reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy pracodawca ma obowiązek informować pracowników o przyjętych kryteriach oceny ich pracy

Czy pracodawca ma obowiązek informować pracowników o przyjętych kryteriach oceny ich pracy

Jako szef niewielkiej firmy chcę wprowadzić system ocen pracy pracowników. Czy muszę o tym zawiadomić zatrudnionych pracowników? Czy pracownicy muszą być systematycznie informowani o tych ocenach, czy mogę zachować je do swojej wiadomości?

RADA

Przyjęte przez Pana kryteria oceny i wymagania stawiane pracownikom powinny być im znane. Ponadto powinny być związane z obowiązkami wyznaczonymi pracownikowi na powierzonym mu stanowisku. Pracownicy muszą mieć możliwość zapoznania się z dokonaną przez Pana oceną ich pracy i kompetencji, gdyż mają oni prawo odwołać się do sądu pracy podważając zarówno tryb dokonanej oceny, jak i jej treść merytoryczną.

UZASADNIENIE

Pracodawca powinien stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy. System ocen pracowników może być stosowany tylko przez pracodawcę bądź przez osobę upoważnioną przez pracodawcę do dokonywania tego typu czynności.

Pracodawca może oceniać osobę pracownika tylko i wyłącznie w kontekście wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych. Nie jest dozwolona ocena pracownika dokonywana w całkowitym „oderwaniu” od wykonywanej przez niego pracy.

Opracowując obiektywny system ocen pracowniczych powinien Pan zwracać uwagę w szczególności na:

• osiągane przez poszczególnych pracowników wyniki i realizację indywidualnych celów;

• kompetencje danego pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku;

• nabywanie przez pracowników nowych umiejętności i wykorzystywanie ich na danym stanowisku oraz polepszenie umiejętności wcześniej posiadanych.

Pracodawca nie może dyskryminować pracowników w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, w pełnym albo niepełnym wymiarze czasu pracy (art. 113 Kodeksu pracy). Zasada ta odnosi się także do procesu oceny pracownika, która jest elementem stosunku pracy.

Kryteria ocen pracowniczych, które zamierza Pan wprowadzić, muszą być obiektywnie sprawdzalne i powszechnie znane wszystkim pracownikom w zatrudnionym zakładzie pracy.

PRZYKŁAD

Firma windykacyjna zatrudnia 20 pracowników na stanowiskach specjalista ds. windykacji. Pracodawca wprowadził specjalny sposób premiowania tych pracowników, uzależniając wysokość comiesięcznej premii od merytorycznej oceny ich pracy. Każdemu z pracowników wręczono wypowiedzenie zmieniające warunki płacy, w którym wskazano, że wysokość premii uznaniowej zależy od wysokości uzyskanej oceny pracy. Dodatkowo pracodawca wskazał pracownikom na piśmie następujące przyjęte kryteria ocen: poziom wiedzy, efektywność realizacji zadań w porównaniu z innymi pracownikami, wykonywanie poleceń, komunikatywność i stosunki ze współpracownikami i przełożonymi. Takie określenie kryteriów oceny pracowników jest dopuszczalne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Liszka

trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama