REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z PFRON - prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji niepełnosprawnych

REKLAMA

Kluby poselskie opowiedziały się w Sejmie za skierowaniem do dalszych prac w komisji projektu noweli ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych. Opozycja zarzuciła jednak rządowi szukanie oszczędności na niepełnosprawnych.

Zmiana przepisów ma poprawić kondycję Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który od kilku lat jest zagrożony utratą płynności finansowej. Ma w tym pomóc m.in.:

Autopromocja
  • procentowe zmniejszenie dotacji z PFRON-u dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne w stopniu lekkim i umiarkowanym,
  • stopniowa likwidacja dotacji za zatrudnianie osób lekko i umiarkowanie niepełnosprawnych, które mają prawo do emerytury, a także
  • likwidacja ulg podatkowych dla zakładów pracy chronionej.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych >>

Z uzasadnienia wynika, że budżet PFRON wymaga zwiększenia przychodów o około 580 mln zł i ograniczenia wydatków z tytułu dofinansowań do wynagrodzeń do kwoty 2,5 mld zł.

Zdaniem przedstawiciela wnioskodawców Marka Plury (PO), zaniechanie nowelizacji doprowadzi do tego, że zabraknie pieniędzy na zadania fakultatywne, które finansuje PFRON: m.in. rehabilitację społeczną i zawodową (np. warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej), realizowane przez organizacje pozarządowe i samorządy. Według autorów projektu, w stosunku do 2008 r. zmniejszyło się finansowanie tych zadań aż o 40 proc.

Zapis z uzasadnienia o tym, że nowela jest "spowodowana koniecznością podjęcia natychmiastowych działań, które zapobiegną utracie płynności finansowej od 2011 r." w trakcie debaty sejmowej cytowało wielu posłów opozycji, twierdząc, że to dowód na to, iż rząd chce ratować się w kryzysie, szukając oszczędności na niepełnosprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych >>

"Koszty kryzysu koalicja PO-PSL chce przerzucić na najsłabszych" - mówił Zbysław Owczarski (PiS). "Osoby niepełnosprawne poniosą koszty ratowania PFRON-u" - podkreślał Tadeusz Tomaszewski (Lewica).

"To nie z powodu kryzysu finansowego, ale z powodu sukcesu się tu spotykamy" - odpowiedział wiceminister pracy i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda. Jak mówił, ustawa sprawiła, że powstało 60 tys. nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych. "Po co jest ta nowelizacja? Po to, by zapewnić realizowanie wszystkich ustawowych zadań wobec osób niepełnosprawnych, nie tylko dotyczących zatrudnienia. Jest po to, by w 2011 r. nie ucierpiały np. warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej" - przekonywał. "Jestem spokojny, że nie będzie spadku zatrudnienia" - podkreślił.

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba zatrudnionych niepełnosprawnych (wg uzasadnienia, w grudniu 2008 r. było ponad 191 tys. etatów dla osób niepełnosprawnych; a rok później - już ponad 230 tys.; tendencja wzrostowa utrzymała się też w pierwszej połowie bieżącego roku). W związku z tym zmniejszają się wpływy Funduszu z tytułu kar od pracodawców za niewypełnienie obowiązku zatrudniania określonej liczby takich osób. Jednocześnie rosną wydatki, bo PFRON za każdego zatrudnionego płaci pracodawcom dofinansowanie.

Czy będzie wypłacana pomoc dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych >>

Obecnie pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymuje miesięczną dopłatę w wysokości 130 proc. najniższego wynagrodzenia, za zatrudnienie niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym - 110 proc., a w stopniu lekkim - 50 proc. Projekt zakłada zmniejszenie dopłat w przypadku zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i lekkim (odpowiednio do 100 i 40 proc.), a zwiększenie do 180 proc. - dla zatrudniających niepełnosprawnych o znacznym stopniu upośledzenia.

Projekt przewiduje odejście do 2013 r. od dotacji za zatrudnianie osób lekko i umiarkowanie niepełnosprawnych, które mają prawo do emerytury. Budzi to sprzeciw pracodawców. Jan Filip Libidzki (Polska Plus) przypomniał, że już od wielu lat wiadomo, że źródłem wycieku środków z PFRON-u są właśnie dotacje za zatrudnianie lekko i umiarkowanie niepełnosprawnych emerytów. "Konieczne jest zatamowanie tego wycieku" - oświadczył. Podkreślił, że projekt wywołuje zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy, ale "jeśli spowoduje, że będzie więcej pieniędzy na rehabilitację realizowaną przez organizacje pozarządowe i samorządy, to warto go uchwalić".

Projekt przewiduje też zlikwidowanie zwolnień z podatków od nieruchomości, leśnego, rolnego i od czynności cywilnoprawnych dla zakładów pracy chronionej, a także zmianę redystrybucji podziału zwolnień z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (z 90 proc. na zakładowy fundusz rehabilitacyjny i 10 proc. na PFRON na 50 proc. na PFRON i 50 proc. na fundusz zakładowy). Te propozycje budzą duży sprzeciw pracodawców.

W administracji pracuje zbyt mało osób niepełnosprawnych >>

Przeciwko projektowi jest wiele organizacji pozarządowych. Ich przedstawiciele twierdzą, że w ogóle nie powinno być dotacji za zatrudnianie osób z lekką niepełnosprawnością. Ich zdaniem, ten zapis powoduje, że liczba zatrudnianych niepełnosprawnych wzrasta jedynie "na papierze", bo pracodawcy wysyłają głównie starszych pracowników do komisji orzekających, gdzie łatwo mogą uzyskać takie orzeczenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA