REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachowanie terminów przy zatrudnianiu nowego pracownika

Magdalena Sybilska-Bonicka

REKLAMA

Terminy w prawie pracy związane z zatrudnieniem pracownika często nie są określone liczbą dni. Ustalono jedynie 7-dniowy termin do poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.). Pracodawca z nowo zatrudnionym pracownikiem zawiera umowę o pracę w formie pisemnej. Jeżeli jednak umowa ta nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 k.p.). Jest to jeden z najważniejszych terminów należących do obowiązków pracodawcy, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny (art. 281 pkt 2 k.p.).

REKLAMA

Autopromocja

Przykład

15 września br. upłynął termin, na jaki została zawarta z pracownikiem umowa o pracę na czas określony. Nie została podpisana nowa umowa, ale pracownik po tym terminie został dopuszczony do pracy i nadal pracuje. W takim przypadku należy przyjąć domniemanie, że nastąpiło zawarcie nowej umowy, a co za tym idzie, powinno być niezwłocznie potwierdzone przez pracodawcę na piśmie.

Nabór na wolne stanowiska urzędnicze >>

Ochrona zdrowia i bhp

Osoby przyjmowanie do pracy podlegają obowiązkowi poddania się wstępnym badaniom lekarskim. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). W związku z powyższym skierowanie na wstępne badania lekarskie powinno zostać wystawione w taki sposób, aby pracownik miał możliwość dostarczenia stosownego orzeczenia lekarskiego przed przystąpieniem do pracy. Posiadanie przez pracownika zaświadczenia stwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu nie jest równoznaczne z posiadaniem orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku (wyrok NSA z 7 listopada 2002 r., II SA 3358/01). W przypadku gdy pracownik posiada wyniki badań lekarskich przeprowadzonych u poprzedniego pracodawcy, to należy również skierować go na wstępne badania lekarskie w ww. terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie istnienia stosunku pracy >>

Poza wstępnymi badaniami lekarskimi pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeszkolenia tego należy dokonać przed dopuszczeniem pracownika do pracy (art. 2373 § 2 k.p.).


Warunki zatrudnienia

Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje pisemne potwierdzenie zapoznania się przez niego z:

  • treścią regulaminu pracy,
  • treścią obwieszczenia o systemie i rozkładzie czasu pracy oraz o przyjętych okresach rozliczeniowych,
  • przepisami i zasadami dotyczącymi bhp,
  • zakresem informacji objętych tajemnicą określoną w ustawach obowiązujących dla umówionego z pracownikiem rodzaju pracy.

Ponadto pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

W przypadku pracodawcy, u którego nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, dodatkowo należy, również w ciągu 7 dni od zawarcia umowy, poinformować pracownika o:

  • porze nocnej,
  • miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,
  • przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy,
  • sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Termin nawiązania umowy o pracę >>

Pisemna informacja o warunkach zatrudnienia powinna mieć zindywidualizowany charakter, a zatem należy ją sporządzać dla każdego pracownika oddzielnie. Oznacza to, że przekazanie tych informacji do ogółu pracowników czy przedstawiciela pracowników nie czyni zadość obowiązkowi nałożonemu przepisami na pracodawcę. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość przekazania powyższych informacji przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa. Brak spełnienia obowiązku przekazania informacji przez pracodawcę nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika.


Dokumentacja pracownicza

Pracodawca od momentu podpisania umowy o pracę powinien założyć i prowadzić dla pracownika akta osobowe, składające się z 3 części i obejmujące:

  • część A – dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie,
  • część B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika,
  • część C – dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.

Natomiast z pierwszym dniem wykonywania pracy przez pracownika pracodawca ma obowiązek założyć kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym:

  • pracę w poszczególnych dobach,
  • pracę w niedziele, święta i w porze nocnej,
  • pracę w godzinach nadliczbowych,
  • pracę w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy,
  • dyżury,
  • urlopy,
  • zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności.

Ponadto przy wypłacie pierwszego wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek utworzenia dla pracownika imiennej karty (listy) wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą.

Świadczenie pracy bez umowy >>

W momencie przekazania pracownikowi odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także w momencie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację powstaje obowiązek założenia karty ewidencji.

Zawiadomienie komornika o zatrudnieniu dłużnika

Jeżeli świadectwo pracy dostarczone przez pracownika zawiera wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę, pracodawca zawiadamia o zatrudnieniu właściwego komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne oraz pracodawcę, który wydał świadectwo (art. 884 § 3 k.p.c.). Zawiadomienie to powinno być wysłane w takim terminie, aby możliwe było zachowanie ciągłości egzekucji. W praktyce oznacza to, że powinno się go dokonać niezwłocznie po zatrudnieniu pracownika, w szczególności przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok NSA w Warszawie z 7 listopada 2002 r. (II SA 3358/01, Pr. Pracy 2003/3/38).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA