reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop szkoleniowy nauczyciela

Urlop szkoleniowy nauczyciela

W związku z tym, że 10 kwietnia 2010 r. utraciło moc rozporządzenie z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.), to czy można nauczycielowi udzielić płatnego urlopu szkoleniowego w celu umożliwienia mu wzięcia udziału w szkoleniu z zakresu nauczanego przez niego przedmiotu? Jeśli tak, to jaka powinna być podstawa prawna do udzielenia takiego urlopu?

Jeżeli nauczyciel uczestniczy w szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje za zgodą pracodawcy, należy mu udzielić urlopu szkoleniowego w wymiarze nie wyższym niż 6 dni oraz zwolnienia z części lub całości dnia pracy na uczestnictwo w zajęciach.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r., który uznał art. 103 k.p. za niezgodny z Konstytucją RP, dokonano odpowiednich zmian w Kodeksie pracy w tym zakresie, a mianowicie wprowadzono do Kodeksu pracy nowe przepisy – art. 1031–1036. Przepisy te zawierają regulacje określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy w związku z dokształcaniem pracownika i weszły w życie 16 lipca 2010 r.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami pracownikowi, który podnosi swoje kwalifikacje, przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 lub 21 dni, a także zwolnienie z całości lub części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy. Natomiast zwolnienie z pracy przysługuje na czas niezbędny na punktualne przybycie pracownika na obowiązkowe zajęcia oraz na okres ich trwania. Pracodawca może ponadto przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie oraz koszty przejazdu i podręczników.

Regulacje zawarte w art. 1031–1036 k.p. różnicują świadczenia przysługujące pracownikom w zależności od tego, czy pracownik:

  • podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą czy
  • zdobywa lub uzupełnia wiedzę z własnej inicjatywy.
reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama