| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Czy pracownikowi na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Czy pracownikowi na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Od 1 października 2011 r. pracownicy, którzy studiują na studiach podyplomowych nie mają prawa do urlopu szkoleniowego. Dotychczas istniały wątpliwości, czy takim pracownikom przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prezentowało jednak stanowisko, że pracownikom na studiach podyplomowych przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Od 1 października 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów, warunków wydawania oraz niezbędnych elementów dyplomów ukończenia studiów i świadectw ukończenia studiów podyplomowych oraz wzoru suplementu do dyplomu. W § 6 tego rozporządzenia określono, że warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest złożenie m.in. pracy końcowej lub egzaminu końcowego. Dotychczas studia podyplomowe najczęściej kończyły się pracą dyplomową lub egzaminem dyplomowym. Taka zmiana przepisów decyduje o tym, że pracownikom na studiach podyplomowych nie przysługuje prawo do urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy przysługuje bowiem na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy).

Wątpliwości dotyczące urlopu szkoleniowego na studiach podyplomowych

Po wejściu w życie 16 lipca 2010 r. obecnie obowiązujących regulacji, dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, pojawiły się wątpliwości, czy pracownikom w ogóle przysługuje urlop szkoleniowy na studiach podyplomowych. Nowe przepisy stanowią, że pracownikom przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Zdaniem części ekspertów, takie sformułowanie przepisu pozbawiało pracowników urlopu szkoleniowego na studiach podyplomowych. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia „studia”. Zatem zgodnie z tym poglądem trzeba sięgnąć do przepisów ustawy o szkolnictwie wyższym, która określa, że przez studia należy rozumieć studia wyższe, tj. studia pierwszego stopnia (licencjackie i inżynierskie) i drugiego stopnia (magisterskie). Takimi studiami nie są natomiast studia podyplomowe. Poza tym urlop szkoleniowy przysługuje na ostatnim roku studiów, a studia podyplomowe trwają często 1 rok (dwa semestry) lub 6 miesięcy. Sugeruje to, że ustawodawcy nie chodziło o przyznanie pracownikom urlopu szkoleniowego na studiach podyplomowych.

Stanowisko Ministerstwa Pracy

Inne stanowisko prezentował w tej sprawie resort pracy. Zdaniem Ministerstwa Pracy, pracownikom należał się urlop szkoleniowy na studiach podyplomowych, co według resortu wynikało z § 8 rozporządzenia w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie, który określał, że warunkiem wydania świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest m.in. złożenie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego. Skoro urlop szkoleniowy przysługuje na złożenie egzaminu dyplomowego i napisanie pracy dyplomowej, to przysługiwał na studiach podyplomowych, które kończyły się takim egzaminem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »