reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wypowiedzenie zmieniające warunki prawa i pracy

Wypowiedzenie zmieniające warunki prawa i pracy

Pracodawca poinformował mnie pisemnie, że zamierza od przyszłego miesiąca zmienić mój wymiar czasu pracy z całego etatu na 3/4 etatu ze względu na ograniczenie zleceń w firmie. Zmiana ta będzie się również wiązała się ze zmniejszeniem wynagrodzenia. Jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Czy dopuszczalna jest taka zmiana i czy muszę wyrazić na nią zgodę?

Pracodawca może wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy w uzasadnionych przypadkach pracownikowi, z którym zawarł umowę o pracę. Dotyczy to umowy: na czas nieokreślony, na okres próbny bądź czas określony pod warunkiem, że strony przewidziały w tej umowie dopuszczalność jej wypowiedzenia (art. 42 § 1 k.p.).

Do wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z umowy, czyli wypowiedzenia zmieniającego, należy stosować przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę w sposób odpowiedni. Oznacza to konieczność stosowania przepisów o wypowiedzeniu bez żadnych zmian lub ze zmianami uzasadnionymi innym charakterem wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie zmieniające musi być uzasadnione. Dodatkowo, aby było ono uznane za dokonane, niezbędna jest informacja pisemna, jakie są nowe warunki proponowane przez pracodawcę.

Pracownik może wyrazić zgodę na zaproponowane nowe warunki, bądź ich nie przyjąć, a w zależności od decyzji, wypowiedzenie odniesie różne skutki.

W przypadku odmowy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia zmieniającego, ale na zasadach ogólnych, tak jak przy zwykłym wypowiedzeniu umowy o pracę. Jeżeli natomiast pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, traktowane jest to jako wyrażenie zgody na nowe warunki. Należy także nadmienić, że pismo pracodawcy wypowiadające dotychczasowe warunki pracy i płacy, poza nowymi warunkami, powinno zawierać także pouczenie w sprawie odmowy ich przyjęcia, gdyż w przypadku braku takiego pouczenia pracownik ma prawo złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia. Pouczenie powinno także zawierać informacje o prawie pracownika do odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia warunków pracy bądź płacy.

Jest Pan zatrudniony na czas nieokreślony, a zatem w wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy bądź płacy powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca takie wypowiedzenie, co też uczynił Pana pracodawca. W praktyce orzeczniczej Sądu Najwyższego przyjęte jest, że przy ocenie zasadności wypowiedzenia zmieniającego wymagane jest uwzględnienie przez sąd nie tylko słusznego interesu pracownika, ale również interesu pracodawcy, w aspekcie realizowanych przez niego zadań.

W przypadku zgody na zaproponowane warunki treść stosunku pracy ulegnie przekształceniu w ramach tego samego stosunku pracy. W powołanym powyżej przepisie nie została uwzględniona sytuacja przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków, dlatego obowiązuje zasada domniemania zgody na taką zmianę, w sytuacji kiedy pracownik nie odmówi przyjęcia proponowanych warunków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama