| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy firma może dopłacać do kolejnego semestru studiów

Czy firma może dopłacać do kolejnego semestru studiów

Jedna z pracownic w naszej firmie rozpoczęła drugi semestr studiów podyplomowych. Czy pracodawca może pokrywać koszty dalszej nauki pracownicy? W jakim trybie należy przyznać pracownikowi dopłatę? Czy od otrzymanej dopłaty pracownik musi odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczkę na podatek dochodowy?

Tak, pracodawca może pokryć koszty podnoszenia kwalifikacji pracowników. Pracownikowi, oprócz zwolnienia z części dnia pracy i prawa do urlopu szkoleniowego, pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, takie jak pokrycie w całości lub części opłaty za studia. Odbywa się to na podstawie umowy. Otrzymane świadczenia zwolnione są ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy kodeksu pracy przyznały pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach szkolnych prawo do urlopu szkoleniowego oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe pracodawca może również przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie (czesne za studia, opłaty za kurs), przejazdy (na uczelnię lub do szkoły), koszt podręczników i innych pomocy naukowych i ewentualne zakwaterowanie. Przyznanie świadczeń dodatkowych następuje w formie umowy, którą pracodawca zawiera z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe. Umowę zawiera się w formie pisemnej i określa w niej wzajemne prawa oraz obowiązki stron. Pracownik powinien wiedzieć, do jakich świadczeń i w jakiej wysokości ma prawo oraz co powinien zrobić, aby je uzyskać.

Poniesione przez pracodawcę koszty pracownik będzie zobowiązany zwrócić, jeżeli nie wywiąże się z warunków umowy. Pracownik nie będzie natomiast musiał zwracać wynagrodzenia za czas zwolnień od pracy czy urlopów szkoleniowych, jeżeli takie zostały mu udzielone. Obowiązek zwrotu kosztów dotyczy jedynie wydatków poniesionych z tytułu dodatkowych świadczeń, które pracodawca zobowiązał się pokryć, chociaż nie musiał. Wartość dodatkowych świadczeń przyznanych przez pracodawcę pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe jest w całości wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podstawa prawna

  • Art. 1031–1036 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 254, poz. 1700.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »