reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Raport "Młodzi 2011" - niezbędne doradztwo zawodowe, elastyczne formy zatrudnienia

Raport "Młodzi 2011" - niezbędne doradztwo zawodowe, elastyczne formy zatrudnienia

Wczesne doradztwo zawodowe, systemy stypendialne o prostej formule, elastyczność form zatrudnienia, lepsze warunki dla pracowników sezonowych - m.in. takie rekomendacje raportu "Młodzi 2011" przedstawił w poniedziałek, 29 sierpnia, minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Raport "Młodzi 2011" powstał w wyniku prac interdyscyplinarnego zespołu pod kierunkiem Boniego, jego autorką jest prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Szafraniec. Zawiera analizę młodego pokolenia w obszarach aspiracji i oczekiwań, demografii, edukacji i rynku pracy, a także rekomendacje działań i wskazania dla polityk publicznych.

W raporcie uznano za niezbędne umożliwienie zdobywania kompetencji cyfrowych w szkołach, stworzenie dobrego doradztwa zawodowego w gimnazjach i unowocześnienie szkolnictwa zawodowego. Zaznaczono, że ważna jest poprawa efektywności i jakości studiów, rozwój systemów stypendialnych o prostej formule, a także stypendiów dla wybitnie zdolnych tak, by mogli studiować także na uznanych uczelniach zagranicznych, stypendiów dla doktorantów i postdoktorantów.

Będzie pakiet ułatwiający młodym start zawodowy i stabilizację zatrudnienia >>

Podkreślono, że istotą reform edukacyjnych jest zmniejszenie różnic terytorialnych, jeśli chodzi o dostęp do wysokiej jakości edukacji.

Zaznaczono, że Programy Aktywnej Polityki Rynku Pracy finansowane z Funduszu Pracy powinny być uelastycznione, by można było zatrudniać absolwentów w samorządach przy realizacji projektów zadaniowych czy studentów oraz uczniów w okresach specjalistycznych praktyk zawodowych.

Kolejna rekomendacja mówi o konieczności wzmocnienia warunków prawnych, by zatrudnienie sezonowe mogło być powtarzalne, traktowane jako element stabilności - miałoby to zwiększyć wiarygodność pracownika u kredytobiorcy.

Zatrudnienie pracownika w firmie zwykle po znajomości >>

W raporcie zarekomendowano także zwiększenie elastyczności wymogów dotyczących telepracy, stworzenie modelu promocji przedsiębiorczości innowacyjnej, stworzenie warunków dla zagwarantowania odpowiedniego ubezpieczenia społecznego osobom zatrudnionym w nietypowych formach.

Zarekomendowano także promocję równego traktowania kobiet i mężczyzn, upowszechnianie nowych wzorców zatrudniania i rozwoju kobiet pracowników - bardziej dostosowane do zmienności cyklu życia rodziny. Zalecono promocję form elastycznego łączenia pracy zawodowej z pełnieniem funkcji opiekuńczych. Zaznaczono, że powinno to dotyczyć m.in. zmian w Kodeksie pracy.

Raport rekomenduje także zwiększenie dostępności opieki nad dziećmi do lat trzech, upowszechnienie edukacji przedszkolnej do poziomu co najmniej 90 proc. w każdym roczniku. Zarekomendowano także wypracowanie nowego modelu wsparcia opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach.

Matka z małym dzieckiem ma małe szanse na znalezienie pracy >>

W dokumencie wskazano na potrzebę większego wsparcia rodzin poprzez ulgi podatkowe w większej skali na dzieci - od trzeciego w rodzinie. Ma to doprowadzić do wzrostu dzietności.

"Rozwijać promocje zmian kulturowych i mentalnych, by rosła akceptacja dla rozwiązań wspierających dzieci i związki osób wychowujących dzieci, bez względu na stronę formalną relacji między partnerami" - to kolejna z rekomendacji zawartych w raporcie.

Kolejna z rekomendacji odnosi się do poprawy warunków mieszkaniowych młodych ludzi. Zaproponowano przygotowanie nowego programu, w wyniku którego ma pojawić się lepsza oferta mieszkań na wynajem. Jednym z celów i zadań programu ma być też udostępnianie długoterminowych kredytów młodym klientom.

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwenta >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama