reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Sztuka rozwoju

Sztuka rozwoju

Każdy pracownik, niezależnie od wieku i doświadczenia, może wnieść do organizacji coś unikalnego, co pozwoli na jej rozwój i wzrost. Na przestrzeni rozwoju kariery każda osoba wymaga jednak innych zabiegów, aby mogła zwiększać swoją efektywność i zaangażowanie w organizację. Wiedza na temat etapu rozwoju kariery i oczekiwań pracownika wydaje się zatem kluczowa dla powodzenia zarządzania ludźmi w organizacji i wzrostu konkurencyjności na rynku.

Nie jest sztuką wyszkolić pracownika. Sztuką jest pozwolić mu się rozwijać i wspólnie cieszyć się długofalowymi zyskami – jego i organizacji. Bo rozwój zawodowy, tak jak rozwój osobisty – jest procesem, który może trwać całe życie. Nierozłączność rozwoju osobistego i zawodowego powoduje, że rozwój kariery to także kształtowanie się postaw, wartości, motywacji i zainteresowań, a nie tylko kompetencji zawodowych. Tylko rozpatrując rozwój zawodowy z perspektywy holistycznej, jako projekt, w którym stawia się cele, planuje rozwój zasobów i zarządza zdobytą wiedzą, można mówić o efektywnym wykorzystaniu możliwości pracowników na każdym etapie kariery. Niezależnie od tego, czy ten rozwój wiąże się z pionową strukturą organizacji, czy rozwojem umiejętności specjalistycznych.

Fazy rozwoju kariery zawodowej

Badacze i specjaliści zajmujący się planowaniem rozwoju kariery wyróżniają charakterystyczne fazy, które są powiązane z wiekiem i rozwojem życia osobistego człowieka. Ta wiedza pozwala na uświadomienie szans i zagrożeń każdego stadium, czynników przewagi konkurencyjnej, możliwości efektywnego rozwoju i efektywnego wykorzystania umiejętności. Należy pamiętać, że poszczególne etapy nie muszą przebiegać liniowo. Wpływ rozwoju życia osobistego na karierę może powodować dłuższe pozostawanie w jednej fazie lub konieczność powrotu do poprzedniego etapu. Coraz popularniejszy projektowy charakter pracy czy freelancing powodują, że indywidualne różnice w przebiegu kariery mogą być znaczne. Nadal jednak charakterystyczne dla danej fazy oczekiwania i zadania pozwalają na określenie najbardziej efektywnych działań rozwojowych i wykorzystanie pełni potencjału pracowniczego.

Faza eksploracji i poszukiwań

Według specjalistów pierwszy ważny etap rozwoju zawodowego może zacząć się już w 15. roku życia i przeciętnie trwa do 24. roku życia. To moment określania kierunku rozwoju zawodowego oraz podejmowania pierwszych kroków w kierunku planowania kariery – wyboru studiów, szkoły, pierwszych stażów czy praktyk. Prawdopodobnie podejmowane aktywności zawodowe mają charakter badawczy, sprawdzający, czy na pewno taki kierunek rozwoju zawodowego jest odpowiedni. To etap, w którym traktowana marginalnie praca zaczyna mieć większe znaczenie. Często osoby w tej fazie potrzebują pomocy w określaniu własnych możliwości i działań, jakie muszą podjąć, aby móc skutecznie funkcjonować w wybranym zawodzie.

Korzyści dla organizacji

Osoby w fazie poszukiwań bardzo szybko się uczą i są zaangażowane w obowiązki, widząc w nich możliwość zdobycia nowych doświadczeń. Są bardziej skłonne godzić się na nienormowany czas pracy, duże obciążenie obowiązkami i poświęcenie życia osobistego na rzecz nowych doświadczeń zawodowych. Nawet, jeżeli odkryją, że chcą iść w innym kierunku, przez czas wykonywania obowiązków będą w pełni zaangażowane.

Jak dbać o pracownika w fazie poszukiwań?

Mając w organizacji osoby w tej fazie rozwoju, warto zadbać o szczegółowe wprowadzanie pracownika w nowe obowiązki. Wszelkie szkolenia wprowadzające i stanowiskowe są dla osoby badanej niezmiernie ważne, ponieważ nie posiada ona doświadczeń, do których może się odnieść. Indywidualna opieka starszego stażem pracownika to również dobra inwestycja – poczucie bezpieczeństwa pozwoli młodemu pracownikowi na szybsze objęcie nowych obowiązków. Inwestując w osoby w tej fazie, należy równoważyć opiekę i samodzielność, tak aby młody pracownik nauczył się brać odpowiedzialność za swoje działania, a jednocześnie miał zapewnione informacje zwrotne i wsparcie w rozwoju. Rozwijanie młodych pracowników zgodnie z ich potrzebami zwiększa szansę na zatrzymanie obiecujących osób w firmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama