Kategorie

Wynagrodzenie chorobowe pracownika po zmianie wymiaru czasu pracy

Kaja Kryniewicz
Pracownik od 1 stycznia do 16 grudnia 2007 r. pracował na 1/2 etatu. Od 17 grudnia 2007 r. jest zatrudniony na pełny etat. Zachorował 6 października 2008 r. Ma prawo do stałego wynagrodzenia za pracę oraz premii kwartalnej. Premii za III kwartał 2008 r. jeszcze nie naliczyliśmy. Zostanie ona wypłacona pracownikom w listopadzie 2008 r. Jak w tym przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika?

RADA

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika powinni Państwo obliczyć na podstawie wynagrodzenia za pracę, które pracownik otrzymał w okresie od stycznia do września 2008 r. oraz premii kwartalnej wypłaconej za I kwartał i premii kwartalnej za II kwartał 2008 r. w podwójnej wysokości (tj. premii za okres po zmianie wymiaru czasu pracy).

UZASADNIENIE

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków lub świadczenia rehabilitacyjnego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za okres 12 miesięcy kalendarzowych pracy poprzedzających miesiąc choroby.

Nie w każdej sytuacji można obliczyć podstawę wymiaru z tak długiego okresu, np. jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 12 miesięcy. Inną sytuacją, która nie pozwala na obliczenie podstawy wymiaru na podstawie wynagrodzenia z 12 miesięcy kalendarzowych, jest zmiana wymiaru czasu pracy pracownika.

WAŻNE!

Zmiana wymiaru czasu pracy powoduje, że podstawę wymiaru należy liczyć uwzględniając wynagrodzenie po zmianie etatu.

Po zmianie etatu do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego wlicza się wyłącznie wynagrodzenie, które pracownik uzyskał po zmianie wymiaru czasu pracy.

Do podstawy wymiaru wlicza się wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe. Zatrudniony u Państwa pracownik oprócz wynagrodzenia za pracę otrzymuje również premie kwartalne. W przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pracownika, który otrzymuje premie kwartalne, w podstawie wymiaru świadczeń pracownika należy uwzględnić te premie, ale proporcjonalnie do liczby pełnych miesięcy kalendarzowych przypadających w kwartałach po zmianie wymiaru czasu pracy przed zachorowaniem. Wymiar czasu pracy Państwa pracownika został zmieniony od 17 grudnia 2007 r., a pracownik zachorował 6 października 2008 r. Premię kwartalną należy wliczyć do podstawy wymiaru w kwocie wypłaconej po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. premie za I i II kwartał 2008 r. Do czasu wypłacenia wynagrodzenia chorobowego za październik 2008 r. nie zostaną wypłacone premie za III kwartał 2008 r., dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo wliczyć premię za II kwartał 2008 r. w podwójnej wysokości.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2008 r. wymiar czasu pracy pracownika został zmieniony z 1/2 na pełny etat. Pracownik zachorował w październiku 2008 r. Pracownik otrzymał 2300,15 zł premii za IV kwartał 2007 r. oraz 1945 zł za I kwartał 2008 r. i 2340,15 zł za II kwartał 2008 r. (są to kwoty po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika), a premii za III kwartał 2008 r. jeszcze nie otrzymał. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika należy wliczyć 1/9 łącznie premii kwartalnej za I kwartał i premii za II kwartał 2008 r. w podwójnej wysokości. Wymiar czasu pracy pracownika został zmieniony w okresie 4 kwartałów kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby. Dlatego do podstawy wymiaru należy wliczyć premię w proporcji otrzymanej po zmianie wymiaru czasu pracy za I kwartał i premię za II kwartał 2008 r. w podwójnej wysokości:

1945 zł + 2340,15 zł + 2340,15 zł = 6625,30 zł,

6625,30 zł : 9 = 736,14 zł.

Po wypłaceniu w listopadzie 2008 r. premii za III kwartał 2008 r. nie powinni Państwo przeliczać podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika. Należy tak postąpić w sytuacji, gdy premię za III kwartał 2008 r. pracownik otrzyma zarówno w niższej, jak i w wyższej kwocie niż premia za II kwartał 2008 r.

Podstawa prawna:

• art. 36 ust. 1, art. 40, art. 42 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kaja Kryniewicz

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?