Kategorie

Jak ustalić ryczałt za godziny nadliczbowe i nocne dla kierowcy na etacie

Monika Wacikowska
W październiku br. zamierzamy zatrudnić kierowcę. Czy możemy w umowie o pracę określić miesięczne ryczałty za godziny nadliczbowe i nocne dla tego stanowiska, zamiast co miesiąc obliczać nadgodziny? W jaki sposób ustalić taki ryczałt?

Mogą Państwo wypłacać kierowcy ryczałty za pracę w godzinach nadliczbowych oraz za pracę w porze nocnej pod warunkiem, że kontrola czasu pracy takiego pracownika jest utrudniona. Ryczałty powinny być ustalone na podstawie przewidywanej liczby godzin nadliczbowych oraz nocnych.

UZASADNIENIE

W przypadku pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy, w tym również kierowców, ustalenie liczby godzin nadliczbowych, a tym samym wysokości przysługującego za nie wynagrodzenia i dodatku, niejednokrotnie sprawia wiele trudności lub jest wręcz niemożliwe. Dlatego w odniesieniu do takich pracowników dopuszcza się ustalenie ryczałtu za godziny nadliczbowe.

Korzyści

Wprowadzenie ryczałtów zwalnia pracodawcę z obowiązku szczegółowego ustalania liczby przepracowanych przez pracownika nadgodzin i godzin pracy w nocy.

Ryczałt za godziny nadliczbowe nie może być ustalony w dowolnej wysokości. Pracodawca powinien przewidzieć średnią liczbę godzin nadliczbowych, jaką w każdym miesiącu wypracuje kierowca, i obliczyć za nie wysokość wynagrodzenia i odpowiedniego dodatku 50% i/lub 100%. Należy przy tym uwzględnić np. pracę w nadgodzinach w nocy, w niedziele i święta, w dni wolne od pracy itp.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracodawca podjął decyzję o wprowadzeniu dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 3000 zł. Średnia liczba przepracowanych w miesiącu godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia dobowej normy czasu pracy wynosi ok. 12 godzin. Za te nadgodziny pracownik otrzymywał dotychczas ok. 360 zł miesięcznie (wynagrodzenia i dodatku). Pracodawca wypowiedział pracownikowi jego dotychczasowe warunki płacy i wprowadził ryczałt za nadgodziny w wysokości 360 zł miesięcznie. W takim przypadku należy uznać, że wysokość ryczałtu została ustalona prawidłowo, na podstawie przewidywanej średniej liczby godzin pracy w godzinach nadliczbowych.


Należy pamiętać, że przewidywana liczba godzin nadliczbowych służąca do ustalenia ryczałtu nie może przekraczać limitów nadgodzin, tj. w przypadku kierowców 260 godzin rocznie, chyba że pracodawca ustalił inną liczbę (art. 20 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców). Pracodawca może bowiem w przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę (jeśli nie posiada układu zbiorowego lub regulaminu pracy) ustalić inną liczbę godzin nadliczbowych do przepracowania w roku kalendarzowym.

Zagrożenie

Jeżeli ustalona wysokość ryczałtu za nadgodziny będzie niższa niż liczba rzeczywiście przepracowanych nadgodzin, pracownik ma prawo domagać się od pracodawcy wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny ponad określony ryczałt.

Stosowanie ryczałtu za godziny nadliczbowe jest niedopuszczalne, jeśli mimo wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy kierowca ma obowiązek stawienia się w zakładzie pracy przed rozpoczęciem i po zakończeniu pracy. W takim przypadku nie ma bowiem trudności w rzetelnym ustaleniu liczby nadgodzin przepracowanych w danym miesiącu.

WAŻNE!

Nie można wypłacać ryczałtu za pracę w godzinach nadliczbowych, gdy nie ma trudności w ustaleniu liczby godzin tej pracy.

Reklama

Przy obliczaniu ryczałtu za nadgodziny należy stosować zasady dotyczące obliczania wynagrodzenia i dodatku za pracę w tych godzinach. Oznacza to, że przy obliczaniu normalnego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe należy przyjąć stałe składniki wynagrodzenia, tj. wynagrodzenie zasadnicze wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania pracownika oraz inne składniki o stałym charakterze, które pracownik otrzymuje regularnie z każdą wypłatą wynagrodzenia. Natomiast do podstawy obliczenia dodatku za pracę w nadgodzinach należy przyjąć tylko wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Na podobnych zasadach dopuszczalne jest ustalenie stawki ryczałtowej za pracę w porze nocnej. Wysokość ryczałtu za pracę w nocy, tak jak w przypadku ryczałtu za nadgodziny, powinna być ustalona z uwzględnieniem przewidywanej liczby godzin pracy w porze nocnej w danym miesiącu.


Za każdą godzinę pracy przypadającej w nocy przysługuje kierowcy dodatek w wysokości 20% godzinowej stawki wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2010 r. – 1317 zł). Nie ma przy tym znaczenia, czy praca wykonywana w porze nocnej jest pracą planowaną czy stanowi pracę nadliczbową. Jednak czas pracy kierowcy w porze nocnej nie może przekroczyć 10 godzin w danej dobie.

PRZYKŁAD

Pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowcy pracują w dwuzmianowej organizacji czasu pracy. Każdy z nich co miesiąc wypracowuje około 60 godzin w porze nocnej. W związku z tym pracodawca postanowił wprowadzić dla nich ryczałt za pracę w nocy w wysokości 90 zł (tyle wynosi przeciętna miesięczna kwota dodatku z tytułu pracy w porze nocnej).

WAŻNE!

Brak obowiązku szczegółowego ewidencjonowania godzin nadliczbowych i w porze nocnej nie zwalnia pracodawcy z konieczności prowadzenia ewidencji czasu pracy dla stanowiska objętego ryczałtem.

Podstawa prawna:

 • art. 131 § 1, art. 149 § 2, art. 1511, art. 1518 Kodeksu pracy,
 • art. 20 ust. 3-4, art. 21 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. Nr 92, poz. 879 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Nieprawidłowe jest stosowanie ryczałtu wobec kierowcy, w stosunku do którego jest wymagana codzienna obecność w zakładzie pracy przy rozpoczynaniu i kończeniu pracy. (Uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 19 maja 2004 r., I PK 630/03, OSNP 2005/3/37).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?