Zmiany w przygotowaniu zawodowym młodocianych
REKLAMA
Ze względu na to, że ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty w brzmieniu, jakie obowiązuje od 1 września 2012 r., wprowadziła ujednolicony 3-letni cykl kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych dla wszystkich zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, zrezygnowano z określania minimalnego 24-miesięcznego okresu trwania nauki zawodu.
REKLAMA
Nieużywane już w przepisach oświatowych określenia „wykwalifikowany robotnik” i „przyuczony robotnik” zastąpiono sformułowaniami „wykwalifikowany pracownik” i „przyuczony pracownik”. Zamiast pojęcia „zawód pokrewny” wprowadzono „zawód zbliżony”.
Ponadto do zmienionych przepisów oświatowych dostosowano używane w rozporządzeniu nazewnictwo i pojęcia dotyczące obowiązku realizacji programu nauczania przez pracodawcę zatrudniającego młodocianego w celu nauki zawodu.
Uwzględniono również zmiany w dotychczasowym systemie egzaminów zarówno przeprowadzanych w trakcie nauki zawodu młodocianych – uczniów zasadniczych szkół zawodowych, organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, jak i do egzaminów kwalifikacyjnych na tytuł czeladnika przeprowadzanych dla młodocianych zatrudnionych u pracodawców będących rzemieślnikami i organizowanych przez izby rzemieślnicze.
Doprecyzowano, że młodociany ma możliwość kontynuowania przerwanej nauki zawodu (z zaliczeniem do czasu jej trwania okresu nauki odbytej przed przerwaniem) zarówno u dotychczasowego, jak i u innego pracodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat