REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uprawnienia przysługują nauczycielom podnoszącym kwalifikacje?

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

REKLAMA

Nauczyciel, który otrzymał skierowanie od dyrektora placówki na dokształcanie, posiada z tego tytułu pewne uprawnienia. Przysługują mu m.in. płatny urlop szkoleniowy, płatne zwolnienie od pracy, zwrot kosztów przejazdu. Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny.

Sprawy dokształcania nauczycieli reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (dalej: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad). Akt ten precyzuje zasady pobierania nauki przez nauczycieli na studiach wyższych oraz w zakładach kształcenia nauczycieli.

Autopromocja

Skierowanie od dyrektora

Na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad nauczyciele podnoszą kwalifikacje zawodowe ze skierowaniem bądź bez skierowania dyrektora. Dyrektor udziela skierowania nauczycielowi ubiegającemu się o przyjęcie na studia w szkole wyższej, wyższej szkole zawodowej albo chcącemu uczęszczać do zakładów kształcenia nauczycieli, jeśli jest to zgodne z potrzebami szkoły. Uprawnienia nauczyciela, który zdobył takie skierowanie, są bardzo szerokie. Przysługują mu:

  • płatne zwolnienie od pracy na czas niezbędny do załatwienia formalności związanych z przyjęciem na studia (dotyczy to studiów w szkole wyższej i wyższej szkole zawodowej) i ze zdaniem egzaminu wstępnego – na jego wniosek w wymiarze łącznie do sześciu dni roboczych,
  • płatny urlop szkoleniowy w każdym roku studiów (dotyczy to studiów zaocznych i wieczorowych) na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów – w wymiarze 28 dni roboczych na studiach zaocznych i 21 dni roboczych na studiach wieczorowych oraz dodatkowo 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy magisterskiej/dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego/dyplomowego,
  • płatne zwolnienia od pracy na czas niezbędny do przystąpienia do egzaminu w systemie eksternistycznym oraz 10 dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej/dyplomowej dla nauczyciela studiującego w tym systemie,
  • dostosowanie rozkładu zajęć nauczyciela studiującego w systemie wieczorowym do rytmu zajęć w ramach nauki tak, aby nie przeszkadzało to w realizacji pensum,
  • obowiązkowy zwrot kosztów przejazdu na obligatoryjne zajęcia i egzaminy na studiach wyższych do miejscowości nauki, innej niż miejsce zamieszkania bądź pracy nauczyciela, oraz ryczałt na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia podczas obowiązkowych zajęć – według przepisów o podróżach służbowych na obszarze kraju,
  • możliwość ubiegania się o dofinansowanie całości lub części opłaty za naukę (czesnego za studia) i o dodatkowe płatne urlopy szkoleniowe.

Nauczycielowi rozpoczynającemu naukę w szkole wyższej, wyższej szkole zawodowej albo w zakładzie kształcenia nauczycieli bez skierowania, dyrektor może przyznać wymienione świadczenia i ulgi (np. płatny urlop szkoleniowy, pokrycie czesnego) w ramach posiadanych na ten cel środków finansowych.


Brak skierowania dyrektora

Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny. Udziela go dyrektor na jego wniosek pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku funkcjonowania szkoły.

Opisane zasady nie naruszają odrębnych przepisów przyznających pracownikom prawo do urlopu szkoleniowego, np. art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: Godziny ponadwymiarowe na urlopie szkoleniowym

Nauczycielka zatrudniona w publicznym gimnazjum podjęła studia wyższe w systemie wieczorowym na podstawie skierowania dyrektora szkoły. W ostatnim roku studiów korzystała z płatnego urlopu szkoleniowego, a w niektóre dni tego urlopu miała zaplanowane, zgodnie z arkuszem organizacyjnym, godziny ponadwymiarowe. Godziny ponadwymiarowe przypadające do realizacji w trakcie urlopu szkoleniowego traktujemy jak faktycznie przepracowane. Oznacza to, że zwiększą one wynagrodzenie należne z tytułu urlopu szkoleniowego. Jest to wyjątek od zasady, że za niezrealizowane z usprawiedliwionych powodów (np. choroba) godziny ponadwymiarowe nauczycielowi nie należy się wynagrodzenie (wyrok NSA w Warszawie z 3 marca 2008 r., sygn. akt I OSK 1873/07; www.biznes.inforlex.pl).

Tabela. Podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli

Uprawnienia nauczyciela uczącego się:

ze skierowaniem dyrektora

bez skierowania dyrektora

● płatne zwolnienie od pracy,

● płatny urlop szkoleniowy,

● płatne zwolnienie na przystąpienie do egzaminu,

● dostosowanie rozkładu zajęć nauczyciela do rytmu zajęć,

● zwrot kosztów przejazdu,

● możliwość ubiegania się o dofinansowanie.

● dyrektor może przyznać niektóre świadczenia w ramach posiadanych środków,

uczącemu przysługuje urlop bezpłatny.

Podstawa prawna

  • Art. 5, 17, 52, 53, 55, 943, 1031–1036 i 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 63, poz. 322.
  • Art. 68 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 219, poz. 1706.
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania – Dz.U. z 2001 r. nr 1, poz. 5.
  • Art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki – Dz.U. z 2003 r. nr 65, poz. 595; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA