| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

Kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Opozycja zarzuciła jednak rządowi szukanie oszczędności na niepełnosprawnych.

Zmiana przepisów ma poprawić kondycję Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który od kilku lat jest zagrożony utratą płynności finansowej. Ma w tym pomóc m.in.:

  • procentowe zmniejszenie dotacji z PFRON-u dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim i umiarkowanym,
  • stopniowa likwidacja dotacji za zatrudnianie osób lekko i umiarkowanie niepełnosprawnych, które mają prawo do emerytury, a także
  • likwidacja ulg podatkowych dla zakładów pracy chronionej.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych >>

Z uzasadnienia wynika, że budżet PFRON wymaga zwiększenia przychodów o około 580 mln zł i ograniczenia wydatków z tytułu dofinansowań do wynagrodzeń do kwoty 2,5 mld zł.

Zdaniem przedstawiciela wnioskodawców Marka Plury (PO), zaniechanie nowelizacji doprowadzi do tego, że zabraknie pieniędzy na zadania fakultatywne, które finansuje PFRON: m.in. rehabilitację społeczną i zawodową (np. warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej), realizowane przez organizacje pozarządowe i samorządy. Według autorów projektu, w stosunku do 2008 r. zmniejszyło się finansowanie tych zadań aż o 40 proc.

Zapis z uzasadnienia o tym, że nowela jest "spowodowana koniecznością podjęcia natychmiastowych działań, które zapobiegną utracie płynności finansowej od 2011 r." w trakcie debaty sejmowej cytowało wielu posłów opozycji, twierdząc, że to dowód na to, iż rząd chce ratować się w kryzysie, szukając oszczędności na niepełnosprawnych.

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych >>

"Koszty kryzysu koalicja PO-PSL chce przerzucić na najsłabszych" - mówił Zbysław Owczarski (PiS). "Osoby niepełnosprawne poniosą koszty ratowania PFRON-u" - podkreślał Tadeusz Tomaszewski (Lewica).

"To nie z powodu kryzysu finansowego, ale z powodu sukcesu się tu spotykamy" - odpowiedział wiceminister pracy i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda. Jak mówił, ustawa sprawiła, że powstało 60 tys. nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych. "Po co jest ta nowelizacja? Po to, by zapewnić realizowanie wszystkich ustawowych zadań wobec osób niepełnosprawnych, nie tylko dotyczących zatrudnienia. Jest po to, by w 2011 r. nie ucierpiały np. warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej" - przekonywał. "Jestem spokojny, że nie będzie spadku zatrudnienia" - podkreślił.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zatrudnionych niepełnosprawnych (wg uzasadnienia, w grudniu 2008 r. było ponad 191 tys. etatów dla osób niepełnosprawnych; a rok później - już ponad 230 tys.; tendencja wzrostowa utrzymała się też w pierwszej połowie bieżącego roku). W związku z tym zmniejszają się wpływy Funduszu z tytułu kar od pracodawców za niewypełnienie obowiązku zatrudniania określonej liczby takich osób. Jednocześnie rosną wydatki, bo PFRON za każdego zatrudnionego płaci pracodawcom dofinansowanie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »