| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Odpowiedzialność karna pracodawcy (cz. 2)

Płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, który nie zgłasza do ZUS wymaganych danych albo zgłasza dane nieprawdziwe, mające wpływ na wysokość świadczeń z ubezpieczenia - popełnia przestępstwo karne.

W pierwszej części artykułu omówiona została odpowiedzialność karna pracodawcy za naruszenie praw pracowniczych (art. 218 k.k.). W rozdziale XXVIII Kodeksu karnego zatytułowanym „Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową” zostały wskazane trzy rodzaje przestępstw, za które pracodawca może ponieść odpowiedzialność karną. Jednym z nich jest przestępstwo „niezgłoszenia do ubezpieczeń społecznych” określone w art. 219 k.k. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa, że kto jako płatnik składek albo osoba zobowiązana do działania w imieniu płatnika nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza dane nieprawdziwe, popełnia wykroczenie. Jeżeli jednak sprawca działa umyślnie jako płatnik składek zobowiązany do zgłoszenia do ubezpieczenia innej osoby wykonującej pracę zarobkową, a dane mają wpływ na prawo lub wysokość świadczeń - w takim przypadku mamy już do czynienia z przestępstwem, a nie wykroczeniem ściganym z oskarżenia publicznego.

Przedmiot przestępstwa

Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając nawet za zgodą zainteresowanego wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, popełnia przestępstwo.

Kodeks karny przewiduje, że karą za popełnienie takiego przestępstwa może być kara:

• grzywny,

• ograniczenia wolności, a nawet

• pozbawienia wolności do lat 2.

WAŻNE!

Każde zachowanie zobowiązanego (płatnika składek) wyczerpujące znamiona określone w art. 219 k.k. jest karalne, jeżeli dana osoba wykonuje pracę zarobkową, bez względu na to, czy jest ona pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy czy też nie (np. zleceniobiorca).

Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Niemal wszystkie dane potrzebne do zgłoszenia danej osoby do ubezpieczeń społecznych (jak również te wykazywane w imiennych raportach miesięcznych) mają wpływ na prawo i wysokość świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Informacje te obejmują w szczególności fakt zatrudnienia określonej osoby, powodujący obowiązek uiszczenia składki ubezpieczeniowej, określenie wysokości uzyskiwanych wynagrodzeń, przekazanie informacji o okresie pracy w celu ustalenia prawa do emerytury lub renty. Niezgłoszenie takich danych lub podanie nieprawdziwych danych (np. o dochodach lub stażu pracy) jest przestępstwem w rozumieniu Kodeksu karnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »