reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Właściwość sądu pracy

Właściwość sądu pracy

Siedziba naszej spółki mieści się w Krakowie. Pracownik wykonywał pracę w Częstochowie. Jaki sąd pracy właściwy do wystąpienia o sprostowanie świadectwa musimy wskazać pracownikowi w świadectwie pracy?


RADA

Jako właściwy do wystąpienia przez pracownika o sprostowanie świadectwa pracy mogą Państwo wskazać zarówno sąd pracy w Krakowie, jak i sąd pracy w Częstochowie.

UZASADNIENIE

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie tego świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy (art. 97 § 21 k.p.). Dlatego w świadectwie pracy pracodawca wskazuje pracownikowi właściwy sąd, który powinien rozpatrzyć jego żądanie o sprostowanie świadectwa pracy. Jest to tzw. właściwość miejscowa sądu, która decyduje o terytorialnym zakresie kompetencji sądów. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego określają właściwość miejscową sądów jako właściwość ogólną oraz w szczególny sposób w sprawach z zakresu prawa pracy jako tzw. właściwość przemienną.

Powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sądem właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sądem, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź przed sądem, w którego okręgu znajduje się zakład pracy (art. 461 § 1 k.p.c.).

Pojęciu „zakład pracy”, którym posługuje się Kodeks postępowania cywilnego, odpowiada pojęcie „pracodawca” uregulowane w Kodeksie pracy.

Zasadą jest, że w pierwszej instancji spory rozpatrują sądy rejonowe, chyba że pewne sprawy zostały zastrzeżone dla sądów okręgowych. Do właściwości sądów rejonowych, i to bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą m.in. sprawy dotyczące świadectw pracy oraz związane z tym roszczenia (art. 461 § 11 Kodeksu postępowania cywilnego).

Pracodawca, podając w świadectwie pracy w pouczeniu informację o możliwości wystąpienia przez pracownika do sądu z żądaniem sprostowania świadectwa pracy, ma możliwość wyboru sądu właściwości ogólnej pozwanego. W zależności od tego, w jakiej formie pracodawca prowadzi swoją działalność, będzie to sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy, jeśli jest on osobą fizyczną, bądź sąd właściwy dla siedziby firmy, jeżeli pracodawcą jest inny podmiot niż osoba fizyczna i Skarb Państwa.

Pracodawca może także stosując właściwość przemienną wskazać w świadectwie sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy, bądź sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana. Istota właściwości miejscowej przemiennej polega właśnie na możliwości wyboru sądu właściwości ogólnej lub przemiennej przez stronę powodową - w tym przypadku przez pracownika. Dlatego wskazanie w pouczeniu w świadectwie pracy przez pracodawcę któregokolwiek z tych sądów będzie właściwe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama