Kategorie

Sprawdzanie referencji

Justyna Lipowska
Potwierdzanie informacji zebranych od kandydata na pracownika już od dawna stało się nieodzownym etapem dobrze przeprowadzanego procesu rekrutacji. Wielu pracodawców przywiązuje dużą wagę do potwierdzenia tych danych podczas rozmów referencyjnych, a także do zdobycia wiedzy na temat potencjalnego pracownika od osób, z którymi wcześniej współpracował na co dzień i które go znały od mniej formalnej strony.

Celem weryfikacji referencji kandydata jest:

 • możliwość sprawdzenia wiarygodności przedstawionych przez kandydata informacji i dokumentów,
 • zdobycie opinii na temat funkcjonowania kandydata na gruncie zawodowym.

Wiarygodność referencji

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że opinie zebrane od byłych przełożonych nie zawsze są obiektywne oraz wyczerpujące i należy zachować dużą ostrożność w ocenie ich wiarygodności.

Sprawdzając referencje, należy pamiętać, że:

 • jest to opinia sprzed jakiegoś czasu, a kompetencje kandydata mogły się od tego czasu zmienić,
 • na opinie osób udzielających referencje mogą wpływać sytuacje czy zdarzenie, o których nie wiemy, np. okoliczności odejścia pracownika czy konflikty wewnątrz organizacji,
 • nasze oczekiwania względem kandydata mogą różnić się od tego, czego oczekiwał poprzedni pracodawca, czyli słabsze strony kandydata w poprzedniej firmie mogą okazać się jego atutami w naszej organizacji i odwrotnie.

Zdarzają się referenci, którzy nie pamiętają swojego pracownika, albo mówią ogólnikami, unikają oceny jego umiejętności czy kompetencji bądź wręcz przeciwnie, chętnie dzielą się bardzo negatywną lub nadmiernie pozytywną oceną pracy kandydata. Powinno to być dla nas sygnałem świadczącym o ograniczonym poziomie wiarygodności zebranych informacji. W takich okolicznościach czeka nas albo uszczegółowienie pozyskanych opinii przez wnikliwe zadawanie pytań bądź, jeśli nie jest to możliwe, zweryfikowanie referencji u innej osoby. Aby ustrzec się tego typu błędów, warto przygotować sobie scenariusz rozmowy, który pozwoli na metodyczne podejście do rozmowy i zebranie potrzebnych informacji.


Najważniejsze zasady

Przygotowując się do sprawdzenia referencji, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • nie sprawdzamy referencji kandydata bez jego wiedzy, jest to niezgodnie z etyką w biznesie i z funkcjonującym prawem, zwłaszcza ustawą o ochronie danych osobowych,
 • nie oczekujemy od kandydatów podania nazwisk z firmy aktualnego pracodawcy,
 • nie zdobywamy wiedzy o kandydacie przez tzw. wywiad środowiskowy, czyli kontaktując się bez jego wiedzy z osobami z branży,
 • zawsze sprawdzamy referencje podczas indywidualnej rozmowy telefonicznej, a referencje pisemne traktujemy jako dodatkowe źródło informacji,
 • warto, by kandydat wcześniej uprzedził osoby z listy referencyjnej o naszym telefonie,
 • podczas zbierania referencji nie pytamy o sprawy, które mogą mieć znamiona dyskryminacji, czyli np. dotyczące: stanu zdrowia, wyznania, przekonań politycznych czy stanu cywilnego.

● staramy się być dociekliwi, aby formułowane przez referenta zalety kandydata były uzasadnione jego faktycznymi osiągnięciami.

U kogo sprawdzamy referencje

Najlepszym źródłem wiedzy o kandydacie jest jego były przełożony. Można pokusić się o kontakt z poprzednimi szefami, aby w ten sposób poznać opinie o pracowniku z dwóch niezależnych źródeł. W przypadku braku możliwości przeprowadzenia rozmowy z byłym przełożonym, można zdobyć informacje od osób z równoległych stanowisk, pracowników działów, z którymi współpracował kandydat. W przypadku stanowisk pracy, które wymagają szerokich kontaktów z klientem zewnętrznym (dostawcy, partnerzy handlowi), można sięgnąć po opinie właśnie tych osób, aby poznać ich ocenę jakości i efektywności pracy kandydata. Jeśli osoba ma być zatrudniona na stanowisku menedżerskim, o umiejętnościach kierowniczych czy stylu zarządzania, warto porozmawiać z jego podwładnymi.

Scenariusz wywiadu sprawdzającego referencje

Przedstawiamy przykład scenariusza, który może ułatwić prowadzenie rozmowy.

Przykład scenariusza wywiadu sprawdzającego referencje

@RY1@i13/2010/009/i13.2010.009.000.0062.001.jpg@RY2@

Do zaproponowanego scenariusza wywiadu referencyjnego należy podejść elastycznie. Rozmowy referencyjne mogą mieć zdecydowanie bardziej swobodny charakter, co niekiedy pozwala na zdobycie ciekawych i wyczerpujących informacji. Należy jednak być ostrożnym w ocenie wartości zdobytych informacji. Referencje nie powinny być jedyną wytyczną w ostatecznej decyzji o zatrudnieniu kandydata. Referencje zawsze pozostaną subiektywną oceną byłego pracodawcy.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?