reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych warunkach pracy i płacy niż pracownicy zatrudniani przez pracodawcę użytkownika na tych samych lub podobnych stanowiskach.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych może być doskonałym rozwiązaniem dla pracodawców, u których występują okresowe braki zatrudnienia lub istnieje potrzeba wykonania określonych zadań w krótkim czasie. Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest regulowane przez ustawę z 9 sierpnia 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm. - zwana dalej ustawą). Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, a w przypadku gdy nie ma warunków charakterystycznych dla umowy o pracę, mogą również zawierać umowy cywilnoprawne. Oznacza to, że pracownik tymczasowy jest pracownikiem agencji, a nie pracodawcy, który w tym układzie nazywany jest pracodawcą użytkownikiem. Nie ponosi on obciążeń związanych z zatrudnieniem, takich jak prowadzenie akt, zgłaszanie do ZUS, naliczanie wynagrodzeń, składek ubezpieczeniowych, odprowadzanie podatku itd.

WaŻne!

Okres zatrudnienia pracownika tymczasowego nie może właściwie przekroczyć 12 miesięcy w okresie 36 miesięcy. Jedynym wyjątkiem jest wykonywanie obowiązków przez pracownika tymczasowego należących do nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika, wtedy okres zatrudnienia nie może przekroczyć 36 miesięcy.

Ustalanie wysokości wynagrodzenia

Przed skierowaniem pracownika tymczasowego do pracy u pracodawcy użytkownika agencja zatrudnienia i przyszły pracodawca użytkownik dokonują uzgodnień warunków umowy o pracę na piśmie. Informacja musi dotyczyć m.in. przebiegu pracy tymczasowej, który ma wpływ na wysokość wynagrodzenia, oraz sposobu i terminu przekazywania tych informacji agencji w celu prawidłowego obliczania wynagrodzenia za pracę tego pracownika.

Zasada równego traktowania jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy i odnosi się również do pracowników tymczasowych. Dotyczy to w szczególności wynagrodzenia za pracę, warunków pracy, czasu pracy itd. Pracownik tymczasowy ma prawo dochodzenia odszkodowania w wysokości określonej w przepisach Kodeksu pracy.

Określenie sposobu wynagradzania

Wynagrodzenie pracownika tymczasowego może być określone w stawce godzinowej, akordowej lub za okres trwania umowy. Należy pamiętać, że wynagrodzenie takiego pracownika nie może być niższe niż pracownika zatrudnionego na takim samym lub podobnym stanowisku u pracodawcy użytkownika oraz niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W przypadku gdy umowa o pracę tymczasową zostanie rozwiązana wcześniej niż przed upływem czasu, na jaki została zawarta, wynagrodzenie wypłaca się proporcjonalnie do okresu przepracowania, według następującej zasady:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 202159.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama