reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego

Czy rozwiązanie umowy o pracę pozbawia pracownika prawa do urlopu szkoleniowego

Rozwiązaliśmy umowę o pracę z pracownicą, z którą zawarliśmy umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy. Nie rozwiązaliśmy jednak umowy szkoleniowej, która według byłej pracownicy nadal trwa. Umowa szkoleniowa nie zawierała postanowień dotyczących jej rozwiązania i byliśmy przekonani, że rozwiązuje się ona automatycznie w chwili ustania stosunku pracy. Była pracownica domaga się od nas udzielenia płatnego urlopu szkoleniowego już po ustaniu zatrudnienia oraz dalszego finansowania nauki. Czy ma rację?

Nie mają Państwo obowiązku udzielenia urlopu szkoleniowego byłej pracownicy oraz dalszego finansowania jej nauki. W takim przypadku należy uznać, że w razie braku innych postanowień umowa szkoleniowa rozwiązuje się z dniem zakończenia stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, który podpisał z pracodawcą umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy, przysługują płatne urlopy szkoleniowe w wymiarze:

  • 6 dni roboczych – dla przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni roboczych – dla przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni roboczych – dla przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni roboczych w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (art. 1032 § 1 Kodeksu pracy).

Urlop szkoleniowy nie należy się pracownikowi już po rozwiązaniu z nim stosunku pracy, bez względu na to, z czyjej inicjatywy doszło do zakończenia zatrudnienia. Taki urlop jest rodzajem usprawiedliwionej nieobecności w pracy i dlatego nie mogą z niego korzystać osoby, których stosunek pracy został rozwiązany. Udzielenie urlopu szkoleniowego byłoby w tej sytuacji niecelowe. Przepisy nie przewidują też żadnej rekompensaty finansowej z tego tytułu (np. ekwiwalentu pieniężnego) dla pracownika uczącego się za zgodą pracodawcy, jeżeli zatrudniony nie zdążył wykorzystać urlopu szkoleniowego przed rozwiązaniem stosunku pracy.

Prawa do ekwiwalentu za urlop szkoleniowy pracownicy nie mają również wtedy, gdy:

  • termin egzaminu uprawniającego do urlopu szkoleniowego przypada po zakończeniu stosunku pracy,
  • przed rozwiązaniem stosunku pracy zatrudniony wykorzystał urlop szkoleniowy tylko w części.

W opisanej sytuacji nie muszą Państwo ani udzielać urlopu szkoleniowego byłej pracownicy, ani tym bardziej wypłacać jej wynagrodzenia za ten urlop. To samo dotyczy dalszego finansowania nauki.

Wyjątkiem byłaby sytuacja, w której strony zastrzegłyby w treści umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, że przez pewien czas po ustaniu stosunku pracy pracodawca będzie zapewniał pracownikowi szkoleniowe świadczenia pieniężne (urlop szkoleniowy, dofinansowanie nauki). Należy jednak zastrzec, że nie byłoby to wynagrodzenie za urlop szkoleniowy w rozumieniu przepisów prawa pracy.

WAŻNE!

Jeżeli umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych zawarta z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy nie stanowi inaczej, po ustaniu zatrudnienia pracownik nie ma prawa do urlopu szkoleniowego ani do dofinansowania nauki.

W razie braku w umowie szkoleniowej zapisów dotyczących jej rozwiązania należy uznać, że taka umowa rozwiązuje się automatycznie w momencie ustania stosunku pracy. Umowy szkoleniowe od czasu wejścia w życie nowych przepisów o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą (art. 1031–1036 Kodeksu pracy) mają wyraźnie prawno-pracowniczy charakter. Oznacza to, że umowa szkoleniowa wiąże pracownika i pracodawcę. Skoro po ustaniu stosunku pracy nie ma już stron umowy, przestaje obowiązywać również umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych zawarta z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

Podstawa prawna

  • art. 1031–1036 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama