REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacja przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych sprawia pracodawcom trudności

Katarzyna Bartman

REKLAMA

Przekonanie, że urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi na każde szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe, jest błędne.

Rozmowa ze Sławomirem Paruchem, wspólnikiem w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, kierującym Departamentem Prawa Pracy.

REKLAMA

Autopromocja

•  Wielu pracodawców ma trudności z prawidłowym interpretowaniem przepisów dotyczących udzielania urlopów szkoleniowych. Są egzaminy sprawdzające kwalifikacje zawodowe, które uprawniają do dni wolnych, jak np. te w Urzędzie Dozoru Technicznego, do których można przystąpić bez żadnego uprzedniego kursu i przygotowania. Takie sytuacje budzą sprzeciw wielu pracodawców. Czy słusznie?

– Powszechne przekonanie, że urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi na każde szkolenie podnoszące jego kwalifikacje zawodowe jest błędne. Wynika ono z podobieństwa 2 pojęć: podnoszenia kwalifikacji zawodowych i potwierdzania egzaminem kwalifikacji zawodowych. Te na pozór podobne pojęcia mają odmienne znaczenie prawne. Podnoszeniem kwalifikacji może być odbycie praktycznie każdego szkolenia, np. kursu językowego czy kursu prawa jazdy. Jednak nie każdy egzamin, który towarzyszy podnoszeniu kwalifikacji daje prawo do dni wolnych. Przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe uprawnia do 6 dni urlopu szkoleniowego. Jest to pojęcie znacznie węższe i obejmuje ono wyłącznie egzaminy kończące pewne fazy edukacji wymienione w art. 9 ustawy o systemie oświaty, potwierdzające zdobyte kwalifikacje zawodowe, np. kwalifikacje spawacza. Taka wykładnia przepisów jest jednoznaczna i potwierdza ją Ministerstwo Pracy. Aby uniknąć wątpliwości, należy uprzedzić pracowników, którzy rozpoczynają szkolenie nieuwzględnione w ustawie oświatowej, że nie jest to kurs, który daje uprawnienia do dodatkowego urlopu szkoleniowego w związku z podejściem pracownika do egzaminu kończącego ten kurs.

•  Czy pracownik, który podjął się podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych w trybie przewidzianym ustawą, ale nie podchodzi do egzaminu końcowego, ma także prawo do urlopu szkoleniowego?

– Nie. Aby otrzymać urlop szkoleniowy pracownik musi przystąpić do egzaminu, który potwierdza kwalifikacje zawodowe w rozumieniu ustawy o oświacie. W każdym przypadku warunkiem uzyskania prawa do urlopu jest przystąpienie do egzaminu końcowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•  Jeszcze bardziej kontrowersyjna jest kwestia 21-dniowych urlopów w związku z zakończaniem nauki na studiach podyplomowych. Czy pracodawcy powinni traktować takie przypadki jako obronę pracy dyplomowej?

– Kontrowersje związane z tym zagadnieniem wynikają stąd, że jedno z rozporządzeń do ustawy o systemie oświaty wskazuje, że studia podyplomowe mogą kończyć się przystąpieniem do egzaminu dyplomowego, a już w takim przypadku Kodeks pracy uprawnia do 21 dni urlopu. Jednak uważam, że przepisy tego rozporządzenia nie są spójne z pozostałymi regulacjami dotyczącymi szkolnictwa wyższego i z Kodeksem pracy, a zatem taki urlop nie powinien przysługiwać. Egzamin dyplomowy jest to egzamin, którego pozytywny wynik skutkuje uzyskaniem dyplomu. Natomiast studia podyplomowe kończą się jedynie uzyskaniem świadectwa, a nie dyplomu. Warto również zwrócić uwagę, że w pozostałych przypadkach urlop szkoleniowy w wymiarze do 21 dni przysługuje pracownikom jedynie w przypadku kończenia etapów edukacji, które skutkują uzyskaniem tytułu zawodowego. Osoba kończąca studia podyplomowe nie uzyskuje natomiast takiego tytułu. W praktyce studia podyplomowe są najczęściej krótkimi studiami, zazwyczaj 1-rocznymi. A zatem nieuzasadnione wydaje się udzielanie aż 21 dni urlopu szkoleniowego podczas takich studiów, zwłaszcza że zajęcia na tych studiach trwają niekiedy krócej.


REKLAMA

Warto też zauważyć, że wzory świadectw i dyplomów znacznie się od siebie różnią przede wszystkim tym, że dyplom skutkuje uzyskaniem kwalifikacji zawodowych, a świadectwo ukończenia – nie. Na formularzu dyplomu jest wyraźnie wskazane, jakie kwalifikacje zawodowe nabywa pracownik zdający egzamin.

Moim zdaniem, studia podyplomowe nie powinny uprawniać do 21-dniowego urlopu. Jednak w obecnym niespójnym stanie prawnym, pracodawcy – chcąc opłacić pracownikom studia podyplomowe – powinni liczyć się z tym, że pracownicy będą domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze 21 dni. Taką interpretację przepisów reprezentuje także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

•  A zatem, jak pracodawcy mają traktować studia MBA?

– Studia MBA to kategoria, która formalnie nie występuje jeszcze w naszym ustawodawstwie. W większości przypadków MBA to po prostu studia podyplomowe, które kończą się uzyskaniem świadectwa ich ukończenia. Wtedy urlop nie przysługuje.

Tak jak w przypadku studiów podyplomowych, studenci kończący studia MBA mogą w niektórych przypadkach przystępować także do tzw. egzaminu dyplomowego. Choć kwestia ta nie jest do końca przesądzona, to zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownikowi należy udzielić w takim przypadku 21 dni urlopu.

•  Czy wymiar udzielonego pracownikowi urlopu szkoleniowego wpływa na wysokość premii, np. tzw. trzynastek?

– Urlop szkoleniowy jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Należy więc go potraktować jak urlop wypoczynkowy czy okolicznościowy. A zatem premie regulaminowe płacone co miesiąc, czy co kwartał i niezależne od wyników pracy – ale od pozostawania pracownika w zatrudnieniu – powinny być normalnie wypłacone. Taką premią jest tzw. trzynastka. Nie można pracownikowi odmówić wypłaty tej premii tylko dlatego, że korzystał z urlopu szkoleniowego.

•  W jakiej sytuacji pracodawca nie może odmówić skierowania pracownika na kurs ponoszący kwalifikacje zawodowe?

– Pracodawca nie powinien odmówić skierowania pracownika na kurs ponoszący kwalifikacje zawodowe w sytuacji, kiedy brak skierowania byłby dla tego pracownika dyskryminujący ze względu na to, że inni pracownicy odbyli już taki kurs. Przykładowo: jeśli w dziale handlowym danej firmy pracuje 5 osób, a tylko 4 zostały skierowane na kurs ponoszący kwalifikacje zawodowe (zakładając, że w momencie zatrudniania wszystkie te osoby miały identyczne kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, stanowiska itd.), to wówczas takie działanie może zostać uznane za dyskryminujące, a pracodawca naraża się na roszczenia pracownika związane z dyskryminacją.

•  Co grozi pracodawcy za nieudzielenie pracownikowi urlopu szkoleniowego, który gwarantuje mu ustawa?

– Jeżeli pracownik zgłosi takie naruszenie lub Państwowa Inspekcja Pracy wykryje taki przypadek, pracodawca naraża się na karę grzywny. Ponadto, jeśli przewidziany ustawowo okres na przygotowanie się do egzaminu minie i pracownik przystąpi do egzaminu, to nie może on już wtedy żądać od pracodawcy udzielenia mu „zaległego” urlopu szkoleniowego w innym terminie. Jest to bowiem szczególny urlop mający służyć określonemu celowi, tj. nauce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA