reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w przygotowaniu zawodowym młodocianych

Zmiany w przygotowaniu zawodowym młodocianych

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 2012 r. poz. 980)

Ze względu na to, że ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty w brzmieniu, jakie obowiązuje od 1 września 2012 r., wprowadziła ujednolicony 3-letni cykl kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych dla wszystkich zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zrezygnowano z określania minimalnego 24-miesięcznego okresu trwania nauki zawodu.

Nieużywane już w przepisach oświatowych określenia „wykwalifikowany robotnik” i „przyuczony robotnik” zastąpiono sformułowaniami „wykwalifikowany pracownik” i „przyuczony pracownik”. Zamiast pojęcia „zawód pokrewny” wprowadzono „zawód zbliżony”.

Ponadto do zmienionych przepisów oświatowych dostosowano używane w rozporządzeniu nazewnictwo i pojęcia dotyczące obowiązku realizacji programu nauczania przez pracodawcę zatrudniającego młodocianego w celu nauki zawodu.

Uwzględniono również zmiany w dotychczasowym systemie egzaminów zarówno przeprowadzanych w trakcie nauki zawodu młodocianych – uczniów zasadniczych szkół zawodowych, organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, jak i do egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika przeprowadzanych dla młodocianych zatrudnionych u pracodawców będących rzemieślnikami i organizowanych przez izby rzemieślnicze.

Doprecyzowano, że młodociany ma możliwość kontynuowania przerwanej nauki zawodu (z zaliczeniem do czasu jej trwania okresu nauki odbytej przed przerwaniem) zarówno u dotychczasowego, jak i u innego pracodawcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama