REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Godziny nadliczbowe, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wyliczyć podstawę do obliczenia dodatku za średniotygodniowe godziny nadliczbowe w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Krótszy czas pracy handlu w Wigilię

Z apelem o skrócenie czasu otwarcia sklepów w Wigilię Bożego Narodzenia zwróciła się do pracodawców Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Występując w imieniu pracowników i ich rodzin związkowcy chcą, by sklepy w Wigilię były zamykane już o godz. 13.

Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę

Co do zasady zmiana warunków pracy wymaga zawarcia wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Jednak prawo dopuszcza czasową zmianę warunków pracy z pominięciem tych procedur. Jednym z warunków jest, aby praca tymczasowa nie trwała dłużej niż 3 miesiące.

REKLAMA

Kontrola w firmie - PIP uzyskała dostęp do danych ZUS

Inspekcja pracy rozpoczynając kontrolę w firmie będzie uzbrojona w wiedzę, którą na temat zatrudnionych tam pracowników posiada ZUS - to jeden z elementów porozumienie, jakie podpisały Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

W związku z planowaną inwestycją ogłosiliśmy nabór kandydatów na stanowisko kierownika budowy. Z jedną z osób wyłonionych spośród kilku ofert zawarliśmy przedwstępną umowę o pracę. Nie od razu doszło do podpisania umowy o pracę ze względu na trwające jeszcze przygotowania i oczekiwanie na finalizację umowy kredytowej. W umowie przedwstępnej uzgodniliśmy kwotę odszkodowania na wypadek wycofania się jednej ze stron z przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę. Na tydzień przed terminem podjęcia zatrudnienia przez tę osobę okazało się, że bank odmówił nam kredytu. Dla nas oznacza to przesunięcie w czasie rozpoczęcia prac. Poinformowaliśmy naszego kandydata, że jesteśmy zmuszeni zerwać umowę przedwstępną. Czy odszkodowanie z tytułu niedotrzymania warunków przedwstępnej umowy o pracę, jakie będziemy zobowiązani wypłacić kandydatowi, podlega opodatkowaniu i składkom na ZUS? Jeśli tak, to jak je rozliczyć?

Jak ustalić ryczałt za godziny nadliczbowe i nocne dla kierowcy na etacie

W październiku br. zamierzamy zatrudnić kierowcę. Czy możemy w umowie o pracę określić miesięczne ryczałty za godziny nadliczbowe i nocne dla tego stanowiska, zamiast co miesiąc obliczać nadgodziny? W jaki sposób ustalić taki ryczałt?

Zatrudnianie w administracji publicznej

REKLAMA

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Polacy boją się bezrobocia, ale nie boją się utraty miejsca pracy

47 proc. Polaków obawiają się, że w przyszłym roku wzrośnie bezrobocie. To o 8 pkt proc. więcej niż w czerwcu - wynika z opublikowanego w środę badania Pentora. Trzeci miesiąc z rzędu obniża się indeks nastrojów konsumenckich Penkon.

Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji

W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych?

Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych

Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych?

Konkurs Kadrowy Roku 2010 rozpoczęty!


Przejęcie pracowników skutkuje ich zatrudnieniem

Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Proponowanie pracownikom nowych umów ignorujących obowiązujące regulacje narusza przepisy prawa.

Rekompensaty za nadgodziny - nowelizacja przepisów

Możliwość wypłaty strażakom ekwiwalentu pieniężnego za przepracowane nadgodziny przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o PSP, nad którym prace zaczęła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Projekt posłowie poparli jednogłośnie.

Czy gej może być szefem?

Serwis Praca.pl spytał w ankiecie, czy preferencje seksualne szefa mają znaczenie dla ankietowanych. 80 proc. z nich twierdzi, że nie.

Swoboda przepływu pracowników pochodzących z nowych państw członkowskich UE

W Unii Europejskiej wprowadzono tzw. okresy przejściowe – regulacje przejściowe dotyczące realizacji swobody przepływu pracowników – zarówno w przypadku państw, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. (w tym Polski), jak i państw, które członkami Unii stały się 1 stycznia 2007 r. (Rumunia i Bułgaria).

Samorządy źle przeprowadzają nabór urzędników

Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza nabór urzędników - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Jej zdaniem, większość samorządów celowo manipuluje procedurami konkursowymi i ich wynikami - tak, by stanowiska dostawali "sami swoi".

Jak rekrutować przez internet?

Niedawno rozpoczęłam pracę w firmie rekrutacyjnej. Jest to dla mnie duże wyzwanie, ponieważ posiadam niewielką praktykę. Do moich obowiązków na razie należy między innymi przygotowywanie ogłoszeń, a także wyszukiwanie kandydatów w bazie danych i innych dostępnych źródłach oraz selekcja nadchodzących aplikacji. Wiem, że internet może być bogatym źródłem danych na temat potencjalnych kandydatów. W jaki sposób najefektywniej wykorzystać to medium w mojej pracy?

Nadgodziny – konsekwencją zmiany czasu na zimowy

W nocy 31 października nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Dla wykonujących pracę tej nocy oznacza to wydłużenie czasu pracy.

Cechy dobrego pracownika i menedżera

Którzy pracownicy mają największe szanse na awans?

Firmy chętnie przyjmują do pracy osoby kreatywne i ambitne, umożliwiając im szybkie pięcie się po szczeblach kariery. Największe szanse na awans mają osoby charakteryzujące się wysoką motywacją oraz umiejętnościami interpersonalnymi.

Zatrudnianie nowych nauczycieli

Zawierając umowę o pracę z nowym nauczycielem, dyrektor placówki będzie stosował przepisy Karty Nauczyciela lub Kodeksu pracy. Wybór jednej ze wskazanych podstaw prawnych będzie uzależniony od tego, jaki podmiot prowadzi szkołę.

Kiedy pracodawca może zawrzeć umowę na okres próbny

Pracodawca ma prawną możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności każdego nowo zatrudnianego pracownika. W tym celu może zawrzeć z nim umowę na okres próbny.

Preferowani pracodawcy

Polscy specjaliści i menedżerowie z różnych branż najchętniej pracują w firmach, w których ceni się talenty, wytycza ścieżki kariery i stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Wyniki badania Antal International dotyczące najbardziej pożądanych pracodawców pokazują, że większość organizacji, które znalazły się w rankingu stworzonym przez wyższą i średnią kadrę menedżerską, to nadal korporacje lub firmy międzynarodowe.

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Dyskryminacja w rekrutacji

Zakaz dyskryminacji obejmuje ochroną nie tylko pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, ale również kandydatów do pracy. Pracodawcy przeprowadzający procesy rekrutacyjne powinni szczególnie uważać na naruszenie zasady równych szans w zatrudnieniu.

Czy chroniony rynek pracy dla osób niepełnosprawnych ulegnie likwidacji

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) rozpoczęła się likwidacja chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Depresja gospodarcza sprawdza skuteczność urzędów pracy

To okresy gospodarczej depresji sprawdzają skuteczność urzędów pracy - powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podczas konferencji z okazji 90-lecia publicznych służb zatrudnienia.

Dopłaty do zatrudnienia niepełnosprawnych - nowelizacja

Zwiększenie dopłat do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a zmniejszenie - w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu niepełnosprawnych.

Jak zrekompensować pracownikowi pracę nadliczbową w przypadku oddania czasu wolnego tylko za część godzin nadliczbowych

Nasz pracownik wykonywał w okresie rozliczeniowym przez 10 godzin pracę w godzinach nadliczbowych. Zdecydowaliśmy się na oddanie mu w zamian czasu wolnego w proporcji 1 do 1,5, gdyż pracownik nie złożył wniosku o odbiór tych nadgodzin w formie czasu wolnego. Do końca okresu rozliczeniowego zdążyliśmy jednak oddać pracownikowi jedynie czas wolny w proporcji 1 do 1. Co z pozostałą częścią nieoddanego czasu wolnego? Czy możemy go udzielić w kolejnym okresie rozliczeniowym albo czy musimy zapłacić pracownikowi za godziny nadliczbowe, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Rośnie bezrobocie

W porównaniu do końca sierpnia liczba bezrobotnych w końcu września wzrosła o 0,8 proc.

PFRON potrzebuje 1 mld zł na programy celowe dla niepełnosprawnych

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Wynagrodzenie minimalne za pracę w 2011 r.

Rekompensaty finansowe za pracę w godzinach nadliczbowych

Od przyszłego roku zawodowi strażacy mają dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy. Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP), a w budżecie na 2011 r. zarezerwował na ten cel blisko 100 mln zł - poinformowało MSWiA.

Zachowanie terminów przy zatrudnianiu nowego pracownika

Terminy w prawie pracy związane z zatrudnieniem pracownika często nie są określone liczbą dni. Ustalono jedynie 7-dniowy termin do poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia.

Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej

Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?

Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy

Pracę w godzinach nadliczbowych dobowych można stwierdzić wtedy, gdy wiadomo, w jakim systemie czasu pracy jest wykonywana przez pracownika oraz jaki został dla niego opracowany harmonogram czasu pracy na dany okres rozliczeniowy.

Praca na czarno - za nielegalne zatrudnianie grozi kara

Polacy najczęściej świadczą pracę na podstawie umowy o pracę. Popularne są także umowy zlecenia. Jednak nadal mnóstwo osób pracuje bez żadnej umowy w tzw. szarej strefie. Nie odstrasza ich nawet groźba kary.

Sprawdzanie referencji

Potwierdzanie informacji zebranych od kandydata na pracownika już od dawna stało się nieodzownym etapem dobrze przeprowadzanego procesu rekrutacji. Wielu pracodawców przywiązuje dużą wagę do potwierdzenia tych danych podczas rozmów referencyjnych, a także do zdobycia wiedzy na temat potencjalnego pracownika od osób, z którymi wcześniej współpracował na co dzień i które go znały od mniej formalnej strony.

Jak rekompensować niepełnoetatowcowi pracę ponadwymiarową

W naszej firmie mamy zamiar zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Z założenia będzie on pracował po 4 godziny dziennie. Czy powinniśmy dla niego ustalić jakiś limit, powyżej którego będą mu przysługiwały nadgodziny? W jaki sposób zrekompensować mu pracę, jeżeli przepracuje więcej godzin niż będzie to wynikać z ustalonego dla niego wymiaru?

Wynagrodzenie osób podejmujących pierwszą pracę

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce wynosi nieco ponad 3400 zł. Czy takie wynagrodzenie satysfakcjonuje studentów i absolwentów podejmujących pierwszą pracę?

Czy umowy o pracę z brakami formalnymi są ważne

Często w praktyce zawierane są umowy o pracę, które nie mają pewnych podstawowych elementów. Nie znaczy to jednak, że te umowy są zawsze nieważne. Nieważność umowy o pracę powoduje jedynie brak określenia stron umowy o pracę i rodzaju pracy, jaką ma wykonywać pracownik.

Warunki zatrudnienia obcokrajowca skierowanego do pracy w Polsce

Pracownicy skierowani do pracy w Polsce z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej powinni mieć zapewnione warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z kodeksu pracy i innych przepisów.

Zakres obowiązków pracownika

Obowiązkiem pracodawcy jest zaznajomienie pracowników podejmujących pracę na danym stanowisku z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy oraz podstawowymi uprawnieniami.

Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający pracownika ponownie po 3-miesięcznej przerwie?

Pracodawca ponownie zatrudnił pracownika, który świadczył pracę na jego rzecz. Przerwa w zatrudnieniu trwała 3 miesiące. Pracownik zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy. Jakie obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy? Czy konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu bhp lub kierowanie pracownika na badania lekarskie?

Święto Trzech Króli nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego

Wprowadzenie święta Trzech Króli, jako dnia wolnego od pracy, wcale nie musi oznaczać dla pracowników nowego dnia wolnego. Zmieniono bowiem sposób odbierania wolnych dni za święta przypadające w dni wolne od pracy. Gdyby na wprowadzoną przez Sejm zmianę spojrzeć tylko z punktu widzenia liczby dni wolnych, to lepiej byłoby pozostawić obecne regulacje.

Minimalne wynagrodzenie za pracę zależne od wzrostu PKB - projekt ustawy

PSL proponuje, by uzależnić płacę minimalną od wzrostu PKB - płaca wzrastałaby przy wzroście PKB, malała - przy jego spadku. Posłowie Stronnictwa zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przedstawią projekt ustawy w tej sprawie.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Opozycja zarzuciła jednak rządowi szukanie oszczędności na niepełnosprawnych.

REKLAMA