REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatki do wynagrodzenia, Renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o świadczenia polskie i amerykańskie

Wniosek o emeryturę lub rentę zgłoszony w instytucji ubezpieczeniowej jednego państwa – strony umowy uruchamia postępowanie o przyznanie odpowiednich świadczeń w instytucji ubezpieczeniowej drugiego państwa – strony umowy.

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik, który jest zatrudniony w naszym urzędzie gminy, chorował przez 182 dni. Obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednym z dodatków, który otrzymują zatrudnieni u nas pracownicy, jest dodatek stażowy. Czy wliczyć go do podstawy świadczenia rehabilitacyjnego, czy wypłacać dodatek pracownikowi w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego?

Kodeksowe dodatki do wynagrodzenia

Pracownik za swoją prace otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie. Dodatki do wynagrodzeń stanowią często dużą cześć wynagrodzenia. Niektóre z nich pracodawca musi obowiązkowo wypłacać pracownikowi.

Czy dofinansowanie do wypoczynku z zfśs podlega zajęciu komorniczemu

Jednemu z naszych pracowników komornik zajął wynagrodzenie z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. W czerwcu br. pracownik w związku z planowanym urlopem wypoczynkowym otrzyma ze środków zfśs dofinansowanie do wypoczynku w kwocie 650 zł. Czy dofinansowanie będzie podlegać egzekucji komorniczej? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

REKLAMA

Dorabianie na emeryturze pomostowej

Spełniam warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej, mimo to nadal chciałbym pracować. Czy jest możliwe pobieranie tego świadczenia i zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku?

Nieobowiązkowe dodatki do wynagrodzenia

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi co miesiąc wynagrodzenie. W określonych sytuacjach pracownikowi przysługują dodatki wskazane w przepisach prawa pracy. Pracodawca może sam zdecydować o wypłacie innych dodatków.

Polsko - Amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym

Zakres przedmiotowy polsko-amerykańskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym odnosi się do emerytur i rent. Umowa nie obejmuje swoim zasięgiem świadczeń krótkoterminowych, czyli np. zasiłków z tytułu choroby.

Obliczanie dodatków za nadgodziny

Dodatek za pracę nadliczbową powinien być obliczany co do zasady od kwoty wynagrodzenia wynikającej ze stawki osobistego zaszeregowania, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny - jeżeli został przyznany.

REKLAMA

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy w szkole 69 osób. Jesteśmy szkołą rządową. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień br. pracownikowi (głównemu księgowemu), który do końca 2008 r. otrzymywał oprócz wynagrodzenia zasadniczego dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, premię regulaminową oraz dodatek za prowadzenie księgowości PKZP? Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w 2008 r. nie wchodził dodatek za staż pracy i dodatek za prowadzenie księgowości PKZP. Od 1 stycznia 2009 r. zostały zmienione zasady wynagradzania obowiązujące w szkole. Obecnie pracownik otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe, tzn. wszystkie przysługujące dodatki służbowe oraz premia zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy obliczając wynagrodzenie za czas choroby w 2009 r. do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie od stycznia br., czy również z poprzedniego roku?

Czy przedsiębiorcy pobierającemu rentę rodzinną przysługuje zasiłek chorobowy

Prowadzę działalność gospodarczą i od 2 marca 2009 r. nieprzerwanie jestem na zasiłku chorobowym. 10 kwietnia 2009 r. złożyłam w ZUS wniosek o rentę rodzinną po mężu, którą do tej pory pobierała córka. Utraciła do niej prawo, ponieważ w kwietniu 2009 r. skończyła studia. Jako wdowa mam prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli w ciągu 5 lat od zaprzestania pobierania renty przez dziecko będę niezdolna do pracy. Czy po uzyskaniu prawa do renty będę miała prawo do zasiłku chorobowego?

Czy inwalida wojenny, który mieszka w Unii Europejskiej, ma prawo do renty wypłacanej przez ZUS

Mój dziadek mieszka na stałe w Holandii. W latach 90. ubiegał się w ZUS o rentę dla inwalidy wojennego. Ma orzeczenie, że jego inwalidztwo ma związek z działalnością partyzancką w czasie II wojny światowej, jednak ZUS odmówił mu renty ze względu na to, że nie mieszka w Polsce. Była to jedyna przyczyna odmowy. Uważaliśmy, że decyzja ZUS jest niesłuszna, jednak dziadek nie odwołał się do sądu. Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 29 maja 2008 r. ma w jego przypadku zastosowanie? Czy teraz dziadek może ponownie wystąpić o wypłatę renty?

Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych

Jestem kierownikiem biura w gminie. Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta wykonywał w środę pracę poza normalnymi godzinami funkcjonowania urzędu. Były to jednocześnie jego godziny nadliczbowe. Teraz wystąpił o wypłatę dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Czy mogę mu wypłacić taki dodatek?

Dodatek za zdrowie

Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”.

Kiedy ZUS do podstawy wymiaru przyjmie minimalne wynagrodzenie za pracę

Były pracownik naszej firmy kończy w marcu wiek emerytalny 65 lat. Zwrócił się do nas o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu Rp-7. Pracował w naszym zakładzie od 1993 r. do 1998 r., z czego w latach 1993-1994 i 1998 r. świadczył pracę na 1/4 etatu i osiągał zarobki niższe od obowiązującego ówcześnie minimalnego wynagrodzenia. W pozostałym okresie pracował na pełny etat. Wystawiliśmy zaświadczenie o zarobkach jedynie za okres od 1993 r. do 1996 r., gdyż dokumentacja płacowa za lata 1997-1998 uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Czy ZUS uwzględni wynagrodzenie minimalne w latach 1997-1998? Czy za lata 1993-1994 ZUS podwyższy wynagrodzenie do wysokości minimalnego wynagrodzenia?

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych

Od 1 kwietnia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące zasady wynagradzania pracowników samorządowych. W zależności od podstawy zatrudnienia (na podstawie wyboru, powołania, umowy o pracę) pracowników tych obejmują różne zasady wynagradzania.

Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie urlopowe

W naszym zakładzie pracy mamy problem z zasadami ustalania wynagrodzenia urlopowego. Jak powinnam postąpić w przypadku, gdy pracownik np. w lutym 2009 r. (taka sama sytuacja wystąpi również w maju 2009 r.) pracuje po 12 godzin przez 12 dni oraz po 8 godz. przez 2 dni? Razem przepracował w lutym faktycznie 14 dni (160 godz.). Czy aby ustalić wynagrodzenie urlopowe, wynagrodzenie pracownika z lutego powinnam podzielić przez 14 dni, czyli tyle, ile dni przepracował w lutym, czy podzielić przez 20 dni, czyli liczbę dni przypadających do przepracowania w lutym?

Wynagradzanie urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury

Pracownikom sądów i prokuratury oprócz normalnego wynagrodzenia przysługują także dodatki, m.in. funkcyjny, stażowy oraz nocny.

Jakie są, w zakresie emerytur i rent, skutki umowy między Polską a USA o zabezpieczeniu społecznym

Od 1 marca 2009 r. obowiązuje umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym. Umowa reguluje sytuację osób, które ubiegają się o emeryturę lub rentę i podlegały ubezpieczeniom społecznym w obu krajach.

Czy ZUS może ustalić wynagrodzenie emeryta na podstawie zeznań świadków

W 1992 r. ZUS przyznał mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru świadczenia była ustalona z 3 kolejnych lat kalendarzowych (1987-1989). W maju 2008 r. ukończyłem 65 lat i ZUS z urzędu zamienił mi rentę na emeryturę. Do obliczenia emerytury z urzędu ZUS przyjął podstawę wymiaru renty. Po otrzymaniu decyzji z ZUS przedstawiłem zarobki z lat 1980-1990. Nigdzie nie mogę odnaleźć dokumentacji potwierdzającej wysokość osiąganych przeze mnie zarobków w latach 1971-1979. Na tej podstawie ZUS do ustalenia wysokości podstawy wymiaru emerytury przyjął zarobki z 20 lat kalendarzowych. Za część tych lat ZUS przyjął wynagrodzenie zerowe. Dlaczego ZUS nie ustalił podstawy wymiaru emerytury z 10 kolejnych lat kalendarzowych przypadających przed przyznaniem renty, tj. z okresu 1980-1989? Do wniosku dołączyłem oświadczenie kolegi, który pracował ze mną w tym okresie na takim samym stanowisku pracy. Nie chcę, aby ZUS przyjął wynagrodzenie minimalne, bo uważam że zostanę skrzywdzony. W tym okresie zarabiałem znacznie więcej niż minimum.

Czy musi istnieć związek między śmiercią rencisty a chorobą zawodową, aby uzyskać prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego

Prawo do renty rodzinnej z ubezpieczenia wypadkowego po zmarłym renciście może przysługiwać tylko w przypadku, gdy zostanie wykazane, że choroba zawodowa była co najmniej współprzyczyną zgonu (wyrok Sądu Najwyższego z 4 lutego 2009 r., II UK 249/08).

Zagraniczne transfery pracowników

Decyzja firmy o oddelegowaniu pracownika do pracy w innym kraju może być podyktowana potrzebą biznesową, wymogami korporacyjnymi, czy też chęcią wysłania zatrudnionego, by zdobył niezbędną wiedzę i doświadczenie na gruncie międzynarodowym. W jaki sposób efektywnie zarządzać takimi pracownikami? Jaką formę prawną może mieć wykonywanie pracy za granicą? Jakie świadczenia można zaproponować pracownikom na czas oddelegowania?

Dodatek za niepalenie

Pracodawcy mogą przyznawać swoim pracownikom dodatki do wynagrodzenia. Jednym z takich dodatków może być dodatek za niepalenie papierosów w miejscu pracy.

Jakie składki ZUS i podatek należy zapłacić za bony dla pracowników

Pracodawca ma wiele okazji do wręczania pracownikowi prezentu. Formy, w jakich pracodawcy obdarowują swoich pracowników, bywają bardzo różne, jednak większość decyduje się na zakup bonów towarowych.

Dodatek za rozłąkę

Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia. Jednym z nich jest dodatek za rozłąkę.

Czy można potrącić z wynagrodzenia pracownika nienależnie wypłacony dodatek bez jego zgody

Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku sekretarki. W styczniu br. będę miała 5-letni okres zatrudnienia i z tego tytułu gmina powinna wypłacić mi dodatek stażowy. Dodatek ten otrzymałam już w listopadzie i w grudniu ubiegłego roku, gdyż kadrowa błędnie ustaliła mój staż pracy. Czy w lutym pracodawca może mi potrącić nienależny dodatek za 2 miesiące?

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

Dodatek za szczególne umiejętności

Oprócz otrzymywanego przez pracownika wynagrodzenia zasadniczego, niekiedy ma on prawo do otrzymywania różnego rodzaju premii i dodatków, które zwiększają wysokość jego wynagrodzenia. Jednym z nich jest dodatek za szczególne umiejętności.

Czy można polecić pracę w niedzielę i święta pracownikowi, który zajmuje się naprawą telefonów

Nasza firma zajmuje się naprawą telefonów stacjonarnych. Czy pracownikom, którzy naprawiają telefony, możemy polecić pracę w niedzielę i święta? Dodam, że praca w naszym zakładzie nie odbywa się w systemie zmianowym.

Czy przysługuje mi dodatek za pracę w nocy?

Często zdarza mi się pracować w godzinach nocnych. Bardzo często przebywam w pracy po godz. 20. Zdarza się, że z pracy wychodzę o godz. 24 a nawet i później. Czy z tego tytułu przysługują mi dodatkowe pieniądze.

Z czego składa się wynagrodzenie?

Wynagrodzenie pracownika możemy podzielić na wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki do wynagrodzenia. Watro sprawdzi, co ma wpływ na wysokość naszej pensji.

Kiedy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w nocy

Pracownik ma prawo do dodatku za pracę w nocy. Jest to dodatek obowiązkowy, jaki musi wypłacać pracownikowi pracodawca. Obowiązek taki wynika z przepisów kodeksu pracy.

Na jakie dodatki do wynagrodzenia może liczyć pracownik?

Pracownik ma prawo do uzupełniających składników wynagrodzenia podstawowego zwanych dodatkami do płacy. Są to świadczenia należne obok wynagrodzenie zasadniczego w wysokości stałej lub zmiennej.

Czy pracownikowi przysługuje dodatek za pracę w święto i niedziele?

Pracownik może pracować w dni wolne dla niego od pracy tylko w ściśle określonych okolicznościach. Ma prawo za taką pracę uzyskać dzień wolny. Kiedy to jest nie możliwe może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie.

Kto ma prawo do dodatku za znajomość języków obcych?

Większość z nas słyszała o dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, czy o dodatku za wysługę lat. Jednak mało kto wie, że za znajomość języka obcego możemy otrzymać dodatkowe pieniądze oprócz naszego wynagrodzenia.

Kiedy pracownik ma prawo do dodatków wyrównawczych?

Dodatek wyrównawczy jest uzupełnieniem wynagrodzenia związanym ściśle z przeniesieniem pracownika na inne stanowisko pracy. Stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie, a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika.

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych przysługuje pracownikowi, który narażony jest na działanie szkodliwych czynników. Szkodliwe czynniki mogą w dłuższym czasie spowodować obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej lub zmianę w stanie zdrowia skutkującą chorobą zawodową.  

Na jakie dodatki wyrównawcze może liczyć pracownik

Dodatek wyrównawczy przysługuje w związku ze zmianą stanowiska pracy, które wymuszają przepisy prawa pracy.

Pracownik ma prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek. Jak sama nazwa wskazuje pracownik otrzymuje dodatek. Oznacza to, ze ma prawo do normalnego wynagrodzenia.

Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny?

Pracuję w dużym sklepie odzieżowym. Kilka miesięcy temu awansowałem na kierownika sklepu, ale moje wynagrodzenie nie zmieniło się. Czy w związku z zajęciem kierowniczego stanowiska nie przysługuje mi żaden dodatek?

Jak ZUS ustali wysokość renty rodzinnej

Kompletuję wniosek o rentę rodzinną po naszym zmarłym pracowniku. Pracownik pozostawił dwoje małoletnich dzieci i wdowę. Wszyscy są uprawnieni do renty rodzinnej (dzieci, bliźnięta mają 17 lat i uczą się, wdowa ma ukończone 50 lat). Ponadto wdowa pracuje. Co dla uprawnionych członków rodziny jest bardziej korzystne? Jak ZUS oblicza rentę rodzinną? Czy wysokość tej renty będzie inna, jeśli do świadczenia upoważniona będzie tylko wdowa, a może ZUS obliczy świadczenie korzystniej, gdy świadczenie będzie pobierało również dwoje dzieci?

Na co ma wpływ wyższe wynagrodzenie minimalne

Wyższa pensja minimalna to wyższe dodatki za pracę w porze nocnej, wyższa minimalna podstawa zasiłków oraz wyższa kwota wolna od potrąceń.

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Jak prawo do emerytury lub renty wpływa na obowiązek ubezpieczeń?

Sposób podlegania ubezpieczeniom społecznym osób posiadających prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może się różnić w niektórych przypadkach od obowiązku ubezpieczenia osób nie mających takiego prawa.

Dzień wolny za delegację w niedzielę

Nasza firma wysyła pracowników w delegację. Wyjazd ma nastąpić w niedzielę rano, natomiast powrót w środę wieczorem. Czy w zaistniałej sytuacji mamy udzielić pracownikom dnia wolnego za niedzielę, czy też powinniśmy zapłacić pracownikom dodatki?

Przejście z renty na emeryturę

ZUS z urzędu przyznaje emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny.

Dodatek wyrównawczy

Dodatki wyrównawcze są szczególną formą rekompensaty. Nie każdy pracownik, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu, jest uprawniony do jego otrzymania. Jedynie określone przepisami prawa sytuacje dają możliwość uzyskania dodatku wyrównawczego.

Wynagrodzenie za pracę w dzień wolny od pracy

W jaki sposób można zrekompensować oddelegowanie pracownika - instruktora (1 etat, 3/4 etatu, 1/2 etatu), zatrudnionego w Miejskim Ośrodku Kultury, jeśli wyjeżdża i uczestniczy w festiwalu, przeglądzie, który trwa np. 4 dni oraz obejmuje sobotę i niedzielę? Pracownikowi nie przysługuje za pobyt na festiwalu dieta, ponieważ placówka pokrywa koszty związane z wyżywieniem i zakwaterowaniem instruktora.MOK nie płaci za nadgodziny, a za pracę w weekendy (przy imprezach stacjonarnych) oddaje dzień wolny. Proszę o wskazanie podstawy prawnej, na którą mogę się powołać, oraz jej interpretację.

Dodatek wyrównawczy

Dodatek wyrównawczy to różnica między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy.

Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie. Czy zawsze?  

Czy dostanę dodatek?

Pracuje w szkodliwych warunkach. Nie wpływa to pozytywnie na moje zdrowie. Czy mogę od pracodawcy żądać jakiegoś dodatku?

REKLAMA