REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uprawnienia przysługują nauczycielom podnoszącym kwalifikacje?

Renata Majewska
Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.
Nauczyciel, który otrzymał skierowanie od dyrektora placówki na dokształcanie, posiada z tego tytułu pewne uprawnienia. Przysługują mu m.in. płatny urlop szkoleniowy, płatne zwolnienie od pracy, zwrot kosztów przejazdu. Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny.

Sprawy dokształcania nauczycieli reguluje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (dalej: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad). Akt ten precyzuje zasady pobierania nauki przez nauczycieli na studiach wyższych oraz w zakładach kształcenia nauczycieli.

Skierowanie od dyrektora

Na podstawie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad nauczyciele podnoszą kwalifikacje zawodowe ze skierowaniem bądź bez skierowania dyrektora. Dyrektor udziela skierowania nauczycielowi ubiegającemu się o przyjęcie na studia w szkole wyższej, wyższej szkole zawodowej albo chcącemu uczęszczać do zakładów kształcenia nauczycieli, jeśli jest to zgodne z potrzebami szkoły. Uprawnienia nauczyciela, który zdobył takie skierowanie, są bardzo szerokie. Przysługują mu:

  • płatne zwolnienie od pracy na czas niezbędny do załatwienia formalności związanych z przyjęciem na studia (dotyczy to studiów w szkole wyższej i wyższej szkole zawodowej) i ze zdaniem egzaminu wstępnego – na jego wniosek w wymiarze łącznie do sześciu dni roboczych,
  • płatny urlop szkoleniowy w każdym roku studiów (dotyczy to studiów zaocznych i wieczorowych) na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów – w wymiarze 28 dni roboczych na studiach zaocznych i 21 dni roboczych na studiach wieczorowych oraz dodatkowo 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy magisterskiej/dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego/dyplomowego,
  • płatne zwolnienia od pracy na czas niezbędny do przystąpienia do egzaminu w systemie eksternistycznym oraz 10 dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy magisterskiej/dyplomowej dla nauczyciela studiującego w tym systemie,
  • dostosowanie rozkładu zajęć nauczyciela studiującego w systemie wieczorowym do rytmu zajęć w ramach nauki tak, aby nie przeszkadzało to w realizacji pensum,
  • obowiązkowy zwrot kosztów przejazdu na obligatoryjne zajęcia i egzaminy na studiach wyższych do miejscowości nauki, innej niż miejsce zamieszkania bądź pracy nauczyciela, oraz ryczałt na pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia podczas obowiązkowych zajęć – według przepisów o podróżach służbowych na obszarze kraju,
  • możliwość ubiegania się o dofinansowanie całości lub części opłaty za naukę (czesnego za studia) i o dodatkowe płatne urlopy szkoleniowe.

Nauczycielowi rozpoczynającemu naukę w szkole wyższej, wyższej szkole zawodowej albo w zakładzie kształcenia nauczycieli bez skierowania, dyrektor może przyznać wymienione świadczenia i ulgi (np. płatny urlop szkoleniowy, pokrycie czesnego) w ramach posiadanych na ten cel środków finansowych.


Brak skierowania dyrektora

Nauczyciel uczący się bez skierowania może liczyć jedynie na urlop bezpłatny. Udziela go dyrektor na jego wniosek pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku funkcjonowania szkoły.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Opisane zasady nie naruszają odrębnych przepisów przyznających pracownikom prawo do urlopu szkoleniowego, np. art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: Godziny ponadwymiarowe na urlopie szkoleniowym

Nauczycielka zatrudniona w publicznym gimnazjum podjęła studia wyższe w systemie wieczorowym na podstawie skierowania dyrektora szkoły. W ostatnim roku studiów korzystała z płatnego urlopu szkoleniowego, a w niektóre dni tego urlopu miała zaplanowane, zgodnie z arkuszem organizacyjnym, godziny ponadwymiarowe. Godziny ponadwymiarowe przypadające do realizacji w trakcie urlopu szkoleniowego traktujemy jak faktycznie przepracowane. Oznacza to, że zwiększą one wynagrodzenie należne z tytułu urlopu szkoleniowego. Jest to wyjątek od zasady, że za niezrealizowane z usprawiedliwionych powodów (np. choroba) godziny ponadwymiarowe nauczycielowi nie należy się wynagrodzenie (wyrok NSA w Warszawie z 3 marca 2008 r., sygn. akt I OSK 1873/07; www.biznes.inforlex.pl).

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Tabela. Podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli

Uprawnienia nauczyciela uczącego się:

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

ze skierowaniem dyrektora

bez skierowania dyrektora

● płatne zwolnienie od pracy,

● płatny urlop szkoleniowy,

● płatne zwolnienie na przystąpienie do egzaminu,

● dostosowanie rozkładu zajęć nauczyciela do rytmu zajęć,

zwrot kosztów przejazdu,

● możliwość ubiegania się o dofinansowanie.

● dyrektor może przyznać niektóre świadczenia w ramach posiadanych środków,

uczącemu przysługuje urlop bezpłatny.

Podstawa prawna

  • Art. 5, 17, 52, 53, 55, 943, 1031–1036 i 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 63, poz. 322.
  • Art. 68 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 219, poz. 1706.
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania – Dz.U. z 2001 r. nr 1, poz. 5.
  • Art. 23 ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki – Dz.U. z 2003 r. nr 65, poz. 595; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Bożena
    2022-12-23 10:52:40
    Każdy nauczyciel zdaje sobie sprawę, że po jakimś czasie niezbędne jest podwyższenie kwalifikacji. Ja przez 3 lata nauczałam jedynie biologii, ale przyszedł moment że zwolniło się miejsce na nauczanie geografii i fizyki. Stwierdziłam, że to świetna opcja. Dyrekcja szkoły była zadowolona że chce się dokształcać i dzięki temu nie musi szukać nowego pracownika. Zapisałam się na studia podyplomowe na WSKZ na nauczanie fizyki oraz geografii. Aktualnie już skończyłam studia i nauczam nowych przedmiotów.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mutligeneracje na rynku pracy. Czego potrzebują?

Czego potrzebują mutligeneracje na rynku pracy? 6 na 10 zgodnie twierdzi, że stabilnego zatrudnienia.

Jak powinno wyglądać CV w Polsce?

Szukając pracy, musisz być przygotowany, że zostaniesz poproszony o dostarczenie Curriculum Vitae. Jest to obowiązkowy dokument w procesie rekrutacji. Dzięki niemu, pracodawca ma możliwość wstępnego przyjrzenia się sylwetkom kandydatów na stanowisko pracy, bez konieczności osobistego spotkania.

RPO: W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy, które powodują dyskryminację

W mentalności pracodawców funkcjonują stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, czy cudzoziemców – wskazał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podczas debaty eksperckiej poprzedzającej III Kongres ESG. RPO uwagę, że osoby te mają często trudności ze znalezieniem pracy, mimo wyższego wykształcenia.

Praca zdalna znacząco zmniejsza ślad węglowy, ale tylko w określonych warunkach

Pracownicy zdalni mogą zostawiać aż o 54 proc. mniejszy ślad węglowy niż osoby pracujące stacjonarnie, jednak tylko przy spełnieniu pewnych warunków - informuje „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Kluczowe są ich prywatne wybory dotyczące stylu życia i organizacja pracy.

REKLAMA

Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!

Odjechane wyjazdy integracyjne – klucz do zgranego i efektywnego zespołu

W obliczu narastających wyzwań konkurencyjnych i szybkiego tempa zmian nowoczesne przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, jak ważne jest budowanie zespołów pracowników, które są w stanie skutecznie współpracować i dążyć do osiągnięcia wspólnych celów. Wyjazdy integracyjne stanowią jedną z nieocenionych metod kształtowania więzi między pracownikami. Ich organizacja weszła na inny poziom, gdzie ważne są kreatywne pomysły zabaw i sposoby na budowanie więzi w zespole. 

Workation czyli pracowakacje. Sposób na przedłużenie wakacji?

Jesień, nawet jeśli przysłowiowo złota, jest początkiem mało przyjaznej części roku. Krótkie dni, brak słońca, deszcz, chłód... Dla wielu osób jest to trudny okres, w czasie którego zmagają się z brakiem energii do pracy. Na szczęście mogą to zmienić, decydując się na pracowakacje. 

Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

REKLAMA

Przemoc seksualna w miejscu pracy

Przemoc seksualna w miejscu pracy to poważne naruszenie praw pracowniczych oraz zagrożenie ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Jest to problem o rosnącym znaczeniu, który wymaga szczególnej uwagi ze strony pracodawców i społeczeństwa. 

Jak pokolenie Z buduje swoje kariery. Badanie Pracuj.pl

Dwadzieścia siedem procent przedstawicieli pokolenia Z zmieniło pracę w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W silver generation takiej zmiany dokonało tylko 2% respondentów. W ciągu ostatniego roku wśród najstarszej aktywnej zawodowo grupy wynik ten osiąga 7%, a wśród najmłodszej aż 62%. Jak wynika z badania Pracuj.pl, generacja Z pod kątem mobilności zawodowej znacznie przewyższa wszystkie pozostałe grupy wiekowe. Czy to oznacza, że na rynek wchodzą niepewni pracownicy? 

REKLAMA