Rekompensaty finansowe za pracę w godzinach nadliczbowych
REKLAMA
Jak tłumaczy rzecznik komendy głównej PSP Paweł Frątczak, w obecnie obowiązujących przepisach nie jest określona forma rekompensaty za nadgodziny. Strażaków obowiązuje przeciętny 40-godzinny tydzień służby, z możliwością przedłużenia do 48 godzin lub więcej w sytuacji podwyższonej gotowości.
REKLAMA
Zgodnie z projektem zmiany ustawy o PSP, w zamian za wypracowane nadgodziny strażacy będą mogli odebrać czas wolny w odpowiednim wymiarze lub otrzymać pieniądze za każdą nadliczbową godzinę służby ponad 40 godzin (nie więcej niż 48 godzin) w tygodniu w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym.
Nadgodziny w równoważnym systemie czasu pracy >>
Frątczak podkreślił, że dzięki zmianie przepisów "będzie można wykorzystać potencjał ludzi, przygotowanych, wykształconych, którzy chcą - bo mówią, że chcą - pracować". "W tym momencie zapewniamy tę liczbę strażaków, która gwarantuje nam bezpieczeństwo" - powiedział rzecznik PSP.
Codziennie zawodowych strażaków, którzy jeżdżą do działań interwencyjnych, jest na służbie ok. 4,6 tys. Komenda główna PSP chce, by liczba ta wzrosła do ok. 5,1 tys. Natomiast - jak podaje MSWiA - gdyby nie wypłacać strażakom rekompensat za nadgodziny, resort musiałby stworzyć ok. 3,9 tys. dodatkowych etatów strażackich.
Zagadnienia kontrolne w zakresie czasu pracy >>
Frątczak podkreślił, że przyjęte przez rząd rozwiązanie jest po prostu tańsze. Według danych PSP 30 tys. zawodowych strażaków wypracowało w sumie ok. 12 mln nadgodzin.
Jeżeli ustawa wejdzie w życie, w takiej formie, jaką przygotowało MSWiA, rekompensaty będą wypłacane strażakom od 2011 r., ale za nadgodziny wypracowane już w drugiej połowie 2010 r.
Nadgodziny przy zadaniowym czasie pracy >>
Dotychczas sprawa nadgodzin funkcjonariuszy PSP była uregulowana w ustawie zapisem dotyczącym dodatkowego urlopu. Z tytułu uciążliwych warunków służby i przedłużonego czasu pracy strażakowi przysługiwało dodatkowe płatne 18 dni urlopu. Było to o pięć dni dłużej niż w pozostałych służbach mundurowych. Wraz z wprowadzeniem płatnych nadgodzin urlop ten zostanie skrócony do 13 dni.
Frątczak podkreśla, że nowe regulacje dotyczące nadgodzin będą obejmować wszystkich strażaków, zarówno pracujących w systemie zmianowym, jak i ośmiogodzinnym.
Czy będzie bezwzględny zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych >>
Rzecznik komendy głównej PSP powiedział, że według wyliczeń kwota ok. 100 mln zł powinna wystarczyć na wypłatę strażakom rekompensat za wszystkie nadgodziny w przyszłym roku. "Nie sądzę, żeby była taka sytuacja, ale gdyby zabrakło tych pieniędzy strażacy za nadgodziny dostaną czas wolny" - zapewnił Frątczak.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat