawcy użytkownika, ustalając zarazem tryb udzielenia tego urlopu (art. 10 ustawy).

W omawianym przypadku podmiotem udzielającym wolnego będzie agencja, nie zaś pracodawca. Przy czym, jeśli okres wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca użytkownik ma obowiązek umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego, udzielając w terminie uzgodnionym z pracownikiem czasu wolnego od pracy w przysługującym mu wymiarze.

Wymiar urlopu przysługującego pracownikom tymczasowym, jest to 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika (art. 17 ustawy). Natomiast urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów.

A zatem warunkiem skorzystania z uprawnień urlopowych przez pracownika tymczasowego będzie pozostawanie przez niego w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika, przez okres obejmujący łącznie co najmniej jeden miesiąc. Przy czym, ustalając staż wymagany do uzyskania urlopu, należy uwzględnić wszystkie dni kalendarzowe, w których pracownik tymczasowy pozostaje w dyspozycji pracodawcy użytkownika, bez względu na to, czy w tych dniach praca była faktycznie wykonywana. Ponieważ w omawianej sytuacji pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy użytkownika od pół roku i w tym czasie nie korzystał z urlopu wypoczynkowego, przysługuje mu aktualnie 12 dni wolnych. Urlopu udziela się w dni, które byłyby dla pracownika tymczasowego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu.

Jeśli pracownik tymczasowy nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej, agencja wypłaca mu ekwiwalent pieniężny w zamian za ten urlop lub jego niewykorzystaną część. Wynagrodzenie lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama