REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie za pracę zależne od wzrostu PKB - projekt ustawy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

PSL proponuje, by uzależnić płacę minimalną od wzrostu PKB - płaca wzrastałaby przy wzroście PKB, malała - przy jego spadku. Posłowie Stronnictwa zapowiedzieli, że w najbliższym czasie przedstawią projekt ustawy w tej sprawie.

"Chcemy zaproponować swoje rozwiązanie legislacyjne, które już nabiera ram projektu (ustawy)" - powiedziała na konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska (PSL).

REKLAMA

Autopromocja

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę - Tusk jest sceptyczny >>

Jak podkreślił Mieczysław Kasprzak (PSL), dyskusja nad wysokością płacy minimalnej toczy się od dawna i trudno osiągnąć w tej sprawie konsensus. "Widząc jak trudno te sprawy dyskutuje się na Komisji Trójstronnej, (...) postanowiliśmy się tym konkretniej zająć i zaproponować nasze rozwiązania, które będą jakimś pośrednim wyjściem, bo tutaj trzeba uwzględnić i pracodawców, i pracowników" - podkreślił.

Jak przypomniał, płaca minimalna kształtowana jest obecnie w stosunku do średniego wynagrodzenia i wynosi 41,9 proc. średniego wynagrodzenia.

"Chcemy podpiąć (...) stosunek płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia pod wzrost PKB" - powiedział. Według posłów PSL, związki zawodowe są otwarte na dyskusję na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd określi w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie za pracę >>

REKLAMA

Propozycja PSL zakłada, że jeżeli PKB rósłby w tempie ponad 3 proc., to stosunek płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia wzrastałby o 1 pkt proc. W przypadku 6-proc. wzrostu PKB i więcej, płaca minimalna wzrastałaby o 2 pkt. proc. względem średniego wynagrodzenia.

"Natomiast jeżeli by się okazało - czego nie życzylibyśmy Polakom i Polsce - że jest spadek, czyli gospodarka nasza nie rozwija się (...) w oczekiwanym zakresie, wtedy ten stosunek by się nam zmniejszał, czyli nie podnosilibyśmy płacy minimalnej" - tłumaczył Kasprzak.

Jak dodał, w propozycji PSL określono górną i dolną granicę poziomu płacy minimalnej. W przypadku dobrego rozwoju gospodarki, płaca minimalna mogłaby osiągnąć poziom maksymalnie 50 proc. średniego wynagrodzenia.

"Natomiast w przypadku, kiedy spadek by był w naszej gospodarce, to 40 proc. (średniego wynagrodzenia) jest tą dolną granicą. I pomimo że przez kilka lat byłby zastój w gospodarce, płaca minimalna nam nie spada" - tłumaczył Kasprzak.

Spór o wysokość wynagrodzenia minimalnego >>

REKLAMA

Jak podkreślił, nad założeniami projektu ustawy pracują już eksperci i prawnicy. "W najbliższym czasie będziemy chcieli (...) zgłosić do marszałka Sejmu konkretnie te rozwiązania. Uważamy, że to dobre rozwiązanie. (...) Niepotrzebne byłyby te przepychanki i wojna na Komisji Trójstronnej" - zaznaczył poseł PSL.

Jak podkreślił, propozycja PSL nie oznacza odrzucenia tych propozycji ws. płacy minimalnej, które już są w Sejmie. Jak mówił, chodzi o to, by "pracować nad trzema projektami i wspólnie wypracować stanowisko, które będzie jakimś pośrednim, ale myślę, że najlepszym rozwiązaniem".

Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej uzgodnili wysokość płacy minimalnej na 2011 rok; ma ona wynieść 1408 zł brutto, co oznacza, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 91 zł. Sceptycyzm wobec tej propozycji wyraził w zeszły wtorek premier.

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej >>

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na posiedzeniu Komisji Trójstronnej proponował, by poziom wzrostu płacy minimalnej zależał od koniunktury w gospodarce.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

REKLAMA

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

REKLAMA