| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy pracownikowi należy udzielić urlopu szkoleniowego

Kiedy pracownikowi należy udzielić urlopu szkoleniowego

Pracownikowi przysługuje płatny urlop szkoleniowy i zwolnienie od pracy na udział w obowiązkowych zajęciach, jeśli to pracodawca skieruje go na szkolenie lub zgodzi się na podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracownika. Pracodawca decyduje o tym przez zawarcie umowy szkoleniowej z pracownikiem.

Warunki podnoszenia kwalifikacji przez pracowników od 16 lipca 2010 r. określają art. 1031–1036 k.p.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop na:

  • przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów,
  • przygotowanie pracy dyplomowej i jej obronę.

Samo więc uczestniczenie pracownika w zajęciach edukacyjnych to za mało, aby mógł otrzymać urlop szkoleniowy.

Długość urlopu

Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze 6 dni dla pracownika przystępującego do egzaminów: eksternistycznych, maturalnego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wynikające z przepisów prawa (art. 1032 § 1 k.p.).

Urlop szkoleniowy - nowe zasady podnoszenia kwalifikacji >>

Wyższy wymiar urlopu przysługuje w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Wynosi on wtedy 21 dni.

WAŻNE!

Wymiar udzielonego pracownikowi urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju zdawanego egzaminu. Nie ma na niego wpływu długość trwania kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe. Urlopu należy udzielić na dni pracy pracownika.

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Obecnie Kodeks pracy limituje tylko wymiar urlopu szkoleniowego. Prawo do zwolnienia z całości lub części dnia pracy przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia nie jest limitowane.

Przykład

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe za zgodą pracodawcy na ostatnim roku studiów dziennych zwolnił się z pracy na 30 pełnych dni pracy, które wynikają z jego harmonogramu pracy, na czas niezbędny, aby punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Oprócz tego przysługuje mu urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Za 51 dni nieobecności w pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

WAŻNE!

Wymiar urlopu szkoleniowego wynoszący 21 dni przysługuje w ostatnim roku studiów – dotyczy on roku akademickiego, a nie kalendarzowego.

Nowe przepisy Kodeksu pracy nie przewidują urlopu szkoleniowego na egzaminy kończące naukę na poszczególnych latach studiów (czyli urlopów szkoleniowych „na sesję”). Pracodawca może przyznać urlop szkoleniowy w tym celu, ale tylko dobrowolnie, w umowie szkoleniowej (zob. w tej kwestii opinię Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników”).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »