reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak ustalić ryczałt za godziny nadliczbowe i nocne dla kierowcy na etacie

Jak ustalić ryczałt za godziny nadliczbowe i nocne dla kierowcy na etacie

W październiku br. zamierzamy zatrudnić kierowcę. Czy możemy w umowie o pracę określić miesięczne ryczałty za godziny nadliczbowe i nocne dla tego stanowiska, zamiast co miesiąc obliczać nadgodziny? W jaki sposób ustalić taki ryczałt?

Mogą Państwo wypłacać kierowcy ryczałty za pracę w godzinach nadliczbowych oraz za pracę w porze nocnej pod warunkiem, że kontrola czasu pracy takiego pracownika jest utrudniona. Ryczałty powinny być ustalone na podstawie przewidywanej liczby godzin nadliczbowych oraz nocnych.

UZASADNIENIE

W przypadku pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy, w tym również kierowców, ustalenie liczby godzin nadliczbowych, a tym samym wysokości przysługującego za nie wynagrodzenia i dodatku, niejednokrotnie sprawia wiele trudności lub jest wręcz niemożliwe. Dlatego w odniesieniu do takich pracowników dopuszcza się ustalenie ryczałtu za godziny nadliczbowe.

Korzyści

Wprowadzenie ryczałtów zwalnia pracodawcę z obowiązku szczegółowego ustalania liczby przepracowanych przez pracownika nadgodzin i godzin pracy w nocy.

Ryczałt za godziny nadliczbowe nie może być ustalony w dowolnej wysokości. Pracodawca powinien przewidzieć średnią liczbę godzin nadliczbowych, jaką w każdym miesiącu wypracuje kierowca, i obliczyć za nie wysokość wynagrodzenia i odpowiedniego dodatku 50% i/lub 100%. Należy przy tym uwzględnić np. pracę w nadgodzinach w nocy, w niedziele i święta, w dni wolne od pracy itp.

PRZYKŁAD

Pracodawca podjął decyzję o wprowadzeniu dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3000 zł. Średnia liczba przepracowanych w miesiącu godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy wynosi ok. 12 godzin. Za te nadgodziny pracownik otrzymywał dotychczas ok. 360 zł miesięcznie (wynagrodzenia i dodatku). Pracodawca wypowiedział pracownikowi jego dotychczasowe warunki płacy i wprowadził ryczałt za nadgodziny w wysokości 360 zł miesięcznie. W takim przypadku należy uznać, że wysokość ryczałtu została ustalona prawidłowo, na podstawie przewidywanej średniej liczby godzin pracy w godzinach nadliczbowych.


Należy pamiętać, że przewidywana liczba godzin nadliczbowych służąca do ustalenia ryczałtu nie może przekraczać limitów nadgodzin, tj. w przypadku kierowców 260 godzin rocznie, chyba że pracodawca ustalił inną liczbę (art. 20 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców). Pracodawca może bowiem w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę (jeśli nie posiada układu zbiorowego lub regulaminu pracy) ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych do przepracowania w roku kalendarzowym.

Zagrożenie

Jeżeli ustalona wysokość ryczałtu za nadgodziny będzie niższa niż liczba rzeczywiście przepracowanych nadgodzin, pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny ponad określony ryczałt.

Stosowanie ryczałtu za godziny nadliczbowe jest niedopuszczalne, jeśli mimo wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy kierowca ma obowiązek stawienia się w zakładzie pracy przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy. W takim przypadku nie ma bowiem trudności w rzetelnym ustaleniu liczby nadgodzin przepracowanych w danym miesiącu.

WAŻNE!

Nie można wypłacać ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych, gdy nie ma trudności w ustaleniu liczby godzin tej pracy.

Przy obliczaniu ryczałtu za nadgodziny należy stosować zasady dotyczące obliczania wynagrodzenia i dodatku za pracę w tych godzinach. Oznacza to, że przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy przyjąć stałe składniki wynagrodzenia, tj. wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania pracownika oraz inne składniki o stałym charakterze, które pracownik otrzymuje regularnie z każdą wypłatą wynagrodzenia. Natomiast do podstawy obliczenia dodatku za pracę w nadgodzinach należy przyjąć tylko wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Na podobnych zasadach dopuszczalne jest ustalenie stawki ryczałtowej za pracę w porze nocnej. Wysokość ryczałtu za pracę w nocy, tak jak w przypadku ryczałtu za nadgodziny, powinna być ustalona z uwzględnieniem przewidywanej liczby godzin pracy w porze nocnej w danym miesiącu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama