Nieobowiązkowe dodatki do wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Nieobowiązkowe dodatki do wynagrodzenia mogą one zostać wprowadzone w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie wynagradzania lub też w umowie o pracę. Ich nieobowiązkowy charakter oznacza, że pracownik nie może domagać się od pracodawcy wypłaty jakiegoś dodatku, jeśli nie jest on przewidziany w przepisach wewnętrznych pracodawcy lub w umowie o pracę pracownik.
REKLAMA
Nieobowiązkowe dodatki te mogą być przypisane do danego stanowiska pracy lub powierzonej funkcji. Mogą tez zostać przez pracodawcę uzależnione od spełnienia określonych przesłanek przez pracownika.
Do najpopularniejszych nieobowiązkowych dodatków do wynagrodzenia zaliczymy:
- funkcyjny,
- stażowy,
- za szczególne umiejętności,
- za znajomość języków obcych,
- zmianowy,
- za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia,
- za niepalenie,
- za zdrowie.
Dodatek funkcyjny
Dodatek funkcyjny przyznawany jest pracownikom kierującym zakładem pracy oraz poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Jest ściśle związany z zajmowanym stanowiskiem, a pracownik nabywa do niego prawo z chwilą objęcia określonej funkcji.
Może być on określany kwotowo lub procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego.
Zobacz: Kodeksowe dodatki do wynagrodzenia
Dodatek stażowy
Dodatek stażowy zwany jest inaczej dodatkiem za wysługę lat. Przysługuje pracownikowi za wypracowanie określonego stażu pracy. Jego wysokość zależy od liczby lat przepracowanych przez daną osobę. Najczęściej wysokość dodatku stażowego określana jest procentowo w stosunku do wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek za szczególne umiejętności
Dodatek za szczególne znajomości przyznawany jest pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje zawodowe. Może go na przykład pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych czy też pracownik legitymujący się dyplomami lub zaświadczeniami o ukończeniu specjalistycznych kursów.
Dodatek za znajomość języków obcych
Przyznawany jest pracownikom, którym znajomość języków obcych jest niezbędna do wykonywania codziennych obowiązków służbowych. Pracownik musi legitymować się określonym certyfikatem znajomości języka obcego (najczęściej wyższego stopnia).
Dodatek ten określany jest zazwyczaj jako stała stawka miesięczna.
Dodatek zmianowy
Dodatek zmianowy może być przyznany pracownikom zatrudnionym w systemie pracy zmianowej i przysługuje za pracę świadczoną na innej niż pierwsza zmiana.
Dodatki do wynagrodzenia za wykonywanie pracy w systemie zmianowym przyznawane są zwykle za każdą godzinę pracy na drugiej lub trzeciej zmianie.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych
Przyznawany jest za wykonywanie pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych, ustalany jest zwykle jako procent od stawki zaszeregowania i ma stanowić rekompensatę za wykonywanie prac w tych warunkach. Pracodawca powinien ustalić wykaz stanowisk pracy, na których pracę uznaje się za wykonywaną w warunkach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych.
Dodatek za niepalenie
Pracodawcy wyróżniają pracowników, którzy nie palą. Warunki nabycia przez pracownika prawa do dodatku za niepalenie mogą być ukształtowane przez pracodawcę w sposób dowolny. Jednak nie mogą naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.
Dodatek za zdrowie
Dodatek za "niechorowanie" przyznawany jest pracownikom, którzy nie korzystają ze zwolnień lekarskich. Premia za „niechorowanie” wynagradza pracowników za przepracowanie pełnego czasu pracy bez nieobecności w pracy.
Zobacz serwis: Dodatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat