| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych

Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy.

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić czasu wolnego w dwojaki sposób.

Udzielenie czasu wolnego na wniosek pracownika

Jeżeli pracownik złoży pracodawcy wniosek o „oddanie godzin” za pracę w godzinach nadliczbowych oraz pracę w niedziele i dni ustawowo wolne od pracy, wówczas w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

Czas wolny w takim wypadku udzielany jest w proporcji 1:1, tzn. za 1 godzinę nadliczbową przepracowaną pracownikowi przysługuje 1 godzina wolna. Wniosek powinien być bezwzględnie złożony na piśmie.

Termin złożenia wniosku jest dwojaki:

  • w przypadku godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia dobowej normy czasu pracy złożenie wniosku przez pracownika powinno nastąpić przed najbliższym terminem wypłaty wynagrodzenia; w przeciwnym razie pracodawca jest zobowiązany wypłacić dodatek, mimo że okres rozliczeniowy nie uległ zakończeniu, a pracownik nie ma już wówczas prawa do czasu wolnego (pismo Departamentu Prawnego GIP z 2009 r., nr GPP-306-456032/09/PE/RP),
  • w przypadku godzin nadliczbowych wynikających z przekroczenia normy średniotygodniowej pracownik powinien złożyć taki wniosek przed końcem okresu rozliczeniowego.

WAŻNE!

Pracodawca może udzielić czasu wolnego, co oznacza, że nie jest to nakaz bezwzględny.

Termin „odbioru godzin wolnych” wskazuje pracownik. Przepisy Kodeksu pracy nie określają go szczegółowo, można więc uznać, że pracownik ma prawo wybrać dowolny termin wykorzystania czasu wolnego, także poza bieżącym okresem rozliczeniowym. Jednak na ten termin musi wyrazić zgodę pracodawca. W razie odmowy pracownik może albo ponowić wniosek, wskazując inny termin, albo zrezygnować z wykorzystania czasu wolnego. W takim wypadku pracodawca może zdecydować o nieudzielaniu w ogóle czasu wolnego i wypłaceniu za pracę w nadgodzinach wynagrodzenia wraz z dodatkiem.

Jeżeli czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca udzielił na wniosek pracownika w innym miesiącu niż ten, w którym ta praca wystąpiła, to w miesiącu, w którym pracował on ponad normę, otrzymuje odpowiednio wyższe wynagrodzenie za pracę, natomiast w miesiącu, w którym czas wolny odebrał, odpowiednio niższe (stanowisko Departamentu Prawnego GIP z 2005 r., nr GNP-367-4560/05/PE).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »