Zmiana treści umowy szkoleniowej
REKLAMA
W umowie szkoleniowej nie można postanowić o skróceniu urlopu szkoleniowego. Umowa ta nie może bowiem przewidywać mniejszych uprawnień dla pracownika niż wynikające z kodeksu pracy. Pracodawca może jednak wprowadzić do jej treści zapis uprawniający go do niezapłacenia czesnego w razie trudnej sytuacji finansowej zakładu pracy.
Jeżeli pracodawca i pracownik uzgodnią warunki dokształcania pracownika, jego prawa i obowiązki z tym związane, wówczas powinni zawrzeć pisemną umowę szkoleniową. Nie ma obowiązku jej zawarcia, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do odpracowania w firmie kilku lat po zakończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Przy ustalaniu treści umowy należy uwzględnić zakaz stanowienia warunków dokształcania mniej korzystnych dla pracownika niż określone w kodeksie pracy. W treści umowy nie można zatem wyłączyć przewidzianych w przepisach obowiązkowych świadczeń lub obniżyć ich wymiaru. Pracownik nie może również zrzec się przysługującego mu do nich prawa. Do obowiązkowych świadczeń należą płatny urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy na całość lub część dnia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Do ustalenia jego wysokości stosuje się przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat