reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rekompensaty za nadgodziny - nowelizacja przepisów

Rekompensaty za nadgodziny - nowelizacja przepisów

Możliwość wypłaty strażakom ekwiwalentu pieniężnego za przepracowane nadgodziny przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o PSP, nad którym prace zaczęła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Projekt posłowie poparli jednogłośnie.

Przygotowany w MSWiA projekt przewiduje możliwość wypłaty strażakowi rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby (ponad 40 godzin, ale nie więcej niż 48 tygodniowo). Dotychczas takiej możliwości nie było, na co skarżyli się strażacy pracujący w trakcie powodzi przy umacnianiu wałów i osuszaniu zalanych terenów.

"Zwiększenie wymiaru czasu służby strażaków ponad 48 godzin tygodniowo było niezbędne, gdy doszło do powodzi i konieczne stało się zorganizowanie skutecznej akcji ratowniczej, a następnie również niezwłoczna likwidacja powstałych szkód" - wyjaśnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Zbigniew Sosnowski.

Rekompensaty finansowe za pracę w godzinach nadliczbowych >>

Zgodnie z proponowanymi zmianami strażak będzie mógł wybrać czas wolny lub ekwiwalent pieniężny. Rekompensata za godzinę służby ma stanowić 60 proc. z 1/172 przeciętnego wynagrodzenia w okresie rozliczeniowym.

Skrócono natomiast dodatkowy urlop wypoczynkowy za pracę w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Obecnie strażakom przysługuje - w zależności od stażu - 5, 9 lub 18 dni dodatkowego urlopu. Po zmianach będzie to: 5, 9 lub 13 dni.

"Rozwiązanie to tworzy, wraz z możliwością odbioru nadgodzin i ekwiwalentu, logicznie powiązany system rekompensat za przedłużony ponad normę 40 godzin tygodniowo czas służby dla strażaków" - zapewnił Sosnowski.

Przypomniał, że podobne rozwiązania obowiązują np. w policji czy w Służbie Celnej.

Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama