REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachowanie terminów przy zatrudnianiu nowego pracownika

Magdalena Sybilska-Bonicka

REKLAMA

Terminy w prawie pracy związane z zatrudnieniem pracownika często nie są określone liczbą dni. Ustalono jedynie 7-dniowy termin do poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy (art. 26 k.p.). Pracodawca z nowo zatrudnionym pracownikiem zawiera umowę o pracę w formie pisemnej. Jeżeli jednak umowa ta nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 k.p.). Jest to jeden z najważniejszych terminów należących do obowiązków pracodawcy, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny (art. 281 pkt 2 k.p.).

REKLAMA

Autopromocja

Przykład

15 września br. upłynął termin, na jaki została zawarta z pracownikiem umowa o pracę na czas określony. Nie została podpisana nowa umowa, ale pracownik po tym terminie został dopuszczony do pracy i nadal pracuje. W takim przypadku należy przyjąć domniemanie, że nastąpiło zawarcie nowej umowy, a co za tym idzie, powinno być niezwłocznie potwierdzone przez pracodawcę na piśmie.

Nabór na wolne stanowiska urzędnicze >>

Ochrona zdrowia i bhp

Osoby przyjmowanie do pracy podlegają obowiązkowi poddania się wstępnym badaniom lekarskim. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.). W związku z powyższym skierowanie na wstępne badania lekarskie powinno zostać wystawione w taki sposób, aby pracownik miał możliwość dostarczenia stosownego orzeczenia lekarskiego przed przystąpieniem do pracy. Posiadanie przez pracownika zaświadczenia stwierdzającego uprawnienia do wykonywania zawodu nie jest równoznaczne z posiadaniem orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku (wyrok NSA z 7 listopada 2002 r., II SA 3358/01). W przypadku gdy pracownik posiada wyniki badań lekarskich przeprowadzonych u poprzedniego pracodawcy, to należy również skierować go na wstępne badania lekarskie w ww. terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie istnienia stosunku pracy >>

Poza wstępnymi badaniami lekarskimi pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeszkolenia tego należy dokonać przed dopuszczeniem pracownika do pracy (art. 2373 § 2 k.p.).


Warunki zatrudnienia

Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy uzyskuje pisemne potwierdzenie zapoznania się przez niego z:

  • treścią regulaminu pracy,
  • treścią obwieszczenia o systemie i rozkładzie czasu pracy oraz o przyjętych okresach rozliczeniowych,
  • przepisami i zasadami dotyczącymi bhp,
  • zakresem informacji objętych tajemnicą określoną w ustawach obowiązujących dla umówionego z pracownikiem rodzaju pracy.

Ponadto pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

W przypadku pracodawcy, u którego nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, dodatkowo należy, również w ciągu 7 dni od zawarcia umowy, poinformować pracownika o:

  • porze nocnej,
  • miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia,
  • przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy,
  • sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

Termin nawiązania umowy o pracę >>

Pisemna informacja o warunkach zatrudnienia powinna mieć zindywidualizowany charakter, a zatem należy ją sporządzać dla każdego pracownika oddzielnie. Oznacza to, że przekazanie tych informacji do ogółu pracowników czy przedstawiciela pracowników nie czyni zadość obowiązkowi nałożonemu przepisami na pracodawcę. Ustawodawca dopuścił jednak możliwość przekazania powyższych informacji przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa. Brak spełnienia obowiązku przekazania informacji przez pracodawcę nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika.


Dokumentacja pracownicza

Pracodawca od momentu podpisania umowy o pracę powinien założyć i prowadzić dla pracownika akta osobowe, składające się z 3 części i obejmujące:

  • część A – dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie,
  • część B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika,
  • część C – dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.

Natomiast z pierwszym dniem wykonywania pracy przez pracownika pracodawca ma obowiązek założyć kartę ewidencji czasu pracy w zakresie obejmującym:

  • pracę w poszczególnych dobach,
  • pracę w niedziele, święta i w porze nocnej,
  • pracę w godzinach nadliczbowych,
  • pracę w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy,
  • dyżury,
  • urlopy,
  • zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności.

Ponadto przy wypłacie pierwszego wynagrodzenia pracodawca ma obowiązek utworzenia dla pracownika imiennej karty (listy) wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą.

Świadczenie pracy bez umowy >>

W momencie przekazania pracownikowi odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także w momencie wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację powstaje obowiązek założenia karty ewidencji.

Zawiadomienie komornika o zatrudnieniu dłużnika

Jeżeli świadectwo pracy dostarczone przez pracownika zawiera wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę, pracodawca zawiadamia o zatrudnieniu właściwego komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne oraz pracodawcę, który wydał świadectwo (art. 884 § 3 k.p.c.). Zawiadomienie to powinno być wysłane w takim terminie, aby możliwe było zachowanie ciągłości egzekucji. W praktyce oznacza to, że powinno się go dokonać niezwłocznie po zatrudnieniu pracownika, w szczególności przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok NSA w Warszawie z 7 listopada 2002 r. (II SA 3358/01, Pr. Pracy 2003/3/38).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA