reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Zwolnienia grupowe > Regulacje europejskie w zakresie zwolnień grupowych

Regulacje europejskie w zakresie zwolnień grupowych

Aby ustalić, czy dane zwolnienie ma charakter zwolnienia grupowego, należy brać pod uwagę liczbę zwalnianych pracowników. Przepisy dyrektywy pozostawiają w tej materii swobodę decyzji państwom członkowskim.

Problematyka zwolnień grupowych została uregulowana w dyrektywie 98/59/WE z 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych (DzUrz WE L 225, 12.8.1998 r., s. 16-21), której celem jest zwiększenie stopnia ochrony pracowników w przypadku zwolnień grupowych, uwzględniające potrzebę zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego we Wspólnocie.

We Wspólnotowej Karcie Socjalnych Praw Podstawowych Pracowników, przyjętej podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Strasburgu 9 grudnia 1989 r., stwierdzono, że „zakończenie tworzenia rynku wewnętrznego musi prowadzić do poprawy warunków życia i pracy pracowników we Wspólnocie Europejskiej (...). Tam, gdzie jest to konieczne, poprawa ta musi obejmować rozwój niektórych aspektów ustawodawstwa pracy, takich jak procedury zwolnień grupowych lub procedury dotyczące upadłości”.

Dyrektywa definiuje jako zwolnienia grupowe takie zwolnienia, które są dokonywane przez pracodawcę z jednego lub więcej powodów niezwiązanych z konkretnym pracownikiem, w przypadku gdy liczba zwolnień wynosi (w zależności od decyzji państwa członkowskiego):

• w okresie 30 dni:

- co najmniej 10 w przedsiębiorstwach zatrudniających zwykle więcej niż 20, a mniej niż 100 pracowników,

- co najmniej 10% liczby pracowników w przedsiębiorstwach zatrudniających zwykle co najmniej 100, a mniej niż 300 pracowników,

- co najmniej 30 w przedsiębiorstwach zatrudniających zwykle co najmniej 300 pracowników;

• w okresie 90 dni, co najmniej 20 osób, niezależnie od liczby pracowników zwykle zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach.

Aby ustalić, czy dane zwolnienia mają już charakter zwolnień grupowych czy też nie, bierze się pod uwagę każdą formę wygaśnięcia umowy o pracę, która następuje z inicjatywy pracodawcy, z jednego lub więcej powodów niezwiązanych z poszczególnym pracownikiem, pod warunkiem że zwalnianych jest co najmniej 5 osób.

Dyrektywa zawiera również listę przypadków, w których jej stosowanie może zostać wyłączone.

Nie stosuje się dyrektywy, gdy:

• zwolnienia grupowe są dokonywane w ramach umów o pracę zawartych na czas określony lub na wykonanie szczególnego zadania, z wyjątkiem przypadku, gdy takie zwolnienia następują przed upływem terminu, na który umowa została zawarta lub przed wykonaniem tych umów,

• zwalniani mają być pracownicy administracji publicznej lub instytucji prawa publicznego (lub w przypadku gdy państwa członkowskie nie stosują tego pojęcia, do jednostek będących ich odpowiednikami),

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama