| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie. Czy zawsze?  

Zasadą jest, iż za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości:

  • 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
  • 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu.

Są jednak przypadki, gdy pracownik nie dostanie dodatku za godziny nadliczbowe.

Wniosek o czas wolny

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracownik może zwrócić się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem o udzielenie mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

Zobacz: Kiedy przysługuje dodatek funkcyjny?

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego i nie może to spowodować obniżenia temu pracownikowi wynagrodzenia.

We wskazanych wyżej wypadkach pracownikowi nie przysługuje już dodatek za nadgodziny. Oznacza to, iż nie można za te same godziny nadliczbowe pobrać jednocześnie dodatek i wnioskować o udzieleniu czasu wolnego.

Pracownik zarządzający

Pracownicy, którzy w imieniu pracodawcy zarządzają zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Takim pracownikom przysługuje ewentualnie tylko czas wolny za przepracowane nadgodziny.

Natomiast dodatek do wynagrodzenia przysługuje im tylko w przypadku, gdy nadgodziny wypadają w niedzielę lub święto i tylko jeżeli nie dostali w zamian dnia wolnego.

Zobacz serwis: Wysokość wynagrodzenia

Pan Tomek, pracownik zarządzający firmy pracował w godzinach nadliczbowych w niedzielę i poniedziałek. Za nadgodziny, które wypadły w niedzielę należy mu się dodatek do wynagrodzenia, ale tylko pod warunkiem że nie otrzymał dnia wolnego, natomiast za godziny przepracowane w poniedziałek należy mu się czas wolny w wymiarze przepracowanych nadgodzin.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Brak wynagrodzenia za nadgodziny.
Brak wynagrodzenia za nadgodziny.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »